Zavrieť

Porady

Inventúra

Pekný deň,
dňom 1.3. t.r. sa manžel stal platcom DPH. Je mi jasné, že k tomuto dňu musím spraviť inventúru na sklade materiálu /kvôli priznaniu DPH-čky/. Čo všetko by mala takáto inventúra obsahovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    anedz34 Pozri príspevok
    Pekný deň,
    dňom 1.3. t.r. sa manžel stal platcom DPH. Je mi jasné, že k tomuto dňu musím spraviť inventúru na sklade materiálu /kvôli priznaniu DPH-čky/. Čo všetko by mala takáto inventúra obsahovať?

    Názov položky materiálu, merná jednotka, mnúžstvo, Cena na MJ, cena celkom.

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Stačí. Dáš tomu nadpis Inventúrny súpis ku dňu ...
    Pozri sa sem
    http://www2.ceniga.sk/Materialy.aspx
    UZ dokument 2 - tam sú vzory inventúrnych súpisov.
    Naposledy upravil Ľuba : 03.03.07 at 04:24

    gandy je offline (nepripojený) gandy

    gandy
    Prosím vas pekne,poradte aj mne ohľadom inventúry:problem je v tom ,že majiteľka obchodu občas nakupuje tovar bez dokladu a občas aj tovar nenablokuje.Lenže teraz nastal zmätok pri inventure-tovar sa spočítal fyzicky všetok v NC,ale teraz je už ťažko zistiť,koľko a za koľko bol nakúpený bez papiera.Viem,že je to na diskusiu,ale čo už teraz mám s ňou robiť,neviem,aké číslo mám napísať do výkazu o majetku a záväzkoch,aby to bolo OK.Prosííím vás veľmi pekne,ako to mám upraviť?Vopred ďakujem

    Milen je offline (nepripojený) Milen

    Milen
    Skús to vypočítať tak, že si zober tržby za predaný tovar( napr.600) a zisti si od majiteľky,s akým rabatom zhruba v obchode pracuje- napr 20%. Z toho zisti NC z predaného tovaru (600:120=500) Potom si k počiatočnému stavu zásob k 1.1. pripočítaj všetok nákup tovaru - zaučtovaný (napr. 1000 + 200=1200) a od toho odpočítaj NC z predaného tovaru(tých 500) . Konečný stav zásob bude 700.

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    gandy Pozri príspevok
    Prosím vas pekne,poradte aj mne ohľadom inventúry:problem je v tom ,že majiteľka obchodu občas nakupuje tovar bez dokladu a občas aj tovar nenablokuje.Lenže teraz nastal zmätok pri inventure-tovar sa spočítal fyzicky všetok v NC,ale teraz je už ťažko zistiť,koľko a za koľko bol nakúpený bez papiera.Viem,že je to na diskusiu,ale čo už teraz mám s ňou robiť,neviem,aké číslo mám napísať do výkazu o majetku a záväzkoch,aby to bolo OK.Prosííím vás veľmi pekne,ako to mám upraviť?Vopred ďakujem
    Toto tu ani nahlas nehovor, že niečo kúpi bez dokladu a niečo predá bez dokladu. Ved to má byť tajomstvo
    A teraz k veci. Tak ako písal Milen.
    Zistiť približný rabat., prepočítať z Tržieb výdaj zo skladu v NC.
    Porovnať ho s nakúpeným tovarom. A máš tovar v NC k 31.12.
    A spísať inventúru podľa tejto sumy a budúci rok to robiť poriadne.
    To je neoficiálne stanovisko.
    Oficiálne.... hmmmm ťažko ťažko )
    Ako som vravel na začiatku... ani by som sa o tom nebavil

    ruegdeg je offline (nepripojený) ruegdeg

    ruegdeg
    pekny den mohli by ste mi to vysvetlit prosim Vas pekne nejako polopatistiicky?
    robim to totiz 1 krat. mam obchod a stal som sa platcom DPH lenze podobne ako v gangyho pripade som predal nejaky ten tovar "bez blocku" a teraz mi to nijako nesedi. vyhodov mozno je ze tovar v reg. pokladni je registrovany podla druhu /napr. kategoria obuv tvori obuv blizsie nespecifikovana/ak by mi niekto vedel poradit bol by som mu velmi vdacny.
    dakujem pekne

    rastom je offline (nepripojený) rastom

    rastom
    ruegdeg Pozri príspevok
    pekny den mohli by ste mi to vysvetlit prosim Vas pekne nejako polopatistiicky?
    robim to totiz 1 krat. mam obchod a stal som sa platcom DPH lenze podobne ako v gangyho pripade som predal nejaky ten tovar "bez blocku" a teraz mi to nijako nesedi. vyhodov mozno je ze tovar v reg. pokladni je registrovany podla druhu /napr. kategoria obuv tvori obuv blizsie nespecifikovana/ak by mi niekto vedel poradit bol by som mu velmi vdacny.
    dakujem pekne
    NO ak si plátca DPH, ono to zase nie je až také triviálne....
    Musíš to vysporiadať s DPH-čkou... to je iné kafe...
    Inak sú principiálne dve možnosti.
    1. PRESNA. Vytlačiť si sumár predaných položiek=počty za celý rok, odpočítať ho od prijatého tovaru a dostaneš stav na sklade.. Porovnáš so skutočným stavom a vieš, čo a koľko Ti chýba. A to čo Ti chýba, - ak si zabudol nablokovať, tak doblokuješ a máš pokoj.
    2. PRIBLIŽNA. Vypočítaš si priemerný rabat. Zistíš tržby. zistíš v akých NC si tovar predal.. podla rabatu. ( napr. ak máš rabat 20% t. j. kúpiš za 100 a predáš za 120 , tak pri Tržbe 120 tis. si predal tovar za 100 tis. v NC (nakupných cenách). Takže ak si na základe dokladov nakúpil tovar za 140 tis. a v tržbách Ti "odišlo" 100 tis. mal by si mať na sklade tovar za 40 tis v nákupných cenách, alebo za 48 tis. v PC (predajných cenách). Ak ho máš je to super. Ak nie, máš buď manko, alebo prebytok. treba to upraviť )
    Záver. Prvý spôsob je absolútne presný a maximálne prácny, tak si neviem predstaviť, nikoho z malých SZČO a niekoľko stovkami položiek, kto by to robil.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.