Zavrieť

Porady

Účtovanie čerpania SF

Ahojte poraďáci,
tento rok po lete som začala robiť účtovníčku a idem prvý krát účtovať čerpanie SF, a mám s tým trošku problém. Vytiahli sme 55tis. to som dala ako dotáciu pokladne 211/261. Z toho sme 50tis. vyplatili zmestnancom na posedení pri jedličke účtujem 472/211. To sa dá každému do výplaty a zdaní sa im to tam. Občerstvenie a jedlo sme nakúpili za 5tis. s DPH, z toho sa má tiež odviesť daň ale neviem ako to zaúčtovať. Tých 5tis. zaúčtujem tiež 472/211 ale čo s tou daňou? poradíte prosím? som v tom naozaj nová a neviem si rady....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    rommy
    Ahojte poraďáci,
    tento rok po lete som začala robiť účtovníčku a idem prvý krát účtovať čerpanie SF, a mám s tým trošku problém.
    1. Vytiahli sme 55tis. to som dala ako dotáciu pokladne 211/261. Z toho sme 50tis. vyplatili zmestnancom na posedení pri jedličke účtujem 472/211. To sa dá každému do výplaty a zdaní sa im to tam.
    2. Občerstvenie a jedlo sme nakúpili za 5tis. s DPH, z toho sa má tiež odviesť daň ale neviem ako to zaúčtovať. Tých 5tis. zaúčtujem tiež 472/211 ale čo s tou daňou?
    poradíte prosím? som v tom naozaj nová a neviem si rady....
    K bodu 1: účtovanie je správne - ale aký je účel čerpania SF ??
    K bodu 2: Občerstvenie a jedlo je pre zamestnancov nepeňažný príjem.
    472/211 si zaúčtovala "obstaranie" občerstvenia za 5.000 Sk. Túto sumu rozpočítaš na zamestnancov, ktorí sa akcie zúčastnili; v mzdovom programe zadáš každému zamestnancovi nepeňažný príjem zo SF; program by mal len vypočítať daň z tohto príjmu.
    Ak robíš mzdy ručne: sumu nepeňažného príjmu pripočítaš k základu dane zo mzdy a vypočítaš daň. Zamestnancovi sa nezvyšuje jeho peňažný príjem! (dostáva nepeňažný príjem vo forme občerstvenia), len sa mu zrazí daň z toho príjmu.
    331 / 342 zaúčtuješ celkovú sumu dane zo mzdy aj z nepeň. príjmu.
    Zamestnanec dostane na výplatu sumu menšiu o zrazenú daň z nepeň. príjmu, tým sa ti usporiada účet 331. Odvodom DZČ sa ti usporiada účet 342.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    No minulý rok sa dávali zamestnancom darčeky a tento rok sa im dala hotovosť ako príspevok zo SF.

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    rommy
    No minulý rok sa dávali zamestnancom darčeky a tento rok sa im dala hotovosť ako príspevok zo SF.
    1. k tomu príspevku treba priradiť účel aby to kontrola nemohla charakterizovať ako príjem zo závislej činnosti a obchádzanie odvodovej povinnosti do poisťovní.
    2. zaúčtovanie je ti jasné, porozumela si ?

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Porozumela som z toho to, že to má na starosti mzdová účtovníčka. Ja mzdy nerobím len ich účtujem. Neviem ako to chcú urobiť s tou odmenou, dali mi dotáciu pokladne a povedali, že to bude príspevok zo SF.
    Takže ja mzdovej účtovníčke pripravím zoznam ľudí a rozrátam na každého to občerstvenie a ona to zdaní v mzde, dúfam, že som to pochopila správne.
    Ďakujem naozaj pekne za radu. Účtovať sa učím viac menej sama, pomáhate mi len vy tu za čo všetkým ďakujem

    Účtovanie čerpania SF

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.