Zavrieť

Porady

Určenie ceny pozemku

Ahojte, poraďte mi, prosím :
firma zakúpila v roku 2006 pozemok spolu so staršou budovou, ktorú používa výlučne na podnikanie. Na kúpnej zmluve je uvedená len jedna cena za celok 2 mil. Sk), t.j. pozemok aj budovu spolu. Keďže pozemky sa neodpisujú, ako určiť odpis za stavbu, akým spôsobom určiť cenu stavby? Kto je oprávnený túto cenu stanoviť?
Díky za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Pri kúpe pozemku včetne budovy bol určite vyhotovený aj znalecký postudok, ktorý obsahuje zvlášť cenu pozemku a zvlášť cenu nehnuteľnosti. Na základe tohto znaleckého posudku máš určenú cenu.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Doplním Mišku. Ak by sa kúpna cena nerovnala cene zo znaleckého posudku, vypočítaš percentuálny podiel.
    Pozri ocenenie nehnuteľnosti.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    poprosila by som dodavatela, aby urobil dodatok k zmluve, kde by presne vycislil hodnotu pozemku a budovy. Ceny pozemkov su vysoke a pri ohodnoteni znalcom sa moze stat, ze by mala budova takmer nulovu hodnotu. Dodavatel by mohol cenu stanovit podla nejakeho koef., za co on kupil budovu a pozemok, mozno on bude mat v kupno predajnej zmluve uvedene tieto hodnoty.
    Napr. Dod. kupil pozemok za 0.3 mil, budova bude napr. 0.7. Vam to preda celkom za napr. 2 mil, t.j. koef.vypocitame, ze po su 30 per. budova 70 per. Toto vynasobime k VAsej kupnej cene, kt. je 2 mil. Takze Vam vycisli do dodatku zmluvy: pozemok - 0.6 mil budova 1.4 mil.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Betka, pokiaľ si dávaš zavkladovať kúpnu zmluvu na kataster, tento úkon Ti bez znaleckého posudku neurobia. A znalecký posudok sa nevyhotovuje v jednom exemplári, určite sa u predávajúceho nájde.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Riesila som prave tento pripad. Znalecky posudok nebol. Proste sa predavajuci a kupujuci dohodli na cene a bolo. FA aj zmluvu mi vyhotovili, len na cenu nehnutelnosti. Je to starsia budova. Bolo treba ocenit pozemok znalcom, ale v dodatku zmluvy a teda i na Fa sa vyhotovila cena pozemku a nehnutelnosti, na zaklade kupno- predajnej zmluvy, ktoru mal 1.vlastnik. Vypocitali sa pomerove koeficienty a nebol problem. Zistila som si sumu pozemkov v lokalite, a cena sa i tk pohybovala v tom rozpati.

    Nolina je offline (nepripojený) Nolina

    Nolina
    Dík za rady, ja som už položila túto otázku aj na stránke DRSR.sk, ale tam mi odpísali, že citujem: "pre ocenenie pozemku možno použiť všeobecne záväzný právny predpis", čiže mi neporadili vôbec.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Nolina Pozri príspevok
    Dík za rady, ja som už položila túto otázku aj na stránke DRSR.sk, ale tam mi odpísali, že citujem: "pre ocenenie pozemku možno použiť všeobecne záväzný právny predpis", čiže mi neporadili vôbec.
    Nolina, ako že Ti neporadili a dokonca vôbec? V príspevku č.3 som Ti doporučila si pozrieť ocenenie majetku. Asi zbytočne. Ak by si si tému cez daný link prečítala, v prísp. č. 16 by si našla link na Vyhlášku Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004 Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Citujem § 39 ods. 2 - Postupy účtovania PU

    (2) Ak sa individuálne precenenie jednotlivých zložiek majetku nevykonáva, zaúčtuje sa opravná položka k majetku na účte 097 - Opravná položka k nadobudnutému majetku. Do opravnej položky sa nezahŕňa cena pozemkov, ktorá sa zaúčtuje na účte 031 - Pozemky v dohodnutej cene; pokiaľ nie je cena pozemkov dohodnutá osobitne, zaúčtujú sa pozemky v ocenení podľa osobitného predpisu.
    T. z. ocenenie sa vykoná podľa všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorým je Vyhláška Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004Z. z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku http://www.zbierka.sk/ciastka.asp?ro=2004&cc=209 , a len rozdiel medzi kúpnou cenou a takto stanovenou cenou pozemku tak bude predstavovať základňu (vstupnú cenu) na odpisovanie budovy.

    __________________
    Marína - Eva
    Hoci sa predmet poznania časom mení, samo poznanie ostáva.
    Tip na:
    linkujeme - hľadáme - návod - etiketa porady

    Evička, dovolila som si skopírovať Tvoju odpoveď na tomto linku, ak zadávateľka témy bude mať snahu, tak toto musí pochopiť.

    Určenie ceny pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.