Zavrieť

Porady

Obaly a priznanie

Ahojte poraďáci, prosím vás o radu:

- účtujem veľkosklad, kde účtujem aj o obaloch - prosím vás ako mám účtovať o obaloch, keď zásoby vediem spôsobom B? (účet 604 analytika?)

- ako sa uvádzajú tržby z týchto tovarov do daňového priznania DPH - do ktorého riadku? (do riadku 5? - a čo ak sú v niektorom mesiaci mínusové?)

- je v poriadku, keď v skladovom hospodárstve nášho veľkoskladu je nastavené automatické priemerovanie cien pri jednotlivých tovaroch? Je toto priemerovanie cien v poriadku aj pri obaloch?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede a čas. Prajem príjemný predvianočný čas.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    veľkosklad !! a účtovanie spôsobom B? si si istá?
    obaly nakúpené ako tovar sa účtujú na 504 rovnako ako iný tovar.
    obaly zálohovo platené, alebo iba požičané - tie sa evidujú v skladovom hospodárstve, ale nemáš čo účtovať do nákladov.
    ============
    mínusové tržby nepoznám
    ===============
    áno tržby za obalz iadne predané teda s DPH vchádzajú do DP ako hociktorý iný tovar.
    ak ide o plusmínus vyrovnávanie záloh - na to si zriať účet 315, 314 a účtuj tzv. obalové konto.
    ==================

    automatické priemerovanie cien v skladovom hospodárstve je v poriadku.
    Dúfam však, že nepriemeruješ napr. palety s nulovou nadobúdacou cenou (lebo sú kryté zálohou) s paletami riadne kúpenými.
    Podobne prepravky, sudy atp.

    patka.bn je offline (nepripojený) patka.bn

    patka.bn
    V prvom rade dakujem za odpoved.

    Nie som si istá účtovaním spôsobom B, ale spôsobom A by mi vznikali rozdiely na účte 132, nakoľko sa priamo v skladovom hospodárstve ceny priemerujú. Aj v takomto prípade by ste volili spôsob A?

    A čo sa týka tých obalov - na obaly, ktoré sa akoby požičiavali s tovarom by som si mala vytvoriť kontá? Čiže pri predaji a kúpe neúčtovať o náklade a výnose? - to som ešte nikdy nerobila, preto sa pýtam. Ďakujem za pochopenie a odpovede.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    patka.bn
    Nie som si istá účtovaním spôsobom B, ale spôsobom A by mi vznikali rozdiely na účte 132, nakoľko sa priamo v skladovom hospodárstve ceny priemerujú. Aj v takomto prípade by ste volili spôsob A?
    Treba sa riadiť Zákonom o účtovníctve a Postupmi.
    Postupy účtovania §43 Účtovanie zásob :
    "(1) Účtovanie obstarania a úbytku zásob sa vykonáva podľa spôsobu A alebo B. Účtovanie zásob podľa spôsobu A môžu použiť všetky účtovné jednotky, pre ktoré platí toto opatrenie. Účtovanie zásob podľa spôsobu B sa vzťahuje na tie účtovné jednotky, na ktoré sa nevzťahuje povinnosť podľa § 19 zákona."

    §19 zákona o účtovníctve má názov: Overovanie účtovnej závierky audítorom (dúfam, že zákon máš).
    Prever si najskôr, či vaša spoločnosť má/nemá túto povinnosť. Ak nemá, môžeš použiť spôsob B; ak má musíš použiť spôsob A.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    patka.bn
    A čo sa týka tých obalov - na obaly, ktoré sa akoby požičiavali s tovarom by som si mala vytvoriť kontá? Čiže pri predaji a kúpe neúčtovať o náklade a výnose? - to som ešte nikdy nerobila, preto sa pýtam. Ďakujem za pochopenie a odpovede.
    Pýtaš sa druhýkrát. Kejka ti odpovedala:
    áno tržby za obaly riadne predané teda s DPH vchádzajú do DP ako hociktorý iný tovar.
    Ak ide o plus/mínus vyrovnávanie záloh - na to si zriaď účet 315, 314 a účtuj tzv. obalové konto.
    Tie obaly ste buď odkúpili - teda účtuješ ako o tovare, alebo ich máte zapožičané (teda nie "akoby" ale naozaj) a potom ide o zálohu.

    patka.bn je offline (nepripojený) patka.bn

    patka.bn
    Nie sme auditovana jednotka. Takze dakujem za informaciu.

    Ale co sa tyka tych obalov, stale tomu nerozumiem - davate mi tu rozne moznosti, ale nikto mi konkretne neodpovie o akych kontach to stale pisete. Dakujem velmi pekne za odpovede, ale nie som v tom zorientovana, tak sa ospravedlnujem, ze otravujem niekolkokrat. Ak mozem poprosit odvolavku na zakon, nastudujem si to, len neviem, kde to mam najst, tak som preto taka neista a tolko sa vypytujem.

    Dakujem este raz velmi pekne za cas a ochotu. Prajem prijemny den.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    patka.bn
    Ahojte poraďáci, prosím vás o radu:
    - účtujem veľkosklad, kde účtujem aj o obaloch - prosím vás ako mám účtovať o obaloch, keď zásoby vediem spôsobom B? (účet 604 analytika?)
    - ako sa uvádzajú tržby z týchto tovarov do daňového priznania DPH - do ktorého riadku? (do riadku 5? - a čo ak sú v niektorom mesiaci mínusové?)
    - je v poriadku, keď v skladovom hospodárstve nášho veľkoskladu je nastavené automatické priemerovanie cien pri jednotlivých tovaroch? Je toto priemerovanie cien v poriadku aj pri obaloch?
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede a čas. Prajem príjemný predvianočný čas.
    O obaloch je to vždy iné podľa toho z ktorej strany sa pozeráme na problém (dodávateľ, odberateľ, vratné, nevratné a pod.). Zistila som, že na porade sa už problém s obalmi riešil a nie raz. Prikladám najzaujímavejšie linky.
    Ale prikladám aj citát z účtovníckej biblie - časť o obaloch.
    Snáď ti to pomôže.
    http://www.porada.sk/t16394-vratne-obaly-uctovanie.html?highlight=obaly
    http://www.porada.sk/t7965-vratne-obaly-a-fakturacia.html?highlight=obaly
    Naposledy upravil liba2 : 05.04.07 at 20:17

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.