Zavrieť

Porady

odpustenie zavazku - na strane dlznika

Dobry den,

chcela by som sa uistit, ze v danom pripade nevznika ziaden danovy vynos:

firma s.r.o. A si pozicala od subjektu B peniaze./5 milionov/ Po dvoch rokoch firma C prevzala od veritela B tuto pohladavku.

Teraz novy veritel, teda firma C, uzavrela s dlznikom zmluvu o mimosudnom vyrovnani, kde sa dohodli, ze dlznik A zaplati veritelovi C sumu 3 miliony a vec bude vybavena.

Chcem sa uistit, ze zvysne 2 miliony nebudu predmetom dane z prijmov u dlznika . Mal by to riesit §17 ods.f zakona o dani z prijmu, kde sa hovori, ze Do zakladu dane sa nezahrna vynos z odpisaneho zavazku, ktoreho plnenie prevzal novy dlznik. Je tam nejaky hacik?

dakujem :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    háčik vidím v tom, že dlh nikto neprevzal. Zmenil sa veriteľ prevzatím pohľadávky, ale nie dlžník....

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    takze ten rozdiel bude podliehat dani? Pomohlo by tomu, keby sa v tej dohode o mimosudnom vyrovnani medzi A a C vypustilo,ze uhradou 3 mil je zavazok vysporiadany? Teraz A vstupilo do likvidacie. Keby si C zvysnu sumu uplatnil v ramci likvidacie? Podiel na likvidacnom zostatku vsak bude veskery zadny. Likvidaciu som uz strasne davno nerobila. Potom by sa to tak ci tak muselo zdanit? vdaka :-)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie, nejdem to síce pozerať, ale zdá sa mi, že práve zúčtovanie záväzkov do výnosov vo firme, ktorá je v konkurze, nepodlieha dani.
    Teraz treba zaúčtovať úhradu, a záväzok trvá.
    Ak je dohoda, tak treba zaúčtovať aj rozdiel do výnosov - daňových.

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    aha, takze to by mohla byt jedna cesta? este to overim,ako to je s tym zuctovanim zavazkov v likvidacii. Bola by mozna aj taka cesta, ze dohoda medzi B a C by sa zrusila, urobila by sa nova dohoda medzi A a C v tom zmysle, ze iba C prebera zavazok firmy A na seba, no a B a C by si to medzi sebou proste vyrovnali? C to povodnemu veritelovi zaplatil, takze tam nie je problem,firme B by mohlo byt jedno,na zaklade akej zmluvy dostalo peniaze od B ... mylim sa? Bol by problem, ze B prevzalo zavazok len tak,bez protihodnoty? dakujem :-)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    myslím, že si nerozumieme. Podľa témy ide len o jedného dlžníka... A
    B a C sú veritelia, kde B postúpilo pohľadávku na C a dostalo plnu hodnotu.
    C mal vymáhať od A, ale dostane menej.
    Takže dohoda medzi B a C sa neruší, je to Dohoda o postúpení pohľadávky.
    Iná dohoda zrejme už neexistuje, tak A uhradí firme C 3mil.Sk zaúčtuje zníženie záväzku ... a bude čakať na likvidáciu.
    C bude evidovať zvyšok pohľadávky a mal by si ju aj prihlásiť, ak bude konurz.....atď.

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    no,s tou likvidaciou si nie som celkom ista ... §13 ods.d sice hovori, ze odpis zavazku je oslobodeny od dane z rpijmov, ale pri konkurze ... ale plati to aj pri likvidacii? Teraz som na pochybach ...

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    myslela som to s tym postupenim zavazku takto : pise sa, ze sa do zakladu dane nezahrna prijem z odpisaneho zavazku,ktoreho plnenie prevzal novy dlznik. Firmy A,B, C su v dobrom kontakte, je mozne niektore zmluvy "prerobit". No, samozrejme,ze sa mi to nepaci, ale aj tak budu tlacit na mna, aby som nieco vymyslela ja. Takze vymyslam dopredu :-).

    Cize tvarme sa, ze dohoda o postupeni pohladavky medzi B a C neexistuje. C je ochotny to zaplatit zadarmo namiesto firmy A. Takze firmy A a C napisu akusi Dohodu o prevzati zavazku, z ktorej bude zrejme,ze C prevzal zavazok a voci B je teda novy dlznik. Bude takto naplnena podstata §17 ods.f, alebo si to predstavujem ako hurvinek valku? :-) Pardon, ze tolko otravujem, ale je to vazna vec, nerada by som niekomu urobila pruser ... dakujem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    citujem ....firma s.r.o. A si pozicala od subjektu B peniaze./5 milionov/ Po dvoch rokoch firma C prevzala od veritela B tuto pohladavku.
    =============
    ak si niekto požičia, tak je dlžník - teda firma A.
    Ak teda je dohoda o prevzatí záväzku medzi A a C, tak potom A môže odpísať záväzok do nedaňových výnosov.
    Ak však C zaplatí ... kam to zúčtuje? Zrejme do nedaňových nákladov.... v tom je podstata, prečo sú zákony upravené tak ako sú....
    ==========
    konkurz a likvidácia nie sú totožné... ale to už je mimo témy.

    alexxandra
    Cize tvarme sa, ze dohoda o postupeni pohladavky medzi B a C neexistuje. C je ochotny to zaplatit zadarmo namiesto firmy A. Takze firmy A a C napisu akusi Dohodu o prevzati zavazku, z ktorej bude zrejme,ze C prevzal zavazok a voci B je teda novy dlznik. Bude takto naplnena podstata §17 ods.f, alebo si to predstavujem ako hurvinek valku? :-) Pardon, ze tolko otravujem, ale je to vazna vec, nerada by som niekomu urobila pruser ... dakujem.

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    C je sukromna osoba, tomu by to mohlo byt jedno :-) /bohaty ocko :-)/. Bolo by to teda takto priechodne?

    alexxandra je offline (nepripojený) alexxandra

    alexxandra
    a dakujem za radu :-) Este sice neviem,ako to vyriesim, ale riesenie zda sa moze existovat :-) dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    bohatý ocko môže požičať firme A, tá zaplatí priamo, bude evidovať síce záväzok voči ockovi, ale ten si svoju pohľadávku neprihlási..... a je to vyriešené bez dohôd a komplikácií.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.