Zavrieť

Porady

zamestnanec a novonarodené dieťa

Potrebujem poradiť nakoľko nie som mzdárka, viem že ak sa narodí zamstnacovi dieťa donesie rodný list a dopíše do vyhlasenia zmenu uplatnuje si bonus za dieťa, ešte niekde sa prejavuje tato zmena? Neni som si istá s 1% odpočtu pri poistnom.Poradi mi niekto?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    fajn baba Chudíková Katarína
    Máš to urobené dobre,pracovník nemá žiaden iný nárok iba bonus a 1% na odvodoch. Kaťa

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Nie je to 1 %, ale len o 0,5 % sa znižuje sadzba poistného na dôchodkové starobné poistenie.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    Vdaka nasla som sina stranke soc. poistovne aj vyhlasenie ktoré musi zamestnanec podpísať. zaleží od počtu deti za každé dieťa je 0,5%

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Hm, dovolím si poznamenať, že nie za každé dieťa je zníženie o 0,5%. Za deviate, desiate, jedenáste atď. nie je žiaľ už žiadne zníženie - aspoň podľa výkladu Sociálnej poisťovne.

    Ale ak sa pri tomto počte detí v rodine nájdu dvaja zamestnaní rodičia, tak pozor, môžu si na tento účel deti "rozdeliť".

    zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

    zuzana11
    A ešte jedna dôležitá poznámka : podľa zákona 461/2003 §9 je nezaopatrené dieťa do dovŕšenia 26 roku veku ( na rozdiel od zákona 600/2003, kde je do 25 rokov veku - táto hranica zasa platí pre účely daň. bonusu)

    zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

    zuzana11
    A ešte niečo k tejto téme.Ako je to ak sa zamestnancovi narodí dieťa 15.6.2004. Samozrejme zabudne to nahlásiť do konca júna. V júli požiada o DB a aj úľavu na st. poistení. Je to možné vyrovnať aj spätne? DB by som ja osobne nechala až na koniec roka a 0,5% - na začiatku roka bol výklad soc. poisťovne taký, že sa spätne nárokovať nedá. Ale niekde som už počula aj o niečom takom. Vie mi niekto poradiť? Aký je váš názor ? A ak sa dajú doplatiť tieto položky spätne ako ? Čo treba urobiť ? Hlavne čo sa týka odvodu na starobné poistenie.

    Ďakujem.

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Aj ja som skúmala čo v takomto prípade,ak sa pozabudne uplatniť 0,5% zatiaľ len na konci rokaje možná oprava, lebo oni to ešte musia doriešiť.Ja som osobne nemala tento prípad ,ale skúsila by som to opraviť - dala by som o jedno dieťa viac za daný mesiac a počkala by či mi vyhodia chybu. Čo keď zabudne účtovníčka ako opraviť.

    ivab je offline (nepripojený) ivab

    ivab
    Dňa 18.07.2004 sa zamestnancovi narodilo dieťa, môžem mu uplatniť daňový bonus a zníženie odvodu do SP o 0,5% už za 7/2004?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Podľa mňa áno. Nášmu zamestnancovi sa narodilo dieťa 30. 6. 2004 a ja som mu bonus a zníženie odvodu uplatnila už za jún.

    McMarti je offline (nepripojený) McMarti

    McMarti
    aj ja som to tak urobila ale mne narodenie dieťaťa nahlasil o mesiac neskor.. bonus mu pootom vyrovnam v ročnom zučtovani

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    áno môžeš, len by ti mal do dňa výpočtu výplaty doniesť rodný list dieťaťa a zároveň vyplniť vyhlásenie k zdaneniu príjmov a vyhlásenie na zníženie sadzby poistného do SP. Pekný deň

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Zamestnancovi sa narodilo dieťa koncom júna. Oznámil mi to až 15.07. t.j. po spracovaní výplat za jún. Nárok na DB má už za jún a splnil aj podmienku v zmysle zákon o DzP § 36 ods. 2. Začnem mu DB uplatňovať od mzdy za 07/2009 a ten DB za jún mu doplatím v mzde za 07/2009 alebo až pri RZD za r.2009 ? Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    milanr Pozri príspevok
    Zamestnancovi sa narodilo dieťa koncom júna. Oznámil mi to až 15.07. t.j. po spracovaní výplat za jún. Nárok na DB má už za jún a splnil aj podmienku v zmysle zákon o DzP § 36 ods. 2. Začnem mu DB uplatňovať od mzdy za 07/2009 a ten DB za jún mu doplatím v mzde za 07/2009 alebo až pri RZD za r.2009 ? Ďakujem
    Áno, nárok mu vznikol už v júni. Kedže si ho neuplatnil, dorovná sa to až pri RZD, alebo v DP zamestnanca.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.