Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť na manžela(manželku)

Dobrý deň,
Viem že tu už bola tato tema rozoberaná už X - krát, ale stále mi nie je jasné, ak chcem uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý minulý rok na invalidnom dôchodku (mám potvrdenie zo soc. poist. o invalidite, nie však výšku poberaného dôchodku).Berie sa tento invalidný dôchodok za jej príjem, alebo nie? ak áno, treba potvrdenie zo sociálky?
ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    eva332 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    Viem že tu už bola tato tema rozoberaná už X - krát, ale stále mi nie je jasné, ak chcem uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku, ktorá bola celý minulý rok na invalidnom dôchodku (mám potvrdenie zo soc. poist. o invalidite, nie však výšku poberaného dôchodku).Berie sa tento invalidný dôchodok za jej príjem, alebo nie? ak áno, treba potvrdenie zo sociálky?
    ďakujem.
    Ak si chceš uplatniť NČ na manželku, tak ID sa považuje za jej príjem. Uplatniť si môžeš len rozdiel, o ktorý je NČ vyššia ako ID.

    uko je offline (nepripojený) uko

    uko
    vraj stačí len čestné vyhlásenie, ale väčšina ľudí si chodí po potvrdenie. je dobré to mať pre prípad kontroly.

    eva332 je offline (nepripojený) eva332

    eva332
    ok, dakujem velmi pekne. A ak este viete, co sa mysli pod tym zvysenym dôchodkom pre bezvladnosť, ktorý sa nepovažuje za vlastny prijem manzela (ky)? teda ktoré dôchodky tam patria?
    Monika Kováčová
    Patrí tam zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť. (u nás to volajú babky "penáze na palicu" - rozumej barlu)

    Tomi je offline (nepripojený) Tomi

    Tomi
    Náš zamastnanec má manželku ktorá poberá príspevok za opatrovanie ZTP dieťaťa, neviem či sa jej tento príspevok počíta do vlasných príjmov, alebo je to štátna so. dávka a zamestnanec si môže uplatniť na manželku nezdaniteľnú časť v plnej výške.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tomi Pozri príspevok
    Náš zamastnanec má manželku ktorá poberá príspevok za opatrovanie ZTP dieťaťa, neviem či sa jej tento príspevok počíta do vlasných príjmov, alebo je to štátna so. dávka a zamestnanec si môže uplatniť na manželku nezdaniteľnú časť v plnej výške.
    Zahrňa sa do príjmu manželky na uplatnenie NČ na manželku.

    nezdaniteľná časť na manžela(manželku)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.