Zavrieť

Porady

účtovanie rezerv od 1.1.2007

Ahojte,

potrebujem poradiť s rozpustením rezerv vytvorených v decembri 2006. Od nového roka sa rezervy tvoria a zúčtovávajú novým spôsobom.
Ja som rezervy vytvorené v decembri cez 552 teraz rozpustila cez 652, ale práve pozerám do nových postupov účtovania a tam už 652 nie je.
Čo vy na to? Preúčtovať to cez 648? Máte s tým niekto skúsenosti?

Totiž mala som debatu s jednou účtovníčkou, ktorá tvrdila, že už po novom len 323/321, ale mne sa to nezdá správne, pretože v decembri sa vytvorili cez 552 rezervy na rôzne náklady (518,521,524,548) a teraz keď to dám len cez 323, tak mi budú vo výsledovke vlastne "chýbať náklady" na 518,521,524,548....(nie doslovne chýbať, ale myslím, že tým bude skreslená výsledovka, pretože rozpustením rezerv "po starom" by boli náklady aj na 518 a zároveň výnos cez 652)

Viete mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balala Pozri príspevok
    Ahojte,

    potrebujem poradiť s rozpustením rezerv vytvorených v decembri 2006. Od nového roka sa rezervy tvoria a zúčtovávajú novým spôsobom.
    Ja som rezervy vytvorené v decembri cez 552 teraz rozpustila cez 652, ale práve pozerám do nových postupov účtovania a tam už 652 nie je.
    Čo vy na to? Preúčtovať to cez 648? Máte s tým niekto skúsenosti?

    Totiž mala som debatu s jednou účtovníčkou, ktorá tvrdila, že už po novom len 323/321, ale mne sa to nezdá správne, pretože v decembri sa vytvorili cez 552 rezervy na rôzne náklady (518,521,524,548) a teraz keď to dám len cez 323, tak mi budú vo výsledovke vlastne "chýbať náklady" na 518,521,524,548....(nie doslovne chýbať, ale myslím, že tým bude skreslená výsledovka, pretože rozpustením rezerv "po starom" by boli náklady aj na 518 a zároveň výnos cez 652)

    Viete mi niekto poradiť?
    Rezervy vytvorené cez účet 323 v roku 06 , napr. 552/323, rozpúšťame od 1.1.07 už iba cez tento účet, napr. R na dovolenky: 323/331.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    ďakujem za odpoveď, takže idem opravovať....

    ešte mi ale napadá, že som čítala v postupoch, že zrušenie prebytočnej rezervy sa účtuje opačným zápisom ako tvorba.
    čiže keď je tvorba rezervy 518/323, to mám ako zaúčtovať storno 518 a MD 323?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balala Pozri príspevok
    ďakujem za odpoveď, takže idem opravovať....

    ešte mi ale napadá, že som čítala v postupoch, že zrušenie prebytočnej rezervy sa účtuje opačným zápisom ako tvorba.
    čiže keď je tvorba rezervy 518/323, to mám ako zaúčtovať storno 518 a MD 323?
    Tvorba R518/323, čerpanie pri fa: 323/321.

    balala je offline (nepripojený) balala

    balala
    to je mi jasné. ale keď urobím rezervu napr. za 100 000 Sk a skutočný náklad bude len 80 000 Sk, podľa postupov účtovania by sa nadbytočne vytvorená, teda nepotrebná rezerva mala zúčtovať ako MD -518 a MD 323. Tak som pochopila postupy. A veľmi sa mi to nepáči...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    balala Pozri príspevok
    to je mi jasné. ale keď urobím rezervu napr. za 100 000 Sk a skutočný náklad bude len 80 000 Sk, podľa postupov účtovania by sa nadbytočne vytvorená, teda nepotrebná rezerva mala zúčtovať ako MD -518 a MD 323. Tak som pochopila postupy. A veľmi sa mi to nepáči...
    Prečo? v minulom účtovnom období si vyššou R znížila základ dane, ak náklad skutočne nebol taký v akej výške bola vytvorená R, tak musíš upraviť náklady, aj doteraz sme to rozpúšťali cez 6, tak nevidím v tom rozdiel či TR 6 plus, ale TR 5 mínus, je to jedno a to isté.

    Maros75 je offline (nepripojený) Maros75

    Maros75
    vysledovka bola skreslovana doteraz, tym nerozumnym uctovanim,
    cize po novom uz k skresleniu nepride...ziadne umele vynosy z rozpustania rezerv

    účtovanie rezerv od 1.1.2007

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.