Zavrieť

Porady

Stravné lístky podnikateľa - zúčtovanie

Keďže sa pomaly blíži koniec roka, do prílohy som pripol ako pomôcku formulár interného dokladu pre výpočet daňových výdavkov za stravné lístky SZČO pre rok 2006.
Tabuľka je použiteľná za nasledovných podmienok a predpokladov:
- nákup stravných lístkov bol v priebehu roka v plnej výške účtovaný ako výdavok neovplyvnňujúci základ dane
- daňový výdavok sa zaúčtuje do denníka v súlade s § 15 ods. 1 ísm. d) a § 4 ods. 2 písm. b) Postupov JÚ až na konci roka v rámci uzávierkových operácií ako nepeňažná operácia
- maximálny počet SL vychádza - podobne ako u zamestnancov - z počtu pracovných dní v roku 2006 (prednastavené 247), znížený o nárok na takú výmeru dovolenky, na ktorú by mal podnikateľ nárok, ak by bol zamestnancom (prednastavené 5 týždňov - 25 dní). Ďalšie možnosti úpravy nároku (uníženie o dni PNS, nepodnikania, o dni nároku na stravovanie vyplývajúce z pracovného pomeru...) vyplývajú z textu tabuľky.
Vypĺňať (resp. meniť) by sa mali len údaje v zelených políčkach, v oranžových sú vzorce.
Naposledy upravil andrej_rv : 10.11.07 at 22:35
Usporiadat
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Pekna tabuľka, stiahla som si tvoj súbor, možno sa mi to v budúcnosti zíde.. Chcem sa spýtať, čo všetko prikladáš k účtovnej závierke na konci roka v jednoduchom účtovníctve???
0 0
dracica dracica

dracica je offline (nepripojený) dracica

Máš pravdu je to mimo témy, ale nechcela som zakladať novú tému , kvôli jednej otázke..ďakujem pozriem si to
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Andrej, vďaka za tabuľku. Zaoberala som sa týmto problémom práve včera. Teraz vidím, že som na to išla zbytočne detailne (denný výkaz práce?). V tvojej tabuľke je podchytené všetko čo môže počas roka vzniknúť a skutočne stačí len tento jeden dokument na uplatnenie nároku na SL. Oceňujem.
0 0
rolandik rolandik

rolandik je offline (nepripojený) rolandik

Ja mám stravné lístky za 49,- Sk mimochodom. Mám aj nejaké naviac a tvoja tabuľka odporúča zvyšné, ktoré mám v pokladni - ceniny dať ako "neovplyvňujúci základ dane". Iba taký detail, ale niekoho môže pomýliť
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Mňa trochu prekvapuje odpočet dní na dovolenku u SZČO - ja vlastne odkedy podnikám, ani dovolenku nemám, okrem toho pracujem aj počas víkendov. Myslím, že dovolenku, ak som teda nebola niekde v zahraničí /pri mori, alebo inde/ netreba počítať. Andrej, ty si to uviedol v tabuľke - len neviem, či to myslíš ako povinnosť znížiť, alebo je to na každom ako sa rozhodne?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Orsz
Mňa trochu prekvapuje odpočet dní na dovolenku u SZČO - ja vlastne odkedy podnikám, ani dovolenku nemám, okrem toho pracujem aj počas víkendov. Myslím, že dovolenku, ak som teda nebola niekde v zahraničí /pri mori, alebo inde/ netreba počítať. Andrej, ty si to uviedol v tabuľke - len neviem, či to myslíš ako povinnosť znížiť, alebo je to na každom ako sa rozhodne?
Ja som na tom podobne. Tabuľku som si ešte nevyplnila, ale predpokladám, že ak som nemala voľné dni ako dovolenku, tak číslicu 25 prepíšem na nulu a tabuľka bude fungovať ďalej... :p
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

liba2
Ja som na tom podobne. Tabuľku som si ešte nevyplnila, ale predpokladám, že ak som nemala voľné dni ako dovolenku, tak číslicu 25 prepíšem na nulu a tabuľka bude fungovať ďalej... :p
Myslím si, že je to diskutabilné.
Pri uplatňovaní nároku na stravné pre SZČO sa má skutočne vychádzať z podmienok, stanovených pre zamestnancov. To by znamenalo, že treba rátať aj s dovolenkou. Nie, že by sa mi to páčilo, ale zdá sa mi to logické. A predpokladám, že to napadne aj kontrolórov, pokiaľ už aj nemajú podobné interné usmernenie.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
No ale už keby sme sa mali riadiť dovolenkou u szčo,..... tak je možné že čas strávený na dovolenke si vynahradím prácou cez víkend, hm? Prečo dovolenka?, ved u szčo sa neriadime dovolenkou a ani plateným voľnom.... U szčo platí len PN, ktorá ma dopad na platenie odvodov.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Anja111
Myslím si, že je to diskutabilné.
Pri uplatňovaní nároku na stravné pre SZČO sa má skutočne vychádzať z podmienok, stanovených pre zamestnancov. To by znamenalo, že treba rátať aj s dovolenkou. Nie, že by sa mi to páčilo, ale zdá sa mi to logické. A predpokladám, že to napadne aj kontrolórov, pokiaľ už aj nemajú podobné interné usmernenie.
Anja súhlasím; treba sa na to pozerať tak, že aj keď sme v skutočnosti neboli na dovolenke, určite sa počas roka vyskytlo niekoľko dní, kedy sme sa práci nevenovali - veď treba zabezpečiť aj naše osobné záujmy a povinnosti - a to sú vlastne dni dovolenky; tak isto je to u zamestnancov, že dovolenku čerpajú ale v skutočnosti nedovolenkujú, venujú sa rodine, domácnosti, sú u lekára, vybavujú na úradoch a pod.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

liba2
Anja súhlasím; treba sa na to pozerať tak, že aj keď sme v skutočnosti neboli na dovolenke, určite sa počas roka vyskytlo niekoľko dní, kedy sme sa práci nevenovali - veď treba zabezpečiť aj naše osobné záujmy a povinnosti - a to sú vlastne dni dovolenky; tak isto je to u zamestnancov, že dovolenku čerpajú ale v skutočnosti nedovolenkujú, venujú sa rodine, domácnosti, sú u lekára, vybavujú na úradoch a pod.
Zrejme takto nejako nám budú odporovať pracovníci DU pri kontrole, ak sa budeme brániť podľa renča1. Aj keď, jej pohľad na vec sa mi páči. Ale beriem to skôr tak, že do VOZD zaúčtujem iba to, čo si trúfnem aj obhájiť.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

andrej_rv
Ja som pri zostavovaní tabuľky vychádzal z definície daňového výdavku na stravovanie SZČO v § 19 ods. 2 písm. p) ZoDP: "výdavky na stravovanie...za každý odpracovaný deň, najviac v rozsahu a vo výške ...podľa osobitného predpisu". Čiže za podmienok, aké ustanovuje Zákonník práce pre zamestnancov. Jednou z podmienok v ZP je aj maximálny fond pracovného času a rozsah dovolenky. Ale tabuľka je len všeobecná pomôcka - ak má niekto "špeciálny" pracovný režim (taxikár, krčmár, účtovník ) alebo si tento § vykladá odlišne, počet pracovných dní si môže navoliť iný, odpočet na dovolenku anulovať atď.
Dlhé roky sme nemali žiadne stravné. Nejde ani o príliš veľké sumy. Ja si preto zvolím radšej "tvrdší" výklad zákona, lebo osobne si myslím, že tých pár korún daňového výdavku navyše mi v tomto prípade nestojí za zbytočné dráždenie kontrolórov. (A najmä keď nás od roku 2007 ešte zvýhodnili voči zamestnancom ).
Súhlasím a budem postupovať podobne.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Anja111
Myslím si, že je to diskutabilné.
Pri uplatňovaní nároku na stravné pre SZČO sa má skutočne vychádzať z podmienok, stanovených pre zamestnancov. To by znamenalo, že treba rátať aj s dovolenkou. Nie, že by sa mi to páčilo, ale zdá sa mi to logické. A predpokladám, že to napadne aj kontrolórov, pokiaľ už aj nemajú podobné interné usmernenie.
Myslím, že sa mýliš. Daniari sa nemôžu starať do takýchto vecí. Z odbornej literatúry /Poradca/ je jasné, že každý SZČO si môže dať stravné za každý pracovný deň v roku - max. 247 dní konkretne v roku 2006. Nepíše sa tam o žiadnej dovolenke. Odvolávka na porovnanie práv so zamestnancami nie je v dovolenke - ale to, že aj SZČo sa má právo najesť - doteraz to tak nebolo - a od 1.1.2007 si mlže SZČO dať do nákladov celú sumu 89,-Sk. Ale len za pracovný deň.
0 0
ahammerova ahammerova

ahammerova je offline (nepripojený) ahammerova

Dobry den,

chcela by som sa opytat, pocula som, ze stravne listky za rok 2006, ktore boli kupene na konci roka {neviem, kedy presne je koniec roka...}, si vraj SZCO nemoze dat ako vydavky neovplzvnujuce ZD. Je prosim, tato informacia spravna? {Ja si myslim, a dufam, ze nie... :-) kedze aj ja som stravne listky kupovala spatne, len teraz,niekedy v novembri )
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Všimnite si, ako vykladá uvedené diskutabilné ustanovenie zákona Daňové riaditeľstvo na www.drsr.sk. V tzv. zovšeobecnených otázkach sa úspešne vyhýba odpovediam na dotazy podnikateľov typu "čo je to môj pracovný deň" a "...ako evidovať skutočnosť, že som naozaj deň odpracoval". Odvolávajú sa len na ustanovenia Zákonníka práce, podľa ktorých možno odpracovať najviac 48 hodín týždenne, SZČO musí mať cez víkend voľno atď (viď vyššie).

Záver - pre daňový úrad nie je dôležitá akási "evidencia dochádzky SZČO" - sú ochotní uznať zdokladované stravné 48,95 za každý pracovný deň - pondelok - piatok, okrem sviatkov. Na úvahy o dovolenkách ,"nadčasoch" a práci cez víkend zabudnite.
..
A na úplný záver - od 1.1.2007 v zákone je väzba na Zákonník práce definovaná inak (viď napr. DRAK) - ak sa "duch výkladu" zákona zo strany DRSR nezmení, SZČO si môže nárokovať stravné 89 Sk za každý jeden kalendárny deń.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Plne s Vami súhlasím pán Mihál. Samozrejme, že nad stravným cez víkendy a sviatky, keď pracujem vôbec neuvažujem. V mojom prípade si odkladám bločky z reštaurácií - nie každý pracovný deň idem na obed, a keďže nemám lístky od Vaša stravov., alebo inej spoločnosti, je mi jasné, že si nebudem počítať stravné v nezdokladovaných dňoch - i keď pracujem a je pracovný deň.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ahammerova
Dobry den,

chcela by som sa opytat, pocula som, ze stravne listky za rok 2006, ktore boli kupene na konci roka {neviem, kedy presne je koniec roka...}, si vraj SZCO nemoze dat ako vydavky neovplzvnujuce ZD. Je prosim, tato informacia spravna? {Ja si myslim, a dufam, ze nie... :-) kedze aj ja som stravne listky kupovala spatne, len teraz,niekedy v novembri )
pozri tu: http://www.porada.sk/t34521-stravne-...Dstky+sp%E4tne
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ahammerova
Dobry den,

chcela by som sa opytat, pocula som, ze stravne listky za rok 2006, ktore boli kupene na konci roka {neviem, kedy presne je koniec roka...}, si vraj SZCO nemoze dat ako vydavky neovplzvnujuce ZD. Je prosim, tato informacia spravna? {Ja si myslim, a dufam, ze nie... :-) kedze aj ja som stravne listky kupovala spatne, len teraz,niekedy v novembri )
Ja len stručne - nie je to možné spätne.
0 0
ekonom99 ekonom99

ekonom99 je offline (nepripojený) ekonom99

s odstupom času som sa pozrel na tento príspevok, ale priloženú tabuľku neviem nájsť. Tak neviem, či už je to zrušené?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
ekonom99 Pozri príspevok
s odstupom času som sa pozrel na tento príspevok, ale priloženú tabuľku neviem nájsť. Tak neviem, či už je to zrušené?
Tiež som ju hľadala, ale verím tomu, že bola zrušená kvôli tomu, že v r.2006 platili iné podmienky, ako v r. 2007.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Rozalka Pozri príspevok
Tiež som ju hľadala, ale verím tomu, že bola zrušená kvôli tomu, že v r.2006 platili iné podmienky, ako v r. 2007.
Rozalka, vystihla si to . Pre rok 2007 nie je potrebná žiadna tabuľka, lebo SZČO si môže dať do nákladov sumu 89 Sk (v r. 2006 to bolo 48,95 Sk za stravnú poukážku).
0 0
Načítať ďalšie