Zavrieť

Porady

Neplatene volno a odmena

Dobry den, zamestnanec ma neplatene volno od 1.8.2006, v 11/2006 ideme vyplacat odmeny a aj tento clovek ma narok. Ake odvody sa platia z tejto odmeny. Urcite ZP sa plati, do SP sa neplatia ziadne odvody? Dakujem.
Usporiadat
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

rrrrr
Dobry den, zamestnanec ma neplatene volno od 1.8.2006, v 11/2006 ideme vyplacat odmeny a aj tento clovek ma narok. Ake odvody sa platia z tejto odmeny. Urcite ZP sa plati, do SP sa neplatia ziadne odvody? Dakujem.
Správne píšeš, za dni neplateného volna sa VZ na ZP nekráti, takže odvod áno a na soc.poistovnu sa odvody neplatia.Predpokladám že toto obdobie je na SP náhlásené ako prerušenie poistenia takže odvody sa počas tohoto obdobia neplatia.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Ano, je nahlasene na SP ako prerusenie. Ja som si len nebola ista v pripade urazoveho poistenia. Ale v podstate ide o zanik poistenia,tak nieje dovod platit.
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

No úrazové poistenie by som zaplatila,pretože sa jedná len o prerušenie nemocenského,dochodkového a povinného poistenia v nezamestnanosti.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

No ja som nasla nejake vyjadrenie a tam bolo,ze sa nemusi platit.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

A prerusenie predsa znamen zanik poistenia.nie?
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

ano, vznik prerušenia ma dopad na zánik povinného sociálneho poistenia, prikladám citát z vyjadrenia SP, ktoré mi poslali:
"V zmysle § 26 ods. 1 písm. e) zákona v znení zákona č. 301/2006 Z. z. zamestnancovi sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu, (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.), ak ide o ženu a v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu (§ 166, § 168 ods. 5 a § 169 zákona č. 311/2001 Z. z.) a nemá nárok na materské, ak ide o muža.

Podľa § 26 ods. 5 zákona vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odseku 1 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

Ak je zamestnancovi poskytnutá odmena v období, počas ktorého má zamestnanec prerušené povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, neplatí takýto zamestnanec a ani jeho zamestnávateľ poistné na sociálne poistenie z dôvodu zániku povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenie a povinného poistenia v nezamestnanosti."

I neplatené voľno nájdeš medzi prerušeniami v § 26.
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Prosím poraďákov o radu,
Zamestnanec má celomesačnú nemoc (PN od 1.8.2006) a vo výplate za 11/2006 mu bude vyplatená koncoročná odmena, akým odvodom podlieha táto odmena ???
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Arava
Prosím poraďákov o radu,
Zamestnanec má celomesačnú nemoc (PN od 1.8.2006) a vo výplate za 11/2006 mu bude vyplatená koncoročná odmena, akým odvodom podlieha táto odmena ???
Zdravotné poistenie a úrazové poistenie.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Takze nemam platit z odmeny,ak ma zamestnanec cely mesiac neplatene volno nic,ani urazove.Tak ako som si myslela. Dakujem.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr
Takze nemam platit z odmeny,ak ma zamestnanec cely mesiac neplatene volno nic,ani urazove.Tak ako som si myslela. Dakujem.
Citované z predchádzajúceho príspevku:
Podľa § 26 ods. 5 zákona vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti podľa odseku 1 sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.

Ja neviem, ale nikde tam nie je spomenuté úrazové poistenie. Píše sa o zániku všetkých druhov sociálneho poistenia okrem úrazového a garančného, takže ja by som ho zaplatila.
Naposledy upravil jankasm : 22.11.06 at 10:45
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

somij
Zdravotné poistenie a úrazové poistenie.
Ešte by som mala jednu otázku: ak je zamestnanec PN celý mesiac november 2006 (nemoc od od 23.10.2006) a má vo výplate za 11/2006 vyplatené prémie, (ktoré sú v našej firme vyplácané mesiac po zadu z odpracovaných hodín v októbri) je odvod na zdravotné poistenie a úrazové poistenie???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte aby som sa zapojil do veľmi zaujímavej debaty. Hneď v úvode pridávam svoj súhlas s jankasm - § 26 definuje prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti.

Garančné poistenie a úrazové poistenie sa však "prerušiť" nedajú. Zamestnávateľ platí poistné na GP a ÚP za každého zamestnanca, ktorého zamestnáva, bez ohľadu na to, či práve majú "prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti" alebo nie.

Preto v prípade, nastolenom v otázke, sa z odmeny odvádza poistné na GP a ÚP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte pár k poznámok k predošlému príspevku - prečo sa platí GP, ÚP:

1. Garančne poistený je zamestnávateľ, nie zamestnanec ([SEARCH]ZSP_§18[/SEARCH])
2. To isté platí pre úrazové poistenie - úrazovo poistený je zamestnávateľ, nie zamestnanec ([SEARCH]ZSP_§16[/SEARCH])
3. Pozrite kedy vzniká a zaniká CP a ÚP zamestnávateľa - [SEARCH]ZSP_§24[/SEARCH], [SEARCH]ZSP_§25[/SEARCH].
4. Prerušenie povinného nem.poistenia, dôch.poistenia a poist.v nez. podľa [SEARCH]ZSP_§26 [/SEARCH]má dôsledky pokiaľ ide o NP, DP, PvN, nie na GP, ÚP.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

V prispevku na stranke
http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667
sa pise,ze neplati do SP nic ani zamestnavatel.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Ked to teraz chcem doplatit,tak to urobim tak,ze vo vykaze do SP dam VZ na Up vysku tej odmeny a z toho vypocitam poistne na UP a do rozsahu SP dam 2-opravy za predch.obdobie?
Dakujem za radu.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
rrrrr
V prispevku na stranke
http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667
sa pise,ze neplati do SP nic ani zamestnavatel.
V príspevku
http://www.porada.sk/showpost.php?p=332033&postcount=13

sa píše, že zamestnávateľ platí GP a ÚP. Tak si vyberte.

Malá poznámka - asi každý z nás sa stretol v praxi s tým, že samotní pracovníci SP neovládajú "vlastný" zákon.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

Asi by sa malo platit, a mozem to doplatit ako som napisala v predch.prispevku. Dakujem.
0 0
rrrrr rrrrr

rrrrr je offline (nepripojený) rrrrr

a co rezervný fond solidarity o tom sa v pripade prerusenia nepise.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

rrrrr
V prispevku na stranke
http://www.profesia.sk/info/info_1/cms_info_index.php?cms_id=10667
sa pise,ze neplati do SP nic ani zamestnavatel.
No tu to máme, toto som našla na profesii. Myslel si tento príspevok?

A ako je to s povinnosťami voči Sociálnej poisťovni? "Zamestnancovi, ktorý čerpá pracovné voľno bez náhrady mzdy podľa osobitného predpisu alebo čerpá služobné voľno bez nároku na plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, sa prerušuje povinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, ak osobitný predpis neustanovuje inak," vysvetľuje Vladimíra Pôbišová zo Sociálnej poisťovne.

Tak tam je napísané presne to, čo napísal p. Mihál. Prerušuje sa NP, DP a PvN. O úrazovom a garančnom tam nie je spomenuté nič.
Takže odporúčam platiť.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aha, zabudol som na rezervný fond. Aj ten treba platiť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať