Zavrieť

Porady

Odkúpenie nehnuteľnosti

Prosím poradiť. Lekári odkúpili od mesta ordinácie /nehnuteľ./. Na kúpnej zmluve je uvedený kupujúci pod rod. číslom a nie pod IČO-m. Taktiež na základe tejto zmluvy je nehnuteľnosť registrovaná pod rod. číslom aj na katastrál. úrade na LV. Keďže si lekári brali na uvedenú nehnuteľ. úver a chceme si uplatňovať aj odpisy, prikázala som im zmeniť na liste vlastníctva
rod.číslo na IČO. Vtedy nastal problém, lebo druhé ekonómky od ostatných lekárov toto nepožadujú stači rod. číslo. Postupovala som správne, alebo ich fakt zbytočne posielam na katast. úrad? Na našom katastr.úrade strávia celý deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    jadimex Pozri príspevok
    Prosím poradiť. Lekári odkúpili od mesta ordinácie /nehnuteľ./. Na kúpnej zmluve je uvedený kupujúci pod rod. číslom a nie pod IČO-m. Taktiež na základe tejto zmluvy je nehnuteľnosť registrovaná pod rod. číslom aj na katastrál. úrade na LV. Keďže si lekári brali na uvedenú nehnuteľ. úver a chceme si uplatňovať aj odpisy, prikázala som im zmeniť na liste vlastníctva
    rod.číslo na IČO. Vtedy nastal problém, lebo druhé ekonómky od ostatných lekárov toto nepožadujú stači rod. číslo. Postupovala som správne, alebo ich fakt zbytočne posielam na katast. úrad? Na našom katastr.úrade strávia celý deň.
    Podľa mňa zbytočne. Ja som mal prípad, keď podnikateľ vydražil od mesta nehnuteľnosť, samozrejme ako SZČO, aj zmluva bola tak spísaná, ale na katastri to zaevidovali pod jeho rodné číslo, s odôvodnením, že ide o tú istú osobu. Keby to odkúpil ako sro tak je to niečo iné. Stačí ak vložíš do podnikania ordináciu, vyhotovíš inventárnu kartu, resp. zapíšeš nehnuteľnosť do knihy DNM a uplatníš si odpisy.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Spôsob určenia vstupnej ceny nájdeš tu:
    § 25 Zákona o dani z príjmov
    (1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
    a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
    obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
    b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
    c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
    d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
    ..

    Odkúpenie nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.