Zavrieť

Porady

danové priznanie

dobrý deň, teraz si vyplnam danove priznanie a mám takú dilemu, niekde na porade som čítala že aj ked neodpracujem celý rok ale len niekoľko mesiacov v roku mám nárok na celú odpočítatelnu položku na danovníka teda 90816, lenže na tých potvrdeniach o príjmoch je tam len alikvotna čiastka toho, napriklad 37840. chcem sa len uistiť, že si môžem odpočítať celú nezanitel. časť teda 90816. je to tak?
dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Môžeš si uplatniť celú časť. Na potvrdení máš len toľko, koľko si u daného zamestnávateľa pracovala, t.j. on dal potvrdenie len sám za seba, nie za tvoj celý rok.

    renataj je offline (nepripojený) renataj

    renataj
    Príjemný deň.Potrebovala by som od Vás skúsených poraďákov poradiť.
    Daňové priznanie typu A.V roku 2006 som mala príjem za 2 mesiace aj z Čiech.Potvrdenie o príjme od nich mám,ale v českých korunách.Viem,že to mám prepočítať kurzom k 31.12.2006 NBS.Stačí ak na to potvrdenie o príjme dopíšem sumu v Skk / prepočítanú kurzom /?Alebo je na to špeciálny postup?
    Vopred Vám ďakujem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    renataj Pozri príspevok
    Príjemný deň.Potrebovala by som od Vás skúsených poraďákov poradiť.
    Daňové priznanie typu A.V roku 2006 som mala príjem za 2 mesiace aj z Čiech.Potvrdenie o príjme od nich mám,ale v českých korunách.Viem,že to mám prepočítať kurzom k 31.12.2006 NBS.Stačí ak na to potvrdenie o príjme dopíšem sumu v Skk / prepočítanú kurzom /?Alebo je na to špeciálny postup?
    Vopred Vám ďakujem.
    Na potvrdenie od zamestnávateľa nič nedopisuješ (priložíš kópiu k DP).....prepočítané sumy uvádzaš v daň. priznaní.

    renataj je offline (nepripojený) renataj

    renataj
    Paula Pozri príspevok
    Na potvrdenie od zamestnávateľa nič nedopisuješ (priložíš kópiu k DP).....prepočítané sumy uvádzaš v daň. priznaní.
    ďakujem za odpoveď.Kurzový lístok tiež musím prikladať k DP? Já som si pozrela kurz.lístok na Zozname a tam mi vypisuje CZK za december 2006 len do 29.12.2006

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    renataj Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď.Kurzový lístok tiež musím prikladať k DP? Já som si pozrela kurz.lístok na Zozname a tam mi vypisuje CZK za december 2006 len do 29.12.2006

    kurz neskorší v roku 2006 nebol, kurzový lístok neprikladáš.

    Viera.M. je offline (nepripojený) Viera.M.

    hlavná účtovníčka Viera.M.
    renataj Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď.Kurzový lístok tiež musím prikladať k DP? Já som si pozrela kurz.lístok na Zozname a tam mi vypisuje CZK za december 2006 len do 29.12.2006
    Áno, 29.12.2006 je posledný deň v roku, v ktorom je určený kurz. Pozerala som teraz na stránku www.nbs.sk. Skús aj tam nakuknúť:-)

    renataj je offline (nepripojený) renataj

    renataj
    Viera.M. Pozri príspevok
    Áno, 29.12.2006 je posledný deň v roku, v ktorom je určený kurz. Pozerala som teraz na stránku www.nbs.sk. Skús aj tam nakuknúť:-)
    Ďakujem Vám baby,ste zlaté,pomohli ste mi.Trochu sa vyvetrám a pokračujem s DP.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    renataj Pozri príspevok
    Príjemný deň.Potrebovala by som od Vás skúsených poraďákov poradiť.
    Daňové priznanie typu A.V roku 2006 som mala príjem za 2 mesiace aj z Čiech.Potvrdenie o príjme od nich mám,ale v českých korunách.Viem,že to mám prepočítať kurzom k 31.12.2006 NBS.Stačí ak na to potvrdenie o príjme dopíšem sumu v Skk / prepočítanú kurzom /?Alebo je na to špeciálny postup?
    Vopred Vám ďakujem.
    § 31 Zákona o dani z príjmov:
    (2) Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou, s výnimkou uvedenou v odseku 3. Tento kurz sa použije aj na príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí alebo sa na tieto príjmy použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie, alebo sa použije priemer z priemernýchmesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy, za ktoré podáva daňové priznanie.
    (3) Pri prepočte dane z úrokov na účtoch v cudzej mene a vkladových listoch znejúcich na cudziu menu, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, použije sa kurz v deň pripísania úrokov daňovníkovi. Takto vypočítaná daň sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Rovnaký postup sa použije aj pri ďalších príjmoch podľa § 16, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43 alebo z ktorých sa vykonáva zabezpečenie dane podľa § 44, pričom na prepočet zrazenej dane alebo sumy zrazenej na zabezpečenie dane sa použije kurz platný v deň, v ktorom sa vykonala zrážka.

    (4) Na zápočet dane zaplatenej v zahraničí sa použije ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie. Ak je zdaňovacím obdobím iné obdobie ako kalendárny rok, na prepočet sa použije priemer vypočítaný z priemerných mesačných kurzov za obdobie, za ktoré sa daňové priznanie podáva.


    Na prepočet je špeciálny postup .

    renataj je offline (nepripojený) renataj

    renataj
    Tak a teraz som z toho popletená.Ak som mala príjem zo zahraničia v mesiaci september+ október,tak si musím vypočítať priemer z priemerných mesačných kurzov za rok 2006?
    O tom špeciálnom postupe na prepočet kde sa dočítam?Viete mi poradiť?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Z možností , ktoré Ti poskytuje citovaný § 31 si vyberieš kurz, ktorý bude pre Teba najvýhodnejší. Choď postupne, prepočítaj si kurzy a vyber z pohľadu Tvojich príjmov ten najlepší ( najnižší).
    Nakoľko ide o príjmy zo zdrojov v zahraničí, v Tvojom prípade z ČR, pri zdaňovaní postupuješ podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V zmysle zmluvy s ČR používame na zamedzenie dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane.

    renataj je offline (nepripojený) renataj

    renataj
    Johanka Pozri príspevok
    Z možností , ktoré Ti poskytuje citovaný § 31 si vyberieš kurz, ktorý bude pre Teba najvýhodnejší. Choď postupne, prepočítaj si kurzy a vyber z pohľadu Tvojich príjmov ten najlepší ( najnižší).
    Nakoľko ide o príjmy zo zdrojov v zahraničí, v Tvojom prípade z ČR, pri zdaňovaní postupuješ podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. V zmysle zmluvy s ČR používame na zamedzenie dvojitého zdanenia metódu zápočtu dane.
    Díky za vyčerpávajúcu odpoveď.Už mi je to jasné.Aspoň dúfam.
    Naposledy upravil renataj : 15.02.07 at 11:08

    Deni je offline (nepripojený) Deni

    Deni
    Prosím Vás, k daňovému priznaniu typ A je potrebné priložiť aj potvrdenia o príjme od zamestnávateľov, aj potvrdenie o životnom poistení??? A len pre istotu, do riadku 32 /úhrn príjmov/ idú spoločne príjmy zo záv.činnosti aj s dohodami? Ďakujem.

    katkaj je offline (nepripojený) katkaj

    katkaj
    Deni Pozri príspevok
    Prosím Vás, k daňovému priznaniu typ A je potrebné priložiť aj potvrdenia o príjme od zamestnávateľov, aj potvrdenie o životnom poistení??? A len pre istotu, do riadku 32 /úhrn príjmov/ idú spoločne príjmy zo záv.činnosti aj s dohodami? Ďakujem.
    K DP typ A prikladáš potvrdenia o príjme. Potvrdenie o životnom poistení neprikladáš

    Áno do riadku 32 dáš úhrn príjmov zo závislej činnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.