Zavrieť

Porady

Majetok - hala

Slovenská firma mala v prenájme od zahraničnej firmy skladovú halu.
Túto ďalej prenajímala slovenskej firme. Vzhladom na to, že táto firma odberateľ nedodržala podmienky zmluvy, nastalo poškodenie haly snehom. Hala je už v nepoužiteľnom stave, nedá sa znovu používať.

Dovtedy nebola v majetku našej firmy. Po tejto udalosti nám zahraničná firma vyfakturovala 100 000 EUR ako predaj haly za zostatkovú cenu
/ v 8/2006/ . Teraz v 12/2006 poslali ešte dobropis na 20 000 EUR pretože nejaké dobré časti haly si vzali naspäť. Nám tu zostali len nepoužiteľné časti.

Naša firma je poistená - poisťovňa vyplatila nejaké koruny zahraničnému dodávatelovi. Ale cez nás to nešlo.

Mám to zaradiť do majetku a odpisovať ?
Alebo rovno vyradiť následkom škodovej udalosti -živelná pohroma - ale problém je v tom, že ked sa to stalo tak sme to v majetku ešte nemali.

Poradí niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    DELI
    Hala je už v nepoužiteľnom stave, nedá sa znovu používať.
    Dovtedy nebola v majetku našej firmy. Po tejto udalosti nám zahraničná firma vyfakturovala 100 000 EUR ako predaj haly za zostatkovú cenu
    / v 8/2006/ . Teraz v 12/2006 poslali ešte dobropis na 20 000 EUR pretože nejaké dobré časti haly si vzali naspäť. Nám tu zostali len nepoužiteľné časti. Mám to zaradiť do majetku a odpisovať ?
    To je naozaj zaujímavá "investícia" . Ja by som to v žiadnom prípade do majetku nezaradil a neodpisoval, keďže hala (resp. jej pozostatky) podľa mňa nespĺňa základnú podmienku pre zaradenie v zmysle § 33 ods. 1 Postupov PÚ - uvedenie do užívania (t.j. zabezpečenie všetkých technických funkcií majetku potrebných pre jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.).
    Najskôr by som to zaúčtoval ako rozostavanú (alebo skôr rozbúranú ) investíciu na 042. Ďalšie účtovanie by záviselo od neskoršieho využitia haly alebo priestoru. Ak by sa na tom istom mieste postavila nová hala, v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) ZoDP by som túto hodnotu zahrnul do obstarávacej ceny nového objektu. Ak nie, neviem... možno by som to účtoval ako tzv. zmarené investície - § 68 ods. 8 Postupov PÚ (pokiaľ možno takýto neobvyklý nákup úplne nefunkčného objektu za nejakú investíciu vôbec považovať).
    Naposledy upravil andrej_rv : 22.01.07 at 21:36

    DELI je offline (nepripojený) DELI

    DELI
    Andrej ďakujem za odpoveď.

    A čo tak to predať niekomu ako šrot.
    Mohlo by sa to predať napr. za trhovú cenu akú ponúkajú vo výkupniach - hliníkový materiál napr. 70 Sk za kg. Je to spolu asi 5 ton.
    Spolu predaj za napr. 350 000 Sk.

    čiže rekapitulácia :100 000 eur - 20 000 eur - 1 000 000 SKK od poistovne = zostatková cena .....1 800 000.-


    To čo som písala o poisťovni predsa len ovplyvní zostatkovú cenu, lebo zahr. dodávatel si tú čiastku odpočítava od zostatku, ktorý mu máme uhradiť. Vyplatili nám 1 000 000Sk.

    Trochu blbá otázka ale v prípade predaja mohlo by ísť do nákladov tých
    1 800 000 a do príjmu iba 350 000.- SKK?

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    DELI
    Trochu blbá otázka ale v prípade predaja mohlo by ísť do nákladov tých 1 800 000 a do príjmu iba 350 000.- SKK?
    Podľa mňa áno.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.