Zavrieť

Porady

Registracia za platcu DHP-odpocet dane z drobného hmotného majetku

Ako je to s odpočítaním DPH z drobného hmotného majetku pri registrácii za platcu DPH a zaúčtovaním všetkého čo k tomu patrí ? Jedná sa o majetok, ktorého vstupná cena je nižšia ako 30 000,- Sk a nie je to odpisovaný majetok. Majetok bol pred registráciou za platcu DPH zahrnutý do daňových výdavkov. Od tohto majetku si odpočítam DPH, ktoré zaúčtujem ako DPH odpočítanie dane. Čo sa týka dane z príjmu o odpočítanú sumu DPH mám znížiť cenu tohto majetku a znížiť aj daňové výdavky alebo to mám zaúčtovať ako ostatný zdaniteľný príjem ? O odpočítané sumy DPH sa znížia aj hodnoty drobného hmotného majetku v účtovnej evidencii ? Účtovníctvo je vedené v jednoduchom účtovníctve.
Naposledy upravil Mirkaporada : 22.12.06 at 07:15
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Mirkaporada
Ako je to s odpočítaním DPH z drobného hmotného majetku pri registrácii za platcu DPH ? Jedná sa o majetok, ktorého vstupná cena je nižšia ako 30 000,- Sk a nie je to odpisovaný majetok. O odpočítanú sumu sa znížia výdavky alebo sa to zaúčtuje ako ostatný zdaniteľný príjem ? O odpočítané sumy sa znížia aj hodnoty drobného hmotného majetku v účtovnej evidencii ? Účtovníctvo je vedené v jednoduchom účtovníctve.
Ak sa nejedná o zásoby, tak môžeš si odpočítať daň z takého majetku ( s OC menšou ako 30000,-), kt. si obstarala v roku, keď sa registruješ za platiteľa DPH, to znamená že ešte nebol zahrnutý do daňových výdavkov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
K odpočítaniu dane pri registrácii aj tu:
http://www.porada.sk/t25207-uplatnen...i-poda-55.html
0 0
Mirkaporada Mirkaporada

Mirkaporada je offline (nepripojený) Mirkaporada

Tento drobný hmotný majetok nie je odpisovaný je zaúčtovaný do výdavkov.
Chcela by som vedieť ako to mám v jednoduchom účtovníctve konkrétne zaúčtovať, či si mám pri odpočte DPH z tohto majetku znížiť výdavky. Lebo pred registráciou na platcu DPH bol tento majetok aj s DPH zaúčtovaný do výdavkov. DPH sa nerozlišovalo.
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Mirkaporada
Tento drobný hmotný majetok nie je odpisovaný je zaúčtovaný do výdavkov.
Chcela by som vedieť ako to mám v jednoduchom účtovníctve konkrétne zaúčtovať, či si mám pri odpočte DPH z tohto majetku znížiť výdavky. Lebo pred registráciou na platcu DPH bol tento majetok aj s DPH zaúčtovaný do výdavkov. DPH sa nerozlišovalo.
Samozrejme, že to bude mať vplyv na zníženie výdavkov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Odpoveď je obsiahnutá v príspevku č. 2 aj v riešení v pripnutom linku.

P.S.:
Kým ste nepodali daňové priznanie, neuplatnili ste si výdavky daňovo. Zatiaľ iba účtujete v peňažnom denníku, okrem iného aj za účelom zistenia základu dane.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

DPH uplatnenú pri registrácií som zahŕňala v DP do riadku Položky zvyšujúce základ dane.
Uplatnenie DPH pri registrácii neovplyvní rozdiel medzi príjmami a výdavkami ani výkaz o príjmoch a výdavkoch. Ovplyvní len daňovú povinnosť, zvýši ZD o sumu uplatnenej DPH pri registrácii.
Číslo riadku v DP FO typ B je 40.
Naposledy upravil Monika Kováčová : 22.12.06 at 09:24 Dôvod: Doplnenie č. riadku v DP FO:
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ermon
DPH uplatnenú pri registrácií som zahŕňala v DP do riadku Položky zvyšujúce základ dane.

Číslo riadku v DP FO typ B je 40.
Ja dph uplatnenú pri registrácii ku dňu registrácie odúčtujem z VOZD interným dokladom. Podklad k int.dokladu sú inventarizácie, karty DHM ....
Do daňového priznania to nedávam ako samostatnú položku.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Postupovala som podľa Zákona o DP :
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,

a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),
b) ktorá je dodatočne odpočítateľná alebo dodatočne neodpočítateľná, ak platiteľ dane z pridanej hodnoty zmenil účel použitia hmotného majetku podľa osobitného predpisu.78)


Pričom odsek 3 písm. d)
(3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
.....
d) daň z pridanej hodnoty vzťahujúca sa na hmotný majetok a nehmotný majetok,

Takže keď tu hovoríme o drobnom majetku (a platí aj pre zásoby) do 30.000,-, myslím, že bol môj postup správny a v zmysle zákona.

Aj keď ty by si smith pravdepodobne svojim interným dokladom vypočítal presne takú istú daňovú povinnosť ako aj ja. Rozdiel by bol len v tvojom a mojom výkaze o príjmoch a výdavkoch, že?
Naposledy upravil Monika Kováčová : 22.12.06 at 09:33
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ermon
Postupovala som podľa Zákona o DP :
§ 17
Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane

(20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,

a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),
b) ktorá je dodatočne odpočítateľná alebo dodatočne neodpočítateľná, ak platiteľ dane z pridanej hodnoty zmenil účel použitia hmotného majetku podľa osobitného predpisu.78)
Súhlasím s uvedeným. Ale keď to odúčtujem cez ID z nákladov tiež je to súčasťou základu dane.(znížim výdaje).
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Áno smith, ale načo je potom v DP FO kolonka č. 40 a 41 "Položky znižujúce základ dane podľa §17"??? A "Položky zvyšujúce základ dane podľa §17"?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
ermon
Áno smith, ale načo je potom v DP FO kolonka č. 40 a 41 "Položky znižujúce základ dane podľa §17"??? A "Položky zvyšujúce základ dane podľa §17"?
Tie kolonky by som vyúžil v tom prípade, keby som nepoužil ID na zníženie nákladov.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ermon
Áno smith, ale načo je potom v DP FO kolonka č. 40 a 41 "Položky znižujúce základ dane podľa §17"??? A "Položky zvyšujúce základ dane podľa §17"?
Napr. aj keď robím dodatočné DP pri prechode z účtovníctva na paušálne výdavky a naopak.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith
Tie kolonky by som vyúžil v tom prípade, keby som nepoužil ID na zníženie nákladov.
Súhlasím. Myslím si, že keď o niečom účtujem, tak už to neuvádzam do koloniek 40, 41. Alebo sa mýlim?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Anja111
Súhlasím. Myslím si, že keď o niečom účtujem, tak už to neuvádzam do koloniek 40, 41. Alebo sa mýlim?
KeĎ o tom účtujem počas roka, potom keby som to ešte uvádzal na kolónkach 40,41 bolo by to duplicitne odrátané.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

smith
KeĎ o tom účtujem počas roka, potom keby som to ešte uvádzal na kolónkach 40,41 bolo by to duplicitne odrátané.
Presne tak...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nie, moja otázka v príspevku 11
Áno smith, ale načo je potom v DP FO kolonka č. 40 a 41 "Položky znižujúce základ dane podľa §17"??? A "Položky zvyšujúce základ dane podľa §17"?
nebola položená preto, že neviem na čo sú predmetné kolonky ale preto, že som chcela poukázať na to, že postup o upravení ZD pri DPH pri registrácii je uvedený pod § 17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane. Takže osobne pokladám účtovanie cez ID na konci roka za nesprávne práve v zmysle citovaného ustanovenia zákona.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Hm, hm, hm ...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Jana Acsová
Hm, hm, hm ...
Ak sa mýlim, nechám sa poučiť, ale práve na Vašom školení som si uvedomila dôraz, aký kladie Zákon o účtovníctve na správnosť účtovnej závierky. Preto mám za to, že postup účtovania DPH pri registrácii tak ako opisuje smith skresľuje účtovnú závierku a síce priamo vo Výkaze o príjmoch a výdavkoch.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
Ak sa mýlim, nechám sa poučiť ...
Dnes už žiadne poúčanie. Blížia sa Vianoce
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ermon
... ale práve na Vašom školení som si uvedomila dôraz, aký kladie Zákon o účtovníctve na správnosť účtovnej závierky.
To som skutočne rada. Preto som si zahmkala ...
ermon
...že som chcela poukázať na to, že postup o upravení ZD pri DPH pri registrácii je uvedený pod § 17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane. Takže osobne pokladám účtovanie cez ID na konci roka za nesprávne práve v zmysle citovaného ustanovenia zákona.
... lebo práveže ste prepojili správnosť účtovania cez ustanovenie § zákona o daniach z príjmov. A zákon o daniach z príjmov nehovorí o účtovaní.

Ale to by sa mohlo prebrať v inej téme. Tu sa rozoberá DPH.

Pekné nastávajúce sviatočné chvíle želám.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať