Zavrieť

Porady

Zrážková daň

Stále sa nemôžem dopátrať k zisteniu, či zamestnanec, ktorý mal aj príjem z dohôd zdaňovaný zrážkovou daňou, ho môže zahrnúť do zúčtovania dane, hlavne kvôli tomu, aby sa mu táto daň vrátila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Jana Franeková Pozri príspevok
    Stále sa nemôžem dopátrať k zisteniu, či zamestnanec, ktorý mal aj príjem z dohôd zdaňovaný zrážkovou daňou, ho môže zahrnúť do zúčtovania dane, hlavne kvôli tomu, aby sa mu táto daň vrátila.
    Musí si urobiť DP.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Jana Franeková Pozri príspevok
    Stále sa nemôžem dopátrať k zisteniu, či zamestnanec, ktorý mal aj príjem z dohôd zdaňovaný zrážkovou daňou, ho môže zahrnúť do zúčtovania dane, hlavne kvôli tomu, aby sa mu táto daň vrátila.
    Nie, musí si podať sám DP ak chce vrátiť korunky /dodaniť/.

    džino je offline (nepripojený) džino

    džino
    Zrážková daň čo je z príjmu do 5000/mes. totiž nie je kam zapísať v RZD, takže daňovník si podá DP typ A., zamestnávatľ mu vydá potvrdenie o prímoch a zraz.predd. a prípadne aj tak vyplní DP A nech to nedomotá.
    mám podobných zamestnancov.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jana Franeková Pozri príspevok
    Stále sa nemôžem dopátrať k zisteniu, či zamestnanec, ktorý mal aj príjem z dohôd zdaňovaný zrážkovou daňou, ho môže zahrnúť do zúčtovania dane, hlavne kvôli tomu, aby sa mu táto daň vrátila.
    Do RZ u zamestnávateľa ZD nepatrí, zamestnanec si musí podať sám DP.

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    Ja mám dôchodkyňu,ktorá mala 2 mesiace zrážkovú daň,program jej jej strhol doplatok dane -6 aj strhol,ale ona si chce urobiť priznanie len z preddavkov,tam simôže odpočítať rozdiel medzi dôchodkom a nezdan časťou.Lenže problém je v tom že ona do dôchodku nezaratava vdovský,lebo jej suseda sa tomu rozumie a vdovský je príjem po mužovi.Vrátili by ste jej tých 6 Sk,alebo ako by ste to vyriešili.Totiž chce aby jej vrátili preddavkovú daň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Aký bol jej celkový príjem vrátane príjmu zrazeného zrážkou /na potvrdení je tento príjem uvedený v spodnej časti/. Ide o starobnú dôchodkyňu, kedy jej bol priznaný star.dôchodok ?

    ---------
    Veronika

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak sa jedná o starobnú dôchodkyňu, má nárok na uplatnenie nezd.časti len vo výške rozdielu medzi starobným dôchodkom a čiastkou 90816. Pýtala som sa na výšku príjmu preto, lebo do čiastky 45 tis. si môže podať DP a daň sa jej v plnej výške vráti.

    --------
    Veronika

    sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

    sklenkova
    no to ja viem lenže jej dôchodok sa podla mňa ráta aj s vdoveckým spolu a to je 9800,- ale ona nechce ten vdovecký zarátať

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vdovecký nás momentálne nezaujíma, musíš zistiť, či bola k 1.1.2006 starobná dôchodkyňa. Ak bola nemá nárok v priebehu roka na uplatnenie nezd.časti ZD. Ako som už napísala, môže si uplatniť len rozdiel medzi skutočnou výškou star.dôchodku čiastkou 90816.
    Ak poberá iný dôchodok alebo jej bol starobný priznaný v priebehu roku 2006, má nárok na uplatnenie celej čiastky 90816 a pri jej základe dane /dúfam, že je to včetne príjmu zdaneného zrážkou/, sa jej vráti celá daň zrazená u zamestnávateľa/. Ročné zúčtovanie dane jej zamestnávateľ nemôže urobiť, lebo mala príjem zrazený zrážkou.
    Snažím sa to písať "polopate", dúfam, že i ma aspoň trochu pochopila.

    ---------
    Veronika

    veget je offline (nepripojený) veget

    veget
    sklenkova Pozri príspevok
    no to ja viem lenže jej dôchodok sa podla mňa ráta aj s vdoveckým spolu a to je 9800,- ale ona nechce ten vdovecký zarátať

    Vdovský sa nezarátava, pani má pravdu.

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    Chcela by som si overiť - dnes som sa dočítala v personálnom a mzdovom poradcovi (odoberáme v práci), že u zrážkovej dane (dohody do 5000,--) nie je daná možnosť vrátenia dane - vyplynulo mi z toho, že ani podaním daňového priznania. Prosím, v akom paragrafe nájdem, že aj takto zdanené príjmy môžem zahrnúť do daňového priznania a môžem žiadať vrátenie dane, ktorá sa už považovala za vysporiadanú? Veľmi pekne ďakujem.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    maturantka Pozri príspevok
    Chcela by som si overiť - dnes som sa dočítala v personálnom a mzdovom poradcovi (odoberáme v práci), že u zrážkovej dane (dohody do 5000,--) nie je daná možnosť vrátenia dane - vyplynulo mi z toho, že ani podaním daňového priznania. Prosím, v akom paragrafe nájdem, že aj takto zdanené príjmy môžem zahrnúť do daňového priznania a môžem žiadať vrátenie dane, ktorá sa už považovala za vysporiadanú? Veľmi pekne ďakujem.
    Paragraf 43 ods. 7 zákona o DzP:

    7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku

    maturantka je offline (nepripojený) maturantka

    nie som dokonalá maturantka
    no, ozaj viac očí viac vidí. Ja som to tam už hľadala, a toto som si nevšimla. Teraz som si istá. Ešte raz ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.