Zavrieť

Porady

Uzávierkové účtovanie objednávka

Ahojte poprosím Vás o radu ako by ste zaúčtovali túto objdenávku :
Objednávka na : nádrž
zálohová FA a vyúčtovacia FA napr: 1 600 000 vysporiadané v decembri

ale ku tomu patrí : v marci bude daľšia FA na 3 000 000,-
v júli pri dokončení : bude daľšia FA na 2 600 000,-
ale je tam ešte aj zádržné na 1 500 000,- až po roku

aký postup by ste zvolili pri uzávierkových operáciách je to na základe objednávky a sumy vieme presne DPH pôjdu do obdobia ktorého sa budú týkať sú to sumy bez DPH.Pôjde tu o nevyfaktúrované dodávky a aký je presný postup. Prosím pomôžte mi je to premňa ešte nové.Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Monika C. Pozri príspevok
    Ahojte poprosím Vás o radu ako by ste zaúčtovali túto objdenávku :
    Objednávka na : nádrž
    zálohová FA a vyúčtovacia FA napr: 1 600 000 vysporiadané v decembri

    ale ku tomu patrí : v marci bude daľšia FA na 3 000 000,-
    v júli pri dokončení : bude daľšia FA na 2 600 000,-
    ale je tam ešte aj zádržné na 1 500 000,- až po roku

    aký postup by ste zvolili pri uzávierkových operáciách je to na základe objednávky a sumy vieme presne DPH pôjdu do obdobia ktorého sa budú týkať sú to sumy bez DPH.Pôjde tu o nevyfaktúrované dodávky a aký je presný postup. Prosím pomôžte mi je to premňa ešte nové.Dakujem.
    Na základe čoho si myslíš, že by to malo ísť do nákladov roka 2006? Podľa výšky uvedených súm bude nádrž IM ... 1.600.000 bolo za čo - časť dodávky? Tá nádrž je jeden kus IM?
    Napíš k tomu ešte niečo ...

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Ďakujem ... skúsim to rozpísať firma tú nádrž len robí v roku 2007 predá čiže vlastne to výraba pre jednu a.s. a táto objednávka došla tak ako som to rozpísala . tá FA v decembri bola na materiál ktorú sme faktúrovali mi a ostatné budeme FA podľa ich objednávky. Čiže máme objednávku na výrobu nádrže a po ukončení vlastne im to predáme alebo už to bude ich. Neviem ako to riešiť oni zadali len objednávku ale tú 1 sumu už aj uhradili . Tento rozpis je na objednávke od nich.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    Monika C. Pozri príspevok
    Ďakujem ... skúsim to rozpísať firma tú nádrž len robí v roku 2007 predá čiže vlastne to výraba pre jednu a.s. a táto objednávka došla tak ako som to rozpísala . tá FA v decembri bola na materiál ktorú sme faktúrovali mi a ostatné budeme FA podľa ich objednávky. Čiže máme objednávku na výrobu nádrže a po ukončení vlastne im to predáme alebo už to bude ich. Neviem ako to riešiť oni zadali len objednávku ale tú 1 sumu už aj uhradili . Tento rozpis je na objednávke od nich.
    Ani ja presne nerozumiem... vy vyrabate nadrz pre nejaku a.s.? ak ano, podstatne je, kedy sa tieto prace vykonavaju. Podla mna to smrdi zakazkovou vyrobou podla §30 postupov uctovania. Tzn, ak ste prijali zalohu este v roku 2006 a nasledne v r.2006 vystavili vyuctovaciu fa, tak nasleduje otazka, ci ste vyrobu tej nadrze zacali uz v roku 2006 alebo nie? Ak ano, tak podla stupna dokoncenia nadrze k 31.12.2006 treba zuctovat pri vyuctovacej fa do roku 2006 iba tu cast celkoveho vynosu z nadrze, ktora zodpoveda stupnu dokoncenia k 31.12.2006 a zvysny vynos preuctovat na 384. Nasledne v roku 2007 rozpustas tu 384 do vynosov, opatovne podla stupna dokoncenia. Ak sa zacala nadrz vyrabat v roku 2007, tak pri vyuctovacej fa z roku 2006 neuctujes o vynose, ale cela suma bez dph ide na 384. Tento postup vyplyva z vecneho a casoveho priradenia vynosov k nakladom. Ked ste teda nadrz este nezacali ani vyrabat, nemali ste ani naklady a teda nemozno uctovat o vynose...

    Ale neviem, ci som ta spravne pochopil...

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Pochopil si to správne takže účtovať na 384 a postupne ich rozpúšťať v roku 2007. Výroba začala v 12/2006.Johanka a čo to je zádržné neviem ani je ale viem že existujú vlastne tú poslednú sumu zaplatia až ked tú nádrž odskúšajú a to môže trvať aj 2 roky. Tá akciovka vlastne môžem povedať že patrí k tej s.r.o.-čke aj základné imanie oni zaplatili alebo tú s.r.o. vytvorili na tvz. čierné obchody podľa môjho názoru. Neviem aký je Váš ale dakujem pekne a budem čakať na dalšie príspevky. Díki

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Zádržné je úplne obvyklé pri zákazkovej výrobe. Je to suma, ktorú odberateľ nehuhradí (zadrží) na krytie prípadných skrytých vád. Ak si záručné vady odstráni odberateľ, vyfakturuje ich odstránenie dodávateľovi a započíta si to s časťou zadržanej smy. Po uplnutí dohodnutej doby zvyšok zádržného zaplatí odberateľovi.
    Napríklad:
    odberateľská faktúra 100
    zádržné 5
    Dodávateľ bude fakturovať 100 311/601 a má pohľadávku 100. Z nej je 95 splatných do 14 ní a 5 je splatných do 2 rokov.
    95,- 221/311 úhrada časti faktúry
    Odberateľ oznámi, že musel dať vykonať opravu v záručnej dobe za 3 a fakturuje to dodávateľovi.
    Ten zaúčtuje
    3,- 518/321 faktúra za záručné opravy
    3,- 321/311 zápočet
    Po uplynutí doby zaplatí odberateľ zvyšok 2,- 221/311.

    Naozaj to vyzerá na zákazkovú výrobu a treba o nej účtovať.
    Potom sa aj v poznámkach UZ o tom treba rozpísať:
    - metóda stanovenia stupňa dokončenia,
    - dopad na výsledok hospodárenia,
    - sumu prijatých preddavkov,
    - sumu zádržného atď.

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Ďakujem pekne za pomoc dúfam, že to dobre urobím ale veľa ste mi pomohli ešte raz dík ale ešte jednu otázočku budú to vlastne výnosy budúcich období alebo nie ešte vždy mi to nie jasné a aký vplyv bude mať na hosp. výsledok ešte raz dík,

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Odpovedal som na tú časť otázky, ktorá sa týkala zádržného.
    Čo sa týka zákazkovej výroby, upravujú to postupy účtovania v § 30. Skúsim to aspoň naznačiť na príklade. Nebude úplne vysvetlenie, to by som tu musel popísať niekoľko strán.
    Priklad.
    Firma uzavrela zákazku. Rozpočet bol:
    120 tržby - fakturovať bude až po dokončení
    100 náklady.
    V roku 2006 vynaložila náklady vo výške 50.
    50,- 121/611 - prírastok nedokončenej výroby
    Stupeň dokončenia stanoví pomerom skutočne vynaložených k rozpočtovaným nákladom, t.j. 50/100= 50%
    Vo výnosoch by malo byť zaúčtované 50% zo 120 = 60,-
    Zaúčtované je iba 50,- ako prírastok nedokončenej výroby. Musí ešte doúčtovať 10,-
    10,- 384/602

    Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

    43 ročná účtovníčka Monika C.
    Dakujem mudroš prepáč neviem tvoje meno, ale už si mi veľmi pomohol idem preštudovať ten zákon. Ešte raz dík.

    Uzávierkové účtovanie objednávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.