Zavrieť

Porady

úver

neviem sa akosi vynajst v učtovani uveru. opisem co najpodrobnejšie moju situaciu, aby mi vedel niekto poradit kto s tym ma skusenosti:
SZČO kupuje nehnuteľnosť /pozemky a stavby/ od akciovej spoločnosti v celkovej sume 2,6mil.Sk- ma fakturu /na základe kupnej zmluvy/.na fakture je rozpis: 2000,-Sk -poplatok - vklad vlast.práva do katastra nehnut., 860.000,-Sk - pozemky, 1.738.000,-Sk -stavby. ide mi o to, že neviem či mám dať do závazkov tuto fakturu a ako ju odučtovať správne. lebo SZCO dal zálohu tých 600.tisic Sk a zvyšok 2.mil.Sk je mikrouver /t.j.spotrebny uver na 5 rokov/. tých 600.tis.Sk mam dat ako nedanový výdavok a dat to k uhrade závazku k fakture? a co dosiel uver a hned sa splatila vlastne ta faktura mam dat ako splatenie závazku-uhradu faktury?to mam učtovať komplet fakturu - uhrady ako nedanove výdavky celu faktur.sumu 2,6mil.sk? potom ako mam postupovat dalej pri splacani uveru - tie 2.mil.Sk? viem, že istina je nedan.výdavok a urok je danový výdavok, ale aby som nemala dvakrat učtovane jedno. poradte mi prosim.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Jasné Paula, nevšimla som si.
    Na základe kúpnej zmluvy na sumu 2,6 mil. - sa zaeviduje majetok - pozemok v hodnote 860000,-Sk /to je neopisovaný majetok/ a stavbu vo výške 1.738.000,-Sk ako odpisovaný majetok. Poplatok by som zaúčtovala do prevádzkovej réžie.
    Výdavok 600000,-Sk je výdavkom neovpl.ZD, zaúčtuje sa druhovo ako obs.DHM. Celú sumu 2,6 mil.Sk, keďže je na to faktúra, sa zaúčtuje ako záväzok do knihy faktúr, úhrada 600tis. sa urobí cez faktúru a sumu 2mil. úhradou faktúry preúčtovať cez priebežné položky na úvery /príjem neovpl.ZD, úvery/. Potom už pri jednotlivých splátkach účtovať postupné splácanie úveru. Tento úver by som zaevidovala samostatne ešte aj ako záväzok, medzi ostatné záväzky. Úroky z úveru pri úhrade do prevádzkovej réžie.

    katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

    som len človek katarina.j
    dakujem ti veľmi si mi pomohla, tak učtujem ako si mi poradila a super to funguje, konečne sa našla dobra duša čo mi pomohla vyriešiť moju neskusenosť. este raz veľká vdaka. SUPER

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.