Zavrieť

Porady

Zmena spôsobu uplatňovania výdavkov v nasledujúcom roku.

Chcem sa spýtať na §17, ods 8 a 10 zákona o dani z príjmov 595/2003. Ide o zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov. Účtujem v JU.
Príklad: V roku 2005 som uplatňoval skutočné výdavky a na konci roka zaplatil daň. Záväzky=0, pohľadávky=0, zásoby=150tis.
V roku 2006 som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky 40%. Príjem 500tis a odvody 50tis.
Pochopil som správne §17, ak budem postupovať nasledovne?
Výpočet dane pre rok 2006 :
500tis - 200tis(40%)= 300tis.
300tis - 50tis(odvody)= 250tis
250tis + 150tis(zásoby r.2005)=400tis
400tis - 90tis(odpočet na daňovníka)=310tis
Základ dane pre r.2006 je 310tis? Je tento postup správny?

Ak predám tieto zásoby po 1.1.2007 v max.výške 150tis, tak tento príjem už nezdaňujem?
Naposledy upravil Leontin : 18.12.06 at 20:53
Usporiadat
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

O zásoby v hodnote 150.000 Sk musíš upraviť základ dane v daň. priznaní(DP) z r. 2005, t.z., že musíš podať dodatočné DP. Uvedieš ich na r. 41 40 DP. Zásoby predané v r. 2006 uvedieš ako príjem neovplyvňujúci základ dane, (dodatok 19.12.2006 >), ak budú predané v nadobúdacej cene, t.z. 150.000 Sk. Ak budú predané vo vyššej cene, zdaníš len rozdiel medzi predajnou cenou a nadobúdacou.
Pozri si:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=324017&postcount=32
Naposledy upravil Marína : 19.12.06 at 06:40
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Ešte sa pre istotu spýtam, r.41 z DP2005 je : položky znižujúce základ dane §17 zákona. To znamená, že týmto pádom, si ešte viac znížim daňový základ v r.2005, to znamená nižšia odvedená daň z príjmu. A za zásoby predané v roku 2006 tiež neodvediem daň??? Ak teda neovplyvňujú základ dane.
Teraz neviem, či si mi pomohla, ale ma poplietla. Lebo sa mi zdá, že za rok 2005 si ponížim ZD, tak isto aj v r.2006. A to sa mi nejako nepozdáva.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Prepáč, samozrejme r.40. Základ dane si za r.2005 zvýšiš. Doporučujem si zvážiť zmenu zo skutočných výdavkov na paušálne pri zvyšovaní ZD, pretože musíš dodaniť a ešte bude aj pokuta. Mal by si si prepočítať, akú by si mal daň. povinnosť za r.2006 pri skutočných výdavkoch, koľko by si ušetril pri paušálnych výdavkoch a zohľadniť aj to dodanenie a pokutu za r.2005.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

No dobre, už to chápem dobre, ale niečo mi tam stále vŕta v hlave. Tak ja prejdem z jedného účtovania na iné, čo mi samozrejme zákon umožnuje a zároveň ma ten istý zákon trestá pokutou ?!? Zákon mi presne určí postup, ako prejsť z jedného spôsobu na iný, ja ho dodržím, nemám záujem ho obchádzať a zamlčovať skutočnosti a nakoniec dostanem pokutu ?! Prepáč, ale to nemá logiku. A ešte, aby to nebolo jednoduché, tak mi vysvetli, ako to ovplyvní odvody do poisťovní. Ak si upravím ZD 2005, tak tým pádom som zle odvádzal odvody, že? A to už je totálny chaos. Tam môžem čakať dalšiu pokutu??? A načo potom robili tie paušálne výdavky? Aby som všetko čo ušetrím, tak im vrátil vo forme pokút? Prepáč, samé otázky, ale odpovede ma už teraz úplne strašia.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Problém je v tom, že už pri podávaní DP za r. 2005 si sa mal rozhodnúť, či v r.2006 si budeš uplatňovať paušálne výdavky(v tom prípade platí úprava ZD) alebo ostaneš pri skutočných výdavkoch. Prečítal si si link z prísp. č. 2?
S tými poisťovňami máš pravdu. Preto som Ti písala, že prechod "z ... na ..." si musíš dobre zvážiť.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Takže ak to zhrniem, tak prechádzať na iný spôsob účtovania na konci roka (už približne viem ako mám príjmy a výdaje) je hlúposť, lebo si narobím vela problémov. No dobre, chápem, ale i tak som z toho sklamaný, lebo zákon odomňa chce, aby som na začiatku roka vedel, ako dopadnem na konci roka a tým si odhadol, aký spôsob uplatňovania výdavkov zvolím. A čo som, kúzelník? Nepáči sa mi to. Ak dokáže p. Jozef Mihál, tak nech dá návrh na parlament, nech to zákonodárci troška zmäkčia. Stačí, ak zrušia pri tomto spôsobe prechodu POKUTY, lebo to vážne nemá logiku. Ako môžem vedieť 300dní predom, ako sa mi bude cez rok dariť? Rád by som to síce vedel, ale až taký kúzelník nie som.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

A ešte jedna otázka k téme. Ako by sa situácia zmenila, keby v r.2005 by som neevidoval žiadne zásoby, ani záväzky, ale pohľadávky by boli vo výške povedzme 100tis. Bol by postup pre rok 2006 ten istý? Predpokladám, že áno.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Leontin
Ak predám tieto zásoby po 1.1.2007 v max.výške 150tis, tak tento príjem už nezdaňujem?
Ak si upravíš základ dane v DDP za r.2005 o zásoby v sume 150tis. a tieto zásoby ak predáš v nasledujúcich rokoch za 180 tis. , tak zdaňovať budeš už len rozdiel z predajnej ceny a cenou o ktorú si upravíš ZD v DDP za r.2005. Rozdiel bude teda 30 tis. (180 tis. - 150 tis.).
Ak upravíš základ dane v DDP za r.2005 o zásoby vo výške 150 tis. a v nasledujúcich rokoch predáš za 150 tis. , tak príjem sa nebude už zdaňovať.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Leontin
A ešte jedna otázka k téme. Ako by sa situácia zmenila, keby v r.2005 by som neevidoval žiadne zásoby, ani záväzky, ale pohľadávky by boli vo výške povedzme 100tis. Bol by postup pre rok 2006 ten istý? Predpokladám, že áno.
Ak by si evidoval len pohľadávky a nie zásoby, tak upravíš zasa sumu o pohľadávky v sume 100 tis. Pokiaľ by si neevidoval pohľadávky, zásoby, tak nemáš povinnosť upravovať základ dane podaním DDP za r.2005.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

renča1
Ak by si evidoval len pohľadávky a nie zásoby, tak upravíš zasa sumu o pohľadávky v sume 100 tis. Pokiaľ by si neevidoval pohľadávky, zásoby a záväzky, tak nemáš povinnosť upravovať základ dane podaním DDP za r.2005.
Len malé doplnenie.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Marína
Problém je v tom, že už pri podávaní DP za r. 2005 si sa mal rozhodnúť, či v r.2006 si budeš uplatňovať paušálne výdavky(v tom prípade platí úprava ZD) alebo ostaneš pri skutočných výdavkoch. Prečítal si si link z prísp. č. 2?
S tými poisťovňami máš pravdu. Preto som Ti písala, že prechod "z ... na ..." si musíš dobre zvážiť.
Platí to aj v prípade, ak mám príjmy iba z prenájmu, nemám tam žiadne pohľadávky, ani záväzky, ale vlani sa uplatňovali skutočné výdavky a od tohto roku 2006 chcem paušálne. Mala som to nahlásiť na DÚ? Ak som nenahlásila, môžem ešte teraz? Budem mať za to nejakú, a akú, pokutu?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Ak si k 31.12.2005 nemala žiadne pohľadávky a záväzky, zásoby predpokladám, že nemáš, tak si základ dane ani nemala čím upraviť (r. 40 a 41 DP) a preto dodatočné DP nepodávaš a v r. 2006 si môžeš uplatniť paušálne výdavky.
Prechod zo skutočných na paušálne výdavky a naopak DU nenahlasuješ.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Rad by som sa ešte spýtal, ak mám príjmy podľa § 6 ods1 a ods3, tak môžem na tieto príjmy uplatniť rôzne spôsoby výdavkov? Na príjmy z podnikania skutočné výdavky a na príjmy z prenájmu tzv.paušálne výdavky? Niečo také som tu tuším zachytil, ale nie som si už istý. Je možné takto účtovať?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Áno, kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch podľa § 6 ods.1,2 a podľa §6 ods. 3 je možná.
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Johanka
Áno, kombinácia spôsobu uplatňovania výdavkov pri príjmoch podľa § 6 ods.1,2 a podľa §6 ods. 3 je možná.
No dobre, a ak to teda urobim, to znamená, že príjmy podľa § 6 ods.1,2 ponížim o skutočné výdavky a príjmy podľa § 6 ods.3 ponížim o paušálne výdavky , ale zároveň som mal v minulom roku evidovane zasoby, tak musím aj teraz urobiť opravné DP za rok 2005 ?

Troška som to skombinoval s predchadzajúcimi príspevkami.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Leontin
No dobre, a ak to teda urobim, to znamená, že príjmy podľa § 6 ods.1,2 ponížim o skutočné výdavky a príjmy podľa § 6 ods.3 ponížim o paušálne výdavky , ale zároveň som mal v minulom roku evidovane zasoby, tak musím aj teraz urobiť opravné DP za rok 2005 ?

Troška som to skombinoval s predchadzajúcimi príspevkami.

Predpokladám, že zásoby si mal v § 6, odst. 1, 2 a tam predsa pokračuješ v účtovníctve. Pri prenájme v § 6, odst. 3 si zásoby nemal a paušálne výdavky si ideš uplatňovať len tam. Takže, podľa mňa, nie je dôvod robiť opravné DP za r. 2005.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Leontin
Chcem sa spýtať na §17, ods 8 a 10 zákona o dani z príjmov 595/2003. Ide o zmenu spôsobu uplatňovania výdavkov. Účtujem v JU.
........
Prepáč Leontin, ale v predvianočnom zhone sme Ti venovali svoj čas, aby si Ty nakoniec škonštatoval, že naše rady pri prechod z ... na ... ani nepotrebuješ. Hádam pomôžu inému poraďákovi. Malá rada. Svoju otázku skús nepodávať po kúskoch, ale polož ju ako celok kompletne so všetkými informáciami, ktoré sa jej týkajú.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Marína
Prepáč Leontin, ale v predvianočnom zhone sme Ti venovali svoj čas, aby si Ty nakoniec škonštatoval, že naše rady pri prechod z ... na ... ani nepotrebuješ. Hádam pomôžu inému poraďákovi. Malá rada. Svoju otázku skús nepodávať po kúskoch, ale polož ju ako celok kompletne so všetkými informáciami, ktoré sa jej týkajú.
Presne tak Marína (Evka) silno stebou súhlasím. Nedalo mi aby som sa neprihlásila a neudelila súhlas, ale hlavne názor. Položená otázka nezodpovedala skutočnosti. Tým pádom sme my dve zbytočne odpovedali zadávateľovi, ktorý nám za to ani nepoď... V konečnom dôsledku naše odpovede neboli správne a taký poraďák, ktorý si prečíta len po častiach, preskakovane tému, tak môže urobiť veľkú chybu. Tiež dúfam, že táto téma poslúži tým, ktorí ju ocenia a potrebujú, ..... Takýmto zadávaním neúplných otázok vznikajú rôzne odlišné názory, mylné informácie, pretože každý z nás chápe problematiku, otázku, inak ako druhý. Len toľko som chcela....
Naposledy upravil renča1 : 20.12.06 at 18:07
0 0
Leontin Leontin

Leontin je offline (nepripojený) Leontin

Týmto Vám chcem všetkým poďakovať a zároveň sa ospravedlniť, že som Vás obral o trocha času. Nakoľko som na porade možno 4dni, tak som možno nemal skúsenosti s tým, ako to tu chodí.
Pomaly sa učím, čo znamenajú ikonky OCENUJEM, SUHLASIM,CITUJ. A budem ich používať viac a viac, lebo viem, že človek to na jednej strane ocení a na druhej strane poteší. Už som tiež poučený, že otázky možno tvoriť, alebo treba hneď nazačiatku povedať úplne všetko, aby sa porada ďalej nerozširovala a zavádzajúce otázky. Viem, že som Vás obral RENCA1, MARINA o Váš vianočný čas, ale úmysel to nebol.
Takže ešte raz sa Vám ospravedlňujem a na druhej strane Vám ďakujem a vlastne všetkým, ktorí mi pomohli. A sľubujem, že sa polepším.
Naposledy upravil Leontin : 21.12.06 at 11:29
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Leontin, ozaj mi nejde o ocenenie. Už som na to trochu stará, aby som si počítala bodíky. Ide mi len o to, aby sa čas zbytočne nestrácal kvôli nedostatočným informáciam a k tomu smerovala moja reakcia. Ty si to zobral a to si cením.
Doporučila by som Ti si prečítať:
http://www.porada.sk/faq.php
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Pekné vianočné sviatky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať