Zavrieť

Porady

Kúpa koňa

Chcem sa opýtať múdrych hlavičiek, ako je to v prípade, keď si živnostník podnikajúci v lesníctve kúpil koňa, ktorého potrebuje na zvážanie dreva.Stretla som sa stým prvý raz a neviem ako to mám zaúčtovať, aký je to výdavok a či sa odpisuje?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zaradíš do evidencie dlhodobého majetku(DM) odpis. skupiny 2, Pol. 2-1, KP 01.22.13 a budeš odpisovať 6 rokov. Viď príspevky č. 5 a 7 - andrej_rv.
    Naposledy upravil Marína : 30.12.06 at 07:54

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Trolinku doplním:
    Samozrejme predmetom nákladov sú aj všetky prevádzkové náklady súvisiace s daným majetkom. Opravy sa sice nevyskytnú ( ), ale strava, ustajnenie, veterinár, postroje .... možno niekto chodí svojím autom koňa nakŕmiť a je treba mu to auto preplatiť (za splnenia iných pož.). ... proste niečo ako u strážneho psa.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    mysimis
    záleží od toho akú má cenu.
    Nezáleží. Podľa § 22 ods. 2 písm. d) ZoDP sú hmotným majetkom odpisovaným pre účely zákona dane z príjmov zvieratá uvedené v prílohe. V položke 2-1 prílohy ZoDP sú uvedené "kone plemenné, úžitkové a chovné". V zmysle ZoDP sú teda ťažné kone dlhodobým majetkom odpisovaným v 2. OS vždy a bez ohľadu na obstarávaciu cenu podobne ako napr. budovy a stavby. (limit 30,000,- Sk sa vzťahuje len na hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí uvedené v citovanom paragrafe ods. 2 pod písmenom a).

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    virka
    Tak ako to vlastne je, pretože ja som to účtovala stále podľa ceny koňa.
    Ak nestačí (podľa mňa jednoznačné) znenie § § 22 ods. 2 písm. d) ZoDP,
    doplním ešte výňatok z § 38 ods. 4 Postupov účtovania PÚ:
    "Na účte 026 - Základné stádo a ťažné zvieratá(4) sa účtujú bez ohľadu na obstarávaciu cenu dospelé plemenné a chovné zvieratá za účelom hospodárskeho využitia. ...Hospodárskym úžitkom sa rozumie..využitie ťažnej sily zvieraťa, komerčné využitie"
    V definícii základného stáda a ťažných zvierat sa Postupy odvolávajú na ZoDP (resp. jeho prílohu).

    virka je offline (nepripojený) virka

    virka
    Ja som rada ak mi niekto odpíše, ale včera vecer bola odpoved troch poradakov rozdielna.....

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    virka
    Ja som rada ak mi niekto odpíše, ale včera vecer bola odpoved troch poradakov rozdielna.....
    virka, jeden z prvých poraďákov /Marian/ tvrdil že viac hláv, viac kapusty....
    Ale neber to v zlom.

    STANČO je offline (nepripojený) STANČO

    STANČO
    Súhlasím s Marínou, aj ja mám živnostníka , ktorý podniká v lesníctve, tiež kúpil koňa a zaradil som ho do " dvojky" tak ako to radila Marína a odpisujem ho 6 rokov

    juskam je offline (nepripojený) juskam

    juskam
    STANČO Pozri príspevok
    Súhlasím s Marínou, aj ja mám živnostníka , ktorý podniká v lesníctve, tiež kúpil koňa a zaradil som ho do " dvojky" tak ako to radila Marína a odpisujem ho 6 rokov
    CHcem sa spytať, ak som dostal dotáciu z UPSVaR a kúpil som koňa za 30 000,-- Sk tak do príjmov mi pojde 30 000 alebo len 5000,-- Sk (ročný odpis), keďže dotácia sa rozpušťa do príjmov podľa výšky výdavkov?

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    juskam Pozri príspevok
    CHcem sa spytať, ak som dostal dotáciu z UPSVaR a kúpil som koňa za 30 000,-- Sk tak do príjmov mi pojde 30 000 alebo len 5000,-- Sk (ročný odpis), keďže dotácia sa rozpušťa do príjmov podľa výšky výdavkov?
    pozri napr. toto:
    http://www.porada.sk/629599-post6.html

    ola je offline (nepripojený) ola

    ola
    juskam Pozri príspevok
    CHcem sa spytať, ak som dostal dotáciu z UPSVaR a kúpil som koňa za 30 000,-- Sk tak do príjmov mi pojde 30 000 alebo len 5000,-- Sk (ročný odpis), keďže dotácia sa rozpušťa do príjmov podľa výšky výdavkov?
    § 17 ods. 3 písm. h) ZDP sa zahrnie postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto prostriedkov.

    cit....dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane 1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku, 2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.

    evinka33 je offline (nepripojený) evinka33

    evinka33
    Prosím Vás keď SZČO ktorý teraz začal podnikať v lesníctve vlastní už cca 4 roky súkromne koňa, žiadny doklad o kúpe už nemá, a chcel by tohto koňa zaradiť do majetku, pretože ho využíva pri ťažbe dreva a aby si mohol uplatnovať výdavky ako krmivo, veterinár a pod. Stačí ak ho zaradí resp. preradí z osobného majetku do majetku firmy v nulovej hodnote? Odpisovať ho tým pádom samozrejme nebude ale jemu ani nejde o tie odpisy - lebo nemá doklad o kúpe - ale hlavne o tie výdavky aby si mohol uplatniť. Vo výkaze majetku a záväzkov ho potom asi nebude uvádzať kedže jeho hodnota je nulová? ďakujem za radu.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    evinka33 Pozri príspevok
    Prosím Vás keď SZČO ktorý teraz začal podnikať v lesníctve vlastní už cca 4 roky súkromne koňa, žiadny doklad o kúpe už nemá, a chcel by tohto koňa zaradiť do majetku, pretože ho využíva pri ťažbe dreva a aby si mohol uplatnovať výdavky ako krmivo, veterinár a pod. Stačí ak ho zaradí resp. preradí z osobného majetku do majetku firmy v nulovej hodnote? Odpisovať ho tým pádom samozrejme nebude ale jemu ani nejde o tie odpisy - lebo nemá doklad o kúpe - ale hlavne o tie výdavky aby si mohol uplatniť. Vo výkaze majetku a záväzkov ho potom asi nebude uvádzať kedže jeho hodnota je nulová? ďakujem za radu.
    Keď sa taký majetok zaraďuje, tak sa zaradí v plnej hodnote, ale ako plne odpísaný. Podľa toho nemôže byť prekážkou, ak pri nedokladovanej kúpe bude zaradený v nulovej hodnote. Vo VMZ nebude, lebo zostatková cena = 0. Jedna vec je možnosť uplatňovania výdavkov, druhá povinnosť zdaniť plnú sumu predaja, ak by ho predával. S tým nech vopred ráta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.