Zavrieť

Porady

Vzniklo zdaniteľné plnenie?

Mám problém - uplatniť DPH či nie v takomto prípade:

1. Neplatca DPH predal plátcovi DPH v r.2005 tovar na základe kúpnej zmluvy. V zmluve bola zakotvená podmienka, že kupujúci bude mať nárok na spätné vrátenie tovaru predávajúcemu a vrátenie ním uhradenej ceny, ak tovar do stanovenej lehoty nepredá.
2. V roku 2006 došlo k vráteniu tovaru v zmysle ich zmluvy a k vráteniu ceny. V pôvodnej cene (bez DPH). Pritom v roku 2005 došlo u tovaru k zmene majiteľa.
Predávajúci sa sice medzitým stal aj plátcom DPH, čo by zdanlivo zjednodušovalo situáciu, ale napriek tomu mám problém, ako onen obchodný prípad posúdiť z pohľadu DPH. K vysporiadaniu medzi účastníkmi došlo tak, ako bol svojho času obchod uzavretý - bez DPH.

Vytvoril som si názor, ale istý si vonkoncom nie som. Poprosím Vás týmto o Váš názor - ako by ste postupovali Vy? Zdanili by ste ono vrátenie tovaru?

Je vrátenie tovaru zdaniteľným plnením? Ďakujem.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

Peterka je offline (nepripojený) Peterka

Peterka
Ak prešlo vlastníctvo, potom si myslím že vrátenie tovaru je vlastne predaj,t.j. s DPH.

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
Peterka
Ak prešlo vlastníctvo, potom si myslím že vrátenie tovaru je vlastne predaj,t.j. s DPH.
Moc sa mi to pre tento prípad nehodí, ale som toho istého názoru ako Peterka a McMarti. Vedel by niekto poradiť riešenie? Iné. Vďaka.

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
[quote=STRELEC]Moc sa mi to pre tento prípad nehodí, ale som toho istého názoru ako Peterka a McMarti. Vedel by niekto poradiť riešenie? Iné. Vďaka.

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
Peterka
Ak prešlo vlastníctvo, potom si myslím že vrátenie tovaru je vlastne predaj,t.j. s DPH.
S ú h l a s ?

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Orsz
STRELEC
S ú h l a s ?
Podľa mňa by to malo byť s DPH - v podstate k zmene vlastníctva prichádzalo.
To, že si dohodli, že ak nepredá tovar, môže ho vrátiť späť, a pritom riadne tento tovar faktúrovali, ide o riadny zdaniteľný predaj. Keďže predtým platcom DPH nebol, bolo to bez DPH. teraz je platcom DPH a musí postupovať ako pri každom inom plnení, ktoré podlieha DPH.

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

STRELEC
Orsz
Podľa mňa by to malo byť s DPH - v podstate k zmene vlastníctva prichádzalo. ..... , ide o riadny zdaniteľný predaj. ....
Žiaľ zhoduješ sa s McMarti, Peterka a aj so mnou. Skúšal som, či mi niekto nebude vedieť niečo poradiť. Žiaľ nie. Ani cez SS.
Jednu radu som dostal: zmluvu "opraviť" v tom zmysle, že v prvej fáze nedošlo k zmene vlastníctva. S touto radou som sa nemohol stotožniť. To by znamenalo, že kupujúci (r2005) by nemal oprávnený daňový výdavok.
Druhá fáza môže byť akákoľvek rozumná, ale prvá musí ostať bez zmien. A tu je troška problém.

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Orsz
STRELEC
Žiaľ zhoduješ sa s McMarti, Peterka a aj so mnou. Skúšal som, či mi niekto nebude vedieť niečo poradiť. Žiaľ nie. Ani cez SS.
Jednu radu som dostal: zmluvu "opraviť" v tom zmysle, že v prvej fáze nedošlo k zmene vlastníctva. S touto radou som sa nemohol stotožniť. To by znamenalo, že kupujúci (r2005) by nemal oprávnený daňový výdavok.
Druhá fáza môže byť akákoľvek rozumná, ale prvá musí ostať bez zmien. A tu je troška problém.
Presne tak. Mohlo sa postupovať ako pri komisionálnom obchode, to znamená, že tovar sa presunie, ale faktúruje sa až predané množstvo, a ak sa nepredá, vráti sa späť majiteľovi bez účtovania. V tomto prípade však došlo aj k úhrade, takže to nemožno takto posudzovať. máš pravdu, bol by to neoprávnený daňový výdavok.

Vzniklo zdaniteľné plnenie?

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.