Zavrieť

Porady

Je to nájomné?

Je, prosím, niekde v zákone definícia nájomného?
Mám dosť špecifický problém.
Už som pár-krát spomínala, že podnikáme v oblasti domén.
Mám problém v tom, že či sa vzťahuje aj na domény §, v ktorom je uvedené, že nájomné zaplatené popredu v tomto roku, je daň. výdavkom až v budúcom roku?
Neviem to presne určiť, či sa jedná o nájom alebo nejde o nájom, keďže zákazníci cez nás zaregistrujú doménu, ktorú my im poskytneme na 1 rok - zákazník si s ňou môže robiť čo chce, ak o rok nemá záujem o túto doménu a neuhradí poplatok za ňu, tak doména expiruje a tým pádom neexistuje. Ledažeby mal o ňu záujem nejaký ďalší zákazník, tak si ju zaregistruje.
Poradíte či je to vlastne nájom alebo nie?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Skus hladat v starsich prispevkoch. Niekde to uz bolo. V zmluvach, alebo aspon v internych predpisoch, by ste mali mat odvolavku, ze sa jedna o najom web priestoru.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Pri registracii musela byt aspon objednavka. Ak robite bez zmluvy ako mate podchytenu otazku odplaty a fakturacie?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Vystavujeme zálohové faktúry, ak ich zákazník uhradí, vystavíme faktúru + poskytneme službu. Objednávka je vyplnená cez internet.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Sluzby sa casovo rozlisuju, podla toho kedy su poskytnute a nie podla ich zaplatenia. Nemusi ist len o najom. Myslim tym, ale podvojne uctovnictvo. Budu to vynosy bud.obdobi.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Nie som velmi doma v JU, ale JU spociva v tom, ze zdanujes prijmy z podnikania. Podla mojho nazoru to zdanujes v r.2004, ak mas prijem v tomto roku.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Čo sa týka príjmov, tiež si myslím, že to zdaňujem v tomto roku, len neviem čo s výdavkami, keďže zákazník si u nás objedná doménu a keď ju uhradí, tak ja ju potom zaplatím hlavnému správcovi domén. Takže ja som vlastne sprostredkovateľ. Preto sa mi jedná o to, či je to nájom alebo nie je. Nebola by to pre mňa teda sranda rozlišovať niekoľko tisíc domén, keď som na to sama.

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    A ty to platis na zaklade coho? Na zaklade faktury alebo zmluvy? Ak na zaklade faktury a bude aj zaplatena, tak je to vydavok r.2004. Ak na zaklade zmluvy, je dolezite o com ta zmluva vlastne pojednava. Podla vsetkeho asi sprostredkovanie, takze to ide do nakladov uz pri platbe.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Tu prikladám zmluvu - je to bod 4 - Registrátorská zmluva a 5 zmluva o doméne.

    https://www.sk-nic.sk/kontakty/pravidla.18.8.2004.jsp


    Slovo nájom som tam naozaj neuvidela.
    Túto zmluvu musel majiteľ podpísať pred notárom a zaslať ju hlavnému správcovi domén (Eurowebu) a odtiaľ mu mailom odpísali, že akceptujú túto zmluvu.
    ---------
    Možno ešte bod 1 je zaujímavý:
    1 Úvodné ustanovenia

    Účelom týchto pravidiel je určiť zásady poskytovania menného priestoru Domén druhej úrovne (pozri definíciu nižšie) v Internetovej doméne SK Držiteľom domén (pozri definíciu nižšie) a stanovenie práv a povinností Užívateľa, Držiteľa domény, Registrátora a SK-NIC resp. Eurowebu (pozri definície nižšie) pri poskytovaní, správe a užívaní menného priestoru.
    Naposledy upravil Mickya : 13.12.04 at 11:33 Dôvod: Doplnenie

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Mickya, priznám sa, že som zmluvu nečítala, bo som lenivá. Ale ja to vidím takto: ty vlastne iba sprostredkuješ platbu za doménu. Teda si myslím , že o nejakom časovom rozlišovaní v tvojom prípade netreba ani rozmýšľať. Ty vlastne iba prefakturuvávaš, teda ty máš zároveň príjem a výdaj. Myslím si, že len Vaší zákazníci si platbu za doménu napr. za obdobie od 1. 10. 2004 - 30. 9. 2005 potom časovo rozlíšia.
    Naposledy upravil ZuzanaA : 13.12.04 at 11:46

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    Je pravda, že ich do určitej miery sprostredkúvam, ale je aj pravda, že poskytujeme naše servery - takže ja už ozaj neviem čo s tým.
    A co teď?

    ik-a je offline (nepripojený) ik-a

    ik-a
    Nestudovala som celu zmluvu, ale mate tam odsek, ktory hovori:
    -odmena za pristup k zaznamu domeny podla cennika
    -sprava zacina plynut prvym dnom vzniku
    Z uvedeneho mi vyplyva, ze vy platite za pristup a zaplatena odmena spravcovi je vydavok ovplyvnujuci zaklad dane.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Mickya
    Je pravda, že ich do určitej miery sprostredkúvam, ale je aj pravda, že poskytujeme naše servery - takže ja už ozaj neviem čo s tým.
    A co teď?
    Mickya, dobre nerozumiem v čom je vlastne problém. Ty vystavíš zálohovú faktúru, odberateľ ti ju uhradí, ty vystaviš ostrú faktúru - to je zdan. príjem - podľa mňa. Teda ak poskytuješ doménu na vlastnom server, máš len vystavenie fa=príjem.
    A ak sprostredkúvaš cudziu doménu máš k nej ešte dod. fa čo je tvoj náklad.

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    ZuzanaA
    Mickya, dobre nerozumiem v čom je vlastne problém. Ty vystavíš zálohovú faktúru, odberateľ ti ju uhradí, ty vystaviš ostrú faktúru - to je zdan. príjem - podľa mňa. Teda ak poskytuješ doménu na vlastnom server, máš len vystavenie fa=príjem.
    A ak sprostredkúvaš cudziu doménu máš k nej ešte dod. fa čo je tvoj náklad.
    Každú jednu doménu, čo si u nás zákazník objedná, ja ju musím zaregistrovať u hlavného správcu domén. Všetky domény na Slovensku sú zaregistrované u tohto hl. správcu. - má monopol. Pod neho patria registrátori.
    Ak chce niekto doménu, môže si ju objednať priamo u toho hl. správcu, al. si ju objedná u registrátora. Tento registrátor musí uhradiť doménu hl. správcovi.

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Mickya
    Každú jednu doménu, čo si u nás zákazník objedná, ja ju musím zaregistrovať u hlavného správcu domén. Všetky domény na Slovensku sú zaregistrované u tohto hl. správcu. - má monopol. Pod neho patria registrátori.
    Ak chce niekto doménu, môže si ju objednať priamo u toho hl. správcu, al. si ju objedná u registrátora. Tento registrátor musí uhradiť doménu hl. správcovi.
    OK, ty ju zaregistruješ až keď ju zákazník zaplatení, nie? A potom hneď v ten deň (aspoň ja mám také skúsenosti) ti Euroweb vystaví fa, ktorú zaplatíš ty. Čiže je to otázka tak 1 - 2 dní, keď máš príjem a hneď aj výdavok. Je to tak?

    Mickya je offline (nepripojený) Mickya

    Mickya
    ZuzanaA
    OK, ty ju zaregistruješ až keď ju zákazník zaplatení, nie? A potom hneď v ten deň (aspoň ja mám také skúsenosti) ti Euroweb vystaví fa, ktorú zaplatíš ty. Čiže je to otázka tak 1 - 2 dní, keď máš príjem a hneď aj výdavok. Je to tak?
    Áno Zuzi, tak ako píšeš.

    danda je offline (nepripojený) danda

    danda
    Podnikám ako SZČO. Nemám doma pevnú linku a ani fax. Môžem uzatvoriť s FO - nepodnikateľom zmluvu o prenájme faxu, ak je pripojený na jeho pevnú linku, ale fax využívam len ja. Dá sa dohodnúť na nejakej cene prenájmu. Zaúčtovala by som to na základe zmluvy a vyplatila na základe výdavkového pokladničného dokladu. Jednalo by sa asi o 3000 Sk za 9 mesiacov. Je takéto niečo možné. Je to uznateľný daňový výdavok?
    Dúfam, že mi niečo poradíte. Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.