Zavrieť

Porady

odpisy a likvidacia firmy

Dobry den.
Uctujem firmu, ktora je momentalne v likvidacii. Este vlastni dlhodoby majetok, ktory postupne predava. Mozem si k tomuto majetku uplatnovat odpisy (uctovne aj danove) v case likvidacie? Alebo zauctujem zostatkovu cenu do nakladov az pri predaji?
Dakujem! Julia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

    Julia9
    Dakujem pekne.
    A len pre upresnenie, je to z toho dovodu, ze v case likvidacie majetok nepouzivam na podnikanie, a teda si nemozem k nemu uplatnovat vydavky...?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Julia9
    Dakujem pekne.
    A len pre upresnenie, je to z toho dovodu, ze v case likvidacie majetok nepouzivam na podnikanie, a teda si nemozem k nemu uplatnovat vydavky...?
    Máš asi na mysli odpis a nie výdavky...?
    Nárok na daňový odpis máš len, ak majetok eviduješ k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia § 22 ods.11.

    uplatňovanie daňového odpisu na kalend.mesiace sa môže len v nasledovných prípadoch a to podľa § 22 ods.12 v nadväznosti na § 26 ods.6 - 9, § 22 ods.13 a ods.14, § 26 ods.8 zákona o dani z príjmu.

    Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

    Julia9
    Iste, myslela som odpisy...
    Len teraz neviem, lebo som zabudla napisat, ze likvidacia trva od roku 1999, a teda zdanovacie obdobie je kalendarny rok... Cize majetok k poslednemu dnu zdanovacieho obdobia evidujem...
    Alebo tomu celemu zle rozumiem?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Julia9
    Iste, myslela som odpisy...
    Len teraz neviem, lebo som zabudla napisat, ze likvidacia trva od roku 1999, a teda zdanovacie obdobie je kalendarny rok... Cize majetok k poslednemu dnu zdanovacieho obdobia evidujem...
    Alebo tomu celemu zle rozumiem?
    Ak eviduješ majetok k 31.12., tak máš nárok na daňový odpis. Ak sa v priebehu likvidácií (počas zdaňovacieho obdobia) predá majetok , tak sa uplatní nie daňový odpis, ale ZC majetku. Neviem o aký majetok presne ide, treba si pozrieť aj uvedené §, ktoré som napísala v predchádzajúcom príspevku.

    Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

    Julia9
    Jedna sa vacsinou o pocitace, auto, budovu... V majetku nie je nic, co by spadalo pod § 26 ods. 6-9.
    Ta likvidacia zacala v roku 1999. Danove priznanie bolo podane k 31.12.2001 a odvtedy sa na tu firmu akosi pozabudlo no a teraz sa nam to dostalo do ruk, aby sme to dali do poriadku. Cize idem robit danove priznania za roky 2002-2006. Mna v prvom momente napadlo, ze to budem dalej odpisovat ale pomylilo ma to, ze predchadzajuca uctovnicka k 31.12.2001 majetok neodpisala. Tak som si myslela, ze je to z toho dovodu, ze majetok sa uz nepouziva na podnikanie, kedze je firma v likvidacii.
    A teraz vlasne neviem, co dalej, kedze za rok 2001 nebol zauctovany ani uctovny odpis...

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Julia9
    Jedna sa vacsinou o pocitace, auto, budovu... V majetku nie je nic, co by spadalo pod § 26 ods. 6-9.
    Ta likvidacia zacala v roku 1999. Danove priznanie bolo podane k 31.12.2001 a odvtedy sa na tu firmu akosi pozabudlo no a teraz sa nam to dostalo do ruk, aby sme to dali do poriadku. Cize idem robit danove priznania za roky 2002-2006. ...
    Takže takto. Moje predchádzajúce príspevky sa týkajú nového zákona. Keďže sa ide robiť daňové priznanie za staré roky, tak tým pádom sa bude postupovať aj podľa starých zákonov.

    Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

    Julia9
    Je mi jasne, ze v starych rokoch musim postupovat podla starych zakonov. Znova som si prestudovala vsetko, co som nasla k likvidacii a nikde som nenasla zmienku o tom, ze by som odpisovat nemohla, ved majetok stale evidujem. Ale vadi mi to, ze uz firma NEPODNIKA, kedze je v likvidacii a zakon o DZP v § 22 ods. 1 hovori, ze "odpisovanim je .....atd... A JE POUZIVANY NA ZABEZPECENIE ZDANITELNYCH PRIJMOV". Tato podmienka podla mna nie je splnena...
    Co myslite?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Julia9
    Je mi jasne, ze v starych rokoch musim postupovat podla starych zakonov. Znova som si prestudovala vsetko, co som nasla k likvidacii a nikde som nenasla zmienku o tom, ze by som odpisovat nemohla, ved majetok stale evidujem. Ale vadi mi to, ze uz firma NEPODNIKA, kedze je v likvidacii a zakon o DZP v § 22 ods. 1 hovori, ze "odpisovanim je .....atd... A JE POUZIVANY NA ZABEZPECENIE ZDANITELNYCH PRIJMOV". Tato podmienka podla mna nie je splnena...
    Co myslite?
    A je táto podmienka uvedená aj v starých zákonoch?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    renča1
    A je táto podmienka uvedená aj v starých zákonoch?

    ...ak majetok nebol naozaj používaný na dosahovanie zdanit.príjmov, tak nie je možnosť si uplatniť odpis.

    Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

    Julia9
    Stary zakon hovori to iste, ale nasla som tam este jeden odsek, ktory hovori, ze "V odpisovani zacatom povodnym vlastnikom pokracuje danovnik, ktory vstupil do likvidacie, z majetku, ktory sa vyuziva na skoncenie cinnosti pocas likvidacie". Toto je zakon platny na roky 2002-2003.
    Novy zakon uz sice toto konkretne nespomina, ale z tohto mi vychadza, ze asi odpisovat mozem...
    Nemala by som to chapat tak, ze vlastne aj postupny predaj majetku je dosahovanie prijmov?

    Julia9 je offline (nepripojený) Julia9

    Julia9
    § 26 ods. 12 pism. c) zakon 366/1999, posledna novela 565/2001 platny od 01.01.2002.
    A dakujem za pomoc...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.