Zavrieť

Porady

Predčasné ukončenie leasingu

Máme auto na leasing cca 2 roky takže sa ešte účtuje po starom, zaplatili sme akontáciu, ktorú počas trvania leasingu rozpúšťam na účte 381. Nemá niekto skúsenosť s tým keď sa leasing ukončí predčasne, ako rozpustím tú sumu na 381? Do nákladov ako pripoč.položka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    O akú formu ukončenia predčasného leasingu ide? Odkúpenie,odcudzenie,insolventosť...? Je to dôležité pre účtovanie a vysporiadenia LZ.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Jedná sa o to, že auto bolo kúpené v bazare na leasing a zistili sme, že sa neustále niečo kazí a treba stále do toho niečo investovať tak sa šéfstvo rozhodlo vrátiť ho leasingovke.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Akontácia bola zaplatená v hotovosti, ale keďže ju neni možné rozpustiť hneď do nákladov išlo to cez náklady bud.období a rozpúšťala som postupne ako sa platili splátky.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Lenočka, stále neviem, proti ktorému účtu si dala 381. Zostatok na 381 by som vykryla (vynulovala) práve s tým druhým účtom.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    381/211 - zaplatená akontácia, a po mesiacoch som rozpúšťala voči tr.5 lenže predpokladám, že mne už nikto tie peniažky nevráti tak mi asi nič iné neostane len to dať do nákl. ako pripoč.položku.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Lenočka, teraz som aj ja v koncoch. nebolo to šikovné zaúčtovanie. Poradí niekto Lenočke, ako problém vyriešiť?

    luky je offline (nepripojený) luky

    žena luky
    Bola to prvá zvýšená splátka, alebo záloha?Treba si pozrieť dôkladne všeobecné podmienky.V niektorých prípadoch a hlavne keď je auto poruchové a vráti sa z toho dôvodu lízingovke, zvyknú lízingovky nerozpustenú časť akontácie vrátiť

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Paula ako by si to teda po starom zaúčtovala, bolo to vyplatené v hotovosti.
    Pozrela som lepšie tú zmluvu a bola to záloha na splátky.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Lenočka, ja som až tu na Porade zistila, že mi kedysi nebolo poradené správne ohľadom lízingu. Neber teda moje účtovanie za bernú mincu. Na samom začiatku som celkovú sumu lízingu zaúčtovala 381/479, prvú splátku-akontáciu a aj ďalšie som účtovala 479/221 a mesačné náklady (1/36-tina) 518/381. Ak by som predčasne ukončila lízing, interným dokladom by som dovtedy nerozpustené účty zaúčtovala 479/381. U teba mi práve chýba to moje nesprávne 479 , nemáš s čím vypárovať 381.

    Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

    Lenočka
    Mne potom tiež niekto zle poradil, ale čo už. Paula ďakujem ti za rady, pekný víkend.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Aj ja tebe, ďakujem. Stále dúfam, že sa niekto zapojí a pomôže ti, keď už ja neviem .

    Rooibos je offline (nepripojený) Rooibos

    Rooibos
    Lenočka
    Máme auto na leasing cca 2 roky takže sa ešte účtuje po starom, zaplatili sme akontáciu, ktorú počas trvania leasingu rozpúšťam na účte 381. Nemá niekto skúsenosť s tým keď sa leasing ukončí predčasne, ako rozpustím tú sumu na 381? Do nákladov ako pripoč.položka?
    Mozno ti pomoze toto z www.iura.sk Casopis UaA 01/05 Otazky a odpovede:
    Predčasné ukončenie lízingu
    V apríli roku 2002 začal lízing osobného automobilu v celkovej hodnote 543 600 Sk dohodnutý na 36 mesiacov. Jeho ukončenie by malo byť v marci 2005. Nájomca však chce automobil v novembri (31. splátka) roku 2004 predčasne odkúpiť od lízingovej spoločnosti a následne ho predať za cenu cca 210 000 Sk. Prenajímateľ – lízingová spoločnosť požaduje uhradiť 60 000 Sk. Aký bude mať daňový dopad predčasné ukončenie lízingu z pohľadu nájomcu?


    Lízingová zmluva bola uzatvorená do 31. decembra 2003, preto sa na ňu vzťahuje zákon č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „predchádzajúci ZDP“).

    V súlade s cit. zákonom [§ 24 ods. 4 písm. a)] je stanovené, že doba nájmu prenajímanej veci má byť dlhšia ako 20 % určenej doby odpisovania (v tomto prípade 4 roky), najmenej však tri roky a v prípade postúpenia zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu platí podmienka pre zmluvu ako celok. Toto ustanovenie predchádzajúceho ZDP nebolo dodržané, preto ide o predčasné ukončenie lízingu. Je preto potrebné postupovať podľa § 24 ods. 5 predchádzajúceho ZDP. Ak sa predáva prenajatá vec, ktorá bola predmetom lízingovej zmluvy po skončení doby nájmu nájomcovi v iných prípadoch, t. j. aj v prípade predčasného ukončenia lízingu, uznáva sa nájomné do daňových výdavkov iba za podmienky, že kúpna cena nebude nižšia ako zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa, ktorú by vec mala pri odpisovaní podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP. Ak kúpna cena, v tomto prípade je to 60 000 Sk, bude nižšia ako zostatková cena vypočítaná zo vstupnej ceny u prenajímateľa počas doby odpisovania tohto majetku, uznáva sa nájomcovi zaplatené nájomné do daňových výdavkov len do výšky odpisu podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP.

    Bude potrebné, aby nájomca vypočítal uvedeným spôsobom zostatkovú cenu lízovaného osobného automobilu, túto porovnal s kúpnou cenou, t. j. 60 000 Sk a ak zostatková cena bude nižšia ako kúpna cena, nie je potrebné upraviť základ dane z príjmov o rozdiel medzi účtovaným zaplateným nájomným do daňových výdavkov a odpismi podľa § 31 alebo § 32 predchádzajúceho ZDP. V opačnom prípade, ak zostatková cena bude vyššia ako kúpna cena, nájomca bude musieť v roku 2004 upraviť základ dane z príjmov o uvedený rozdiel. Je to potrebné urobiť v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k porušeniu podmienok, t. j. v tomto príklade v roku 2004.

    Podmienky na začatie odpisovania u nájomcu sú splnené v tom kalendárnom mesiaci, v ktorom bola prenajatá vec poskytnutá nájomcovi v súlade s lízingovou zmluvou. V roku začatia a v roku ukončenia odpisovania možno uplatniť ročné odpisy len v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov. Pri výpočte zostatkovej ceny potrebnej na porovnanie s kúpnou cenou je v roku 2002 a v roku 2004 potrebné prepočítať ročné odpisy na mesačné, a to v roku 2002 na 9 mesiacov a v roku 2004 na 11 mesiacov.

    Kúpu automobilu bude nájomca účtovať ako obstaranie majetku v obstarávacej cene 60 000 Sk a pri jeho predaji odpíše automobil v obstarávacej cene do nákladov na účet 541 a následne jeho predaj v predajnej cene zaúčtuje na účte 641. Rozdiel (210 000 Sk – 60 000 Sk = 150 000 Sk) mu vstupuje do základu dane z príjmov za rok 2004.

    doc. Ing. Ľudmila Lacová, CSc

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Prosím o radu:

    Spoločnosť uzatvorila leasingovú zmluvu v roku 2002 - splátky 36 mesiacov
    Chceme predčasne ukončiť leasing formou odkúpenia vozidla. Ako to zaúčtujem?
    Mesačné splátky som účtovala:
    381/321 28.916,50
    568/321 4.298,-
    314/321 - 10555,60
    SPOLU: 22.658,90

    Mesačne som si zaúčtovala finančný prenájom do nákladov:
    518/381 28.916,50

    Leasingovka nám vypočítala zostatkovú cenu vozidla vo výške 130.224,40 Sk
    Ako mám účtovať?

    Faktúra za vozidlo: 178793,7
    nezapočítana záloha: 73887,6
    preplatok: -42,7
    úhrada nákladov finančnej služby: 22981,-
    spracovateľský poplatok: 2380,-
    Spolu k úhrade: 130.224,40
    Sumy sú s DPH

    381 je vporiadku tá sa mi vynuluje každý mesiac. 314 súhlasí s ich zostatkom.
    Prosím ako to zaúčtujem?
    Vozidlo ostáva vo firme nechceme ho predávať zatiaľ.
    Ďakujem za každú pomoc
    Naposledy upravil anka1 : 14.04.05 at 05:52

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    Obstarávacia cena vozidla bez DPH: 772.357,70 Sk
    s DPH: 950.000,- Sk
    Záloha na mesačné splátky: 380.000,- Sk
    Leasing od 20.11.2002
    36 mesiacov do 20.10.2005
    Predčasné ukončenie 14.04.2005
    Splatené: 29 splátok

    Výpočet zostatkovej ceny pri rovnomernom odpisovaní:
    r. 2002 (772357,70 x 14,2):100 = 109675,-
    r. 2003 (772357,70 x 28,6):100 = 220894,-
    r. 2004 (772357,70 x 28,6):100 = 220894,-
    r. 2005 / (772357,70 x 28,6):100/:3 = 73631,-
    –––––––––
    625094,-

    Alebo sa to má počítať s ceny s DPH, t.j. 950.000,- Sk???

    t.j. zostatková cena je vo výške 147.263,70 Sk

    Kúpna cena vozidla je 150.246,80 Sk . Pretože kúpna cena vozidla je vyššia ako zostatková cena pri rovnomernom odpisovaní (147.263,70 ) nájomné zahrnuté do nákladov je daňovým výdavkom v plnej výške.

    Pri kúpe vozidla zaúčtujem obstarávaciu cenu
    150246,80 042/321
    zaradenia 022/042

    Odpisuje sa to aj daňovo alebo iba účtovne?

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Anka podľa môjho názoru to odpisuješ účtovne aj daňovo ako hmotný majetok. Predchádzajúci prepočet odpisov je len pre účely posúdenia § 24 ods.4 a 5 zákona č.366/1999 Z.z., či je možné zaplatené nájomné uznať do daňových nákladov. Po odkúpení predmetu leasingu už ide o nákup investičného majetku, čiže správne zaradiť a účtovať mesačné odpisy a v rámci daňového priznania upraviť o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    accad
    Anka podľa môjho názoru to odpisuješ účtovne aj daňovo ako hmotný majetok. Predchádzajúci prepočet odpisov je len pre účely posúdenia § 24 ods.4 a 5 zákona č.366/1999 Z.z., či je možné zaplatené nájomné uznať do daňových nákladov. Po odkúpení predmetu leasingu už ide o nákup investičného majetku, čiže správne zaradiť a účtovať mesačné odpisy a v rámci daňového priznania upraviť o rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi.
    Prosím Ťa a ten prepočet pre posúdenie podľa § 24 sa robí zo sumy bez DPH alebo s DPH? Nemáme nárok na odpočet.

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Ja som mala predčasné odkúpenie predmetu leasingu v r.2004, prepočet mi odobrila daňová poradkyňa. Skús pozrieť tabuľku www.porada.sk/showthread.php?p=67216. Ja som si urobila takýto prepočet s DPH. Pretože na tento leasing platí zákon 366/1999 Z.z.

    anka1 je offline (nepripojený) anka1

    anka1
    accad
    Ja som mala predčasné odkúpenie predmetu leasingu v r.2004, prepočet mi odobrila daňová poradkyňa. Skús pozrieť tabuľku www.porada.sk/showthread.php?p=67216. Ja som si urobila takýto prepočet s DPH. Pretože na tento leasing platí zákon 366/1999 Z.z.
    Ďakujem pekne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.