Zavrieť

Porady

Ktoré účtovanie je správne

SZČO má faktúru od T-mobilu na sumu 1.250,- Sk, úhradu zaúčtujem do réžie, podľa mňa je to správne. Ale bolo mi povedané že správne má byť 25% z celkovej ceny zaúčtované ako osobná spotreba t.j. neznižujúca základ dane a 75% zaúčtované ako réžia. Ktoré účtovanie je správne, ďakujem za odpoveď Magda
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Magda Pozri príspevok
    SZČO má faktúru od T-mobilu na sumu 1.250,- Sk, úhradu zaúčtujem do réžie, podľa mňa je to správne. Ale bolo mi povedané že správne má byť 25% z celkovej ceny zaúčtované ako osobná spotreba t.j. neznižujúca základ dane a 75% zaúčtované ako réžia. Ktoré účtovanie je správne, ďakujem za odpoveď Magda
    Prvú variantu účtuje takmer 100% firiem. Až ťa trápi svedomie, tak použi druhú variantu ak si dosť telefonoval súkromne.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Magduška , kto Ti nadiktoval takýto pomer? Oporu v zákone nemá. Neúčtuj na základe " jedna baba povedala" .

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Podľa vašej otázky SZČO používa mobilný telefón na súkromné hovory a na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Na to, aby z daňového hľadiska vyčíslil správne daňové výdavky použije podrobný výpis k účtu. Podľa tohto výpisu si vypočíta koľko z výšky faktúry použil na zabezpečenie príjmu a koľko na súkromné účely.
    Pri účtovaní vidím nasledujúce možnosti:
    1. pri úhrade zaúčtovať čiastku v plnej výške ako výdavok neovplyvňujúci ZD a na konci zdaňovacieho obdobia spočítať všetky výdavky za používanie mobilného telefónu na dosiahnutie zdaniteľného príjmu a dať ich cez uzavierkové operácie ako zvýšenie daňových výdavkov
    alebo opačne
    2. pri úhrade zaúčtovať čiastku v plnej výške ako výdavok ovplyvňujúci ZD a na konci zdaňovacieho obdobia spočítať všetky výdavky za použitie mobilného telefónu na súkromné účely a dať ich cez uzavierkové operácie ako zníženie daňových výdavkov

    Na to aby si SZČO mohla určiť v % vyjadrení koľko si bude uplatňovať z celkovej úrady za použitie mobilného telefónu ako daňový výdavok a koľko ako výdavok neovplyvňujúci základ dane si musí v smernici presne určiť ako k tomu % pomeru prišiel.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Magda Pozri príspevok
    SZČO má faktúru od T-mobilu na sumu 1.250,- Sk, úhradu zaúčtujem do réžie, podľa mňa je to správne. Ale bolo mi povedané že správne má byť 25% z celkovej ceny zaúčtované ako osobná spotreba t.j. neznižujúca základ dane a 75% zaúčtované ako réžia. Ktoré účtovanie je správne, ďakujem za odpoveď Magda

    Asi nie je otázka kompletná .Určite v rozhovore s Tvojim radcom ohľadom úhrady faktúry sa možno niečo spomínalo aj z dôvodu , využívania mobilu na súkromné hovory..Ak to tak bolo , tak si dostala odpoveď správnu .

    Ak si presvedčená Ty , že mobil sa nevyužíva na súkromné účely , tak máš pravdu Ty ...VOZD - prevádzková réžia v plnej čiastke .

    Magda je offline (nepripojený) Magda

    Magda
    Všetkým Vám ďakujem za odpovede a prosím Vás mám takýto prípad: odpisy HIM - odpis za rok 2006 je 12.850,- sk zaúčtujem to na konci roka interným dokladom do kolonky režia ako výdavky odpočitateľné od základu dane. Je to správne? Vopred ďakujem za odpoveď Magda

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Magda Pozri príspevok
    Všetkým Vám ďakujem za odpovede a prosím Vás mám takýto prípad: odpisy HIM - odpis za rok 2006 je 12.850,- sk zaúčtujem to na konci roka interným dokladom do kolonky režia ako výdavky odpočitateľné od základu dane. Je to správne? Vopred ďakujem za odpoveď Magda
    áno je to správne.

    karpis je offline (nepripojený) karpis

    karpis
    Magda je to správne odpis sa účtuje na konci roka VOZD v členení prevádzková réžia

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Pracoval som kedysi ako daňový kontrolór a na školení nás raz učili, že "do nákladov si firma alebo SZČO môže dať všetko, čo si dokáže pred kontrolou obhájiť".
    To znamená, že ak si pred kontrolou dokáže SZČO obhájiť 100%...zaúčtuj mu 100%. Je to vlastne na ňom. Ja sa štandardne na takét otázky pýtam - či si "tento výdavok" dokáže obhájiť pred kontrolou - alebo iba pomernú časť. Treba mu to takto vysvetliť a nech sa rozhodne sám.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ja som tu už raz niekde spomenul, že nie som zástancom nejakého percentuálneho rozdelenia na VOZD a VNZD, hlavne vtedy, keď sa dá podľa výpisu hovorov určiť či sa jedná o VOZD alebo nie. Kde je zaručené, že keď si stanovím nejaké %, tak o dva mesiace bude ako tak reálne. A ešte na záver:
    Ak mám paušál ako SZČO a neprekračujem paušál, alebo ho prekračujem len minimálne, tak nie je absolútne dôvod deliť niečo na percentá.

    Magda je offline (nepripojený) Magda

    Magda
    Prajem Vám všetkým pekný deň, musím sa všetkým ešte raz poďakovať za pomoc s dobrými radami v účtovníctve. Ešte raz zo srdca ďakujem Magda

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.