Zavrieť

Porady

Výkaz o majetku a záväzkoch

Prosím ostala som na pochybách či do výkazu o majetku a záväzkoch za zaratávajú všetky pohľadávky alebo len pohľadávky za konkrétne účtovné obdobie. Ďakujem
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Terezap Pozri príspevok
Prosím ostala som na pochybách či do výkazu o majetku a záväzkoch za zaratávajú všetky pohľadávky alebo len pohľadávky za konkrétne účtovné obdobie. Ďakujem
Všetky, ktoré máš k 31.12.,
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Terezap Pozri príspevok
Prosím ostala som na pochybách či do výkazu o majetku a záväzkoch za zaratávajú všetky pohľadávky alebo len pohľadávky za konkrétne účtovné obdobie. Ďakujem
Všetky pohľadávky.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Ak mám pohľadávku vo výške 16.000,- Sk a túto si pripočítavam k ZD lebo prechádzam z JU na paušálne výdavky vykazujem ju na riadku 08 daného výkazu?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
elizabet100 Pozri príspevok
Ak mám pohľadávku vo výške 16.000,- Sk a túto si pripočítavam k ZD lebo prechádzam z JU na paušálne výdavky vykazujem ju na riadku 08 daného výkazu?
Podľa mňa nie. Pretože o pohľadávku bol upravený základ dane v dP.
No, ale názory na porade sa líšia.

PS: ja osobne by som ju tam už neuvádzala.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

elizabet100 Pozri príspevok
Ak mám pohľadávku vo výške 16.000,- Sk a túto si pripočítavam k ZD lebo prechádzam z JU na paušálne výdavky vykazujem ju na riadku 08 daného výkazu?

Mne bolo poradené v inej téme, že zostávajú pohľadávky vo výkaze.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Dada Pozri príspevok
Mne bolo poradené v inej téme, že zostávajú pohľadávky vo výkaze.
Ale veď keď ju už v DP zdaním (upravím o ňu základ dane), tak pohľadávkou už nie je. A vo výkaze sa uvádzajú len neuhradené pohľadávky.
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

A ešte sa spýtam:

Nákup PC v sume 26.000,- som zaúčtovala ako nákup materiálu. Nechcem rozoberať či prevádzková réžia alebo nákup materiálu, je tu toho dosť popísané ale zaujímajú má výkazy.

Mám to uvádzať aj na riadku 05 materiál výkaz o M a Z a zároveň aj na riadku 05 materiál výkaz o P a V?


Ďakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
elizabet100 Pozri príspevok
A ešte sa spýtam:

Nákup PC v sume 26.000,- som zaúčtovala ako nákup materiálu. Nechcem rozoberať či prevádzková réžia alebo nákup materiálu, je tu toho dosť popísané ale zaujímajú má výkazy.

Mám to uvádzať aj na riadku 05 materiál výkaz o M a Z a zároveň aj na riadku 05 materiál výkaz o P a V?


Ďakujem
Nákup PC účtuješ do materiálu. Nákup materiálu vchádza do výkazu o príjmoch a výdavkoch. Do výkazu o M a Z ho už nemôžeš uvádzať..., pretože o ňom účtuješ ako o zásobach , ktorý musíš evidovať aj v krátkodobom majetku. Evidencia krátkodobého majetku nevstupuje vôbec do výkazu. PC do výkazu o MaZ by ti vstupoval vtedy, ak by si sa rozhodla ho odpisovať...a evidovať v dlhodobom majetku. Evidencia dlhodobého majetku vstupuje do výkazu o MaZ.
Nemôžeš ho mať 2 x uvedený vo výkazoch, ale len 1x.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

renča1 Pozri príspevok
Ale veď keď ju už v DP zdaním (upravím o ňu základ dane), tak pohľadávkou už nie je. A vo výkaze sa uvádzajú len neuhradené pohľadávky.
Lenže ona nie je k 31.12. uhradená, aj keď ju pripočítavaš k ZD.
0 0
Monius Monius

Monius je offline (nepripojený) Monius

Mám jenu otázočku ohľadom výkazu o MaZ. Ak mi zostal závazok - odvod do soc. poist. za 12/2006 - 2520,- a 1 dobropis vystavený dodávateľom s DPH 90,- /je to sice pohľadávka, ale ževraj si ho môžem odpočítať od závazku/ mám od 2520 odpočítať 90,-, alebo cenu dobropisu bez dane?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Vo výkaze máš dve tabuľky, v jednej sa uvádzajú pohľadávky a majetok a v druhej záväzky. Potom tam máš rozdiel týchto dvoch tabuliek. Čiže celkový majetok sa zníži o záväzky. Nemôžeš si odrátať dobropis od záväzku, vyčísliť treba presne v korunách.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Pre Elizabeth.

Renča to vysvetlila dobre, možno by som ešte k jej príspevkom chcela dodať toto:

Pri prechode zo skutočných výdavkoch na paušálne, ako hovorí Renča nie je pohľadávka, kt. vstupuje do výkazu, upravi sa ZD, zvýši sa ZD.

Keď budem v ďalšom ZO, uplatňovať paušálne výdavky, nepodávam výkazy.
Naposledy upravil betka : 27.03.07 at 04:44
0 0
Monius Monius

Monius je offline (nepripojený) Monius

Tak si ten dobropis prirátam k pohľadávkam v sume 90,- čiže s DPH, a všetky pohľadávky a záväzky do výkazu zapíšem sumy s DPH?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Monius Pozri príspevok
Tak si ten dobropis prirátam k pohľadávkam v sume 90,- čiže s DPH, a všetky pohľadávky a záväzky do výkazu zapíšem sumy s DPH?
Áno s DPH,pretože aj DPH je tvoja pohľadávka alebo závazok.
0 0
Monius Monius

Monius je offline (nepripojený) Monius

Ďakujem, naozaj pomohlo.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ešte k príspevku 5 a 7, kt sú odpoveďou pre Elizabeth.
Existuje súvislosť medzi výkazmi.
Keď mi pohľadávka nevystupuje vo výkaze o MaZ, zvýši sa mi ZD, a musí sa mi prejaviť vo výkaze o PaV.
KEby pohľadávka bola vykázaná naďalej vo výkaze MaZ, nezvýšila by som si ZD, a nebola by súčasťou výkazu PaV.
Súvislosť a nadviazanosť výkazov.
Nemôžem mať tú istú pohľadávku v oboch výkazoch.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Monius Pozri príspevok
Tak si ten dobropis prirátam k pohľadávkam v sume 90,- čiže s DPH, a všetky pohľadávky a záväzky do výkazu zapíšem sumy s DPH?
Došlý dobropis -90 znamená, že je to tvoja pohľadávka. Pokiaľ eviduješ okrem tejto pohľadávky /dobropis/ aj iné pohľadávky, tak si týchto 90 môžeš pripočítať k pohľadávkam a uviesť vo výkaze. Existuje ešte jedna možnosť, pokiaľ neeviduješ pohľadávky ale eviduješ len závazky, tak dobropis - 90,- si odpočítaš od ostatných závazkoch.
0 0
kristina11 kristina11

kristina11 je offline (nepripojený) kristina11

Ahojte,
zahrna sa do vykazu ako pohladavka aj nadmerny odpocet DPH?
Dakujem.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

betka Pozri príspevok
výkaz "čistý" je výsledok môjho účtovníctva - aj s neuhradenými pohľadávkami a záväzkami, vysporiadaný, bez pohľadávky.
Keby sa mala uviesť pohľadávka do výkazu, (len tak orientačne, pretože to je blbosť) - t.j. zákon o účtovníctve tak by som mala odovzdať výkaz i pri paušálnych výdavkoch opakujem - výkazy sú výsledkom môjho účtovníctva , ktoré pri paušálnych výdavkoch nevediem a teda ich ani nemám. Kde by bolo uvedené za min.rok pohľ 16 000, ale ona už bola vysporiadaná, pohľadávka už nie je, bola súčasťou ZD. Keď sa mu uhradí, už nebude jeho príjmom...., veď si ju zahrnul do ZD, preto sa pri paušálnych výdavkoch neuvádzajú ani výkazy opäť - keďže nevediem účtovníctvo - nemám výkazy
Moje vyjadrenie je v texte červeným písmom

Nechcem Vám vyvracať váš názor, ale ja si myslím, že je to takto správne. klikni
http://www.porada.sk/showpost.php?p=432020&postcount=56
Naposledy upravil Muška : 27.03.07 at 07:02
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

A ešte na podporu svojho tvrdenia citujem z "Postupov účtovníctva"

(2) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) zisťujú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov podľa členenia v peňažnom denníku,
b) zaúčtujú uzávierkové účtovné operácie
c) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách zisťujú súhrnné sumy a označí sa ukončenie účtovného obdobia, ak sa v týchto účtovných knihách bude účtovať aj v ďalšom účtovnom období,
d) zisťuje výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií.
(3) Na podklade údajov z peňažného denníka, z knihy pohľadávok, z knihy záväzkov, z pomocných kníh a z vykonanej inventarizácie majetku a záväzkov sa zostavuje účtovná závierka.

A ešte sa opýtam...aj banku vynulujete, aj zostatkovú hodnotu HIM ???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať