Zavrieť

Porady

12-hodinové smeny

Som na porade prvý krát, takže ak niečo neurobím správne dopredu sa ospravedlňujem.
Rada by śom získala odpovede na tému 12 hodinových smien. Viem, že také niečo existuje ale žiaľ nemá s tým skúsenosti. Viete mi prosím poradiť ako nato? Pravdepodobne túto skutočnosť treba už ošetriť v pracovnej zmluve,
následne v pracovnom kalendári, ktorý je podkladom pre výpočet miezd.
Ja ako mzdová účtovníčka pracujem s porgramom HUMAN Klasik ak s tým
máte niekto skúsenosti, prosím poraďte mi. Fak si s tým neviem rady.
Podobnú tému som už zadala aj na webovej stránke DASHOFER, ale nikto mi neporadil. Prvých takýchto pracovníkov mám od 1.júna. Ešte navyše boli
zamestnaní na normály pracovný úväzok a na 12-pracovný systém prechádzajú až o 1.6.2000
Za rady ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Brigita je offline (nepripojený) Brigita

    Brigita
    Je potrebne urobit, resp. nechat si urobit od niekoho, kto tomu rozumie , pracovny kalendar. K tomu musite vediet, kolko pracovnikov sa bude v 12 hod. zmenach striedat, v akych intervaloch, napr. ranna, nocna a dva dni volna, alebo RRNN----. ci to bude nepretrzita prevadzka, alebo budu volne vikendy a pod. Toto musite vediet. Mal by to urobit niekto, kto s tym ma skusenosti , nakolko je potrebne dodrzat tyzdenny prac. cas, resp. cas ktory ostava do konca roka. Potom musite prepocitat narok na dovolenku pre jednotlivych pracovnikov. Je potrebne nastavit si do mzdoveho programu k jednotlivym pracovnikom tento prislusny kalendar, aby bola spravne vyratana mzda, prip. nadcasy.
    Sama sa s tymto problemom borim a zda sa, ze nie je nik, kto by vedel fundovane odpovedat a pomoct.
    Zdravim a prajem vela stastia....

    daria je offline (nepripojený) daria

    daria
    Jedná sa o nepretržitú prevádzku. Pracovný kalendár si viem zadať,
    ale ako prepočítam nárok na dovolenku a PN netuším, môžete mi s tým
    nejako pomôcť - vzorec alebo niečo podobné. Ďakujem.
    Fakt je ten, že ani mne nevie nikto poradiť, som z toho zúfalám.

    Brigita je offline (nepripojený) Brigita

    Brigita
    Je potrebné zistit priemerný počet pracovných dní pripadajúcich v kalendárnom roku, podľa rozvrhu pracovných zmien zamestnanca na jeden týždeň. Tento počet sa vynásobí počtom týždňov - výmerou dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok a výsledok je celkový počet pracovných dní, ktorý zamestnancovi prislúcha z titulu dovolenky.
    Je pri tom možné použiť nasledujúci vzorec :
    X:Y=Z
    Z.V=N

    X je počet pracovných zmien, ktoré podľa harmonogramu pripadajú na zamestnanca v kalendárnom roku

    Y je počet týždňov v kalendárnom roku

    Z je výsledok, ktorý určuje, koľko pracovných dní pripadá priemerne na jeden týždeň

    V je výmera dovolenky (počet týždňov dovolenky, na ktorú ma zamestnanec nárok)

    N je počet dní dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok

    Ja by som asi preratala tymto spôsobom dovolenku od 06 do 12/2004. A potom by som tymto spôsobom preratala i prípadný zostatok dovolenky z 1. polroka (ak si alikvotnú časť nevyčerpal).
    (v § 104 ZP od Marty Thurzovej r. 2002 je uvedený i príklad vypočtu.)

    Zdravim a prajem veľa šťastia.

    Julo je offline (nepripojený) Julo

    Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac Julo
    Pokúsim sa Vám niečo naznačiť v súvislosti s danou otázkou, hoci nie som odborník v tejto tématike a neovládam SW Human. Doporučujem prečítať si pozorne Zákonník práce, tretiu časť (o.i. §85; §87; §91-§105) a potom následne štvrtú časť (o.i. §118 - §135). Treba dávať pozor na FPČ (fond pracovného času), lebo všetky odpracované hodiny nad rámec FPČ je vlastne nadčas a ten ako taký je daný 150 hod./rok, resp. po dohode so zamestnancom + ďalších 250 hod./rok. Sú tam odlišnosti aj v prestávke v práci i v nepretržitých odpočinkoch a v stravovaní. Samozrejme aj tu sú určité "možnosti", ale to už naozaj by som nechal na skúsenejších. Dúfam, že som aspoň niečo naznačil a tým dospejete Daria i Brigita k správnemu postupu.

    mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

    optimistka mlyn16
    ja by som to trošku zjednodušila ten výpočet RD .Ak máte v zamestnaní 8 hod.prac.dobu tak 8*25= 200hodín : 12= 16,66 zaokruhlene na 17 alebo necháte na 16,66 ako už bola raz o nároku polemika ,že prečo nie aj na minúty .Ak má zamestnanec do 31.5 20dní zostatok tak prerátať ako som spomínala .
    Ale najdôležitejšie si treba urobiť harmonogram 12 hod.smien aby ste mohla rozlíšiť kedy má zamestnanec nadčas, a taktiež u týchto pracovníkov je aj výpočet pre náhrady iný t.j. počet dní - hodín. Treba programátora požiadať o vytvorenie kalendára podľa vaších predstáv napr. pre 1- 4 zamestnancov ,ktorý pravidelne smenujú. PN nie je zložitá ,lebo sa platí na kalendárne dni , RD len na jeho smenu.
    Pekný deň.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.