Zavrieť

Porady

Služby spojené s nájomným

555 555

555 je offline (nepripojený) 555

Ahojte,
hladala som odpoved na moju otazku na porade, ale nepodarilo sa. Prosim vas o info: Je nutne, aby bolo na mesacnej fakture za sluzby spojene s najomnym /konkretne voda, plyn, el. energia/ presne rozpisane kolko je za kazdu danu sluzbu? Ja, ako najomnca to vyzadujem a prenajimatel tvrdi, ze to nema za povinnost. dakujem pekne.
Usporiadat
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Zalezi od toho ako to mate specifikovane v najomnej zmluve.
Jedna moznost je, ze tam mate uvedene, ze vam budu fakturovat mesacne najomne v ktorom su sluzby spojene s najmom uz zahrnute, teda nie podla skutocnej spotreby ani zalohovite, ale uz su v cene najmu. Vtedy vam vyucotanive energii urobit nemusia.
Druha moznost je, ze v zmluve mate uvedenu vysku najomneho mimo energii. Vtedy Vam najomca musi rozpisat energie podla polozie a naviac k tomu prilozit originaly faktur od dodavatelov energii aby ste si to vedeli skontrolovat. Energie sa totiz predavat nemozu, musia sa fakturovat v skutocnej vyske ...
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

dakujem.
v zmluve mame specifikovane zvlast najomne a zvlast sluzby spojene s najmom - ze bude platene zalohovite a celkom to cini 9 tis., teda tie energie. citacia zo zmluvy: "naklady za el. energiu, vodne, stocne, kurenie, ochrana priestorov a dalsie sluzby spojene s uzivanim nebytovych priestorov, nie su zahrnute v najomnom a najomca je povinny ich uhradzat zalohovo vo vyske 9 000,- na ucet prenajimatela..."
a ake originaly faktur by mal prilozil, ked to on plati zalohou? cim a ako ho mam presvedcit, ze to musi urobit takto ako ste napisali. viem mu citovat nejaky zakon? viem, ze je to hlupost, ale tvrdi, ze aj oni maju auditorov....
velmi pekne dakujem za odpoved
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu
a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku
úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob
ich výpočtu.
Ak ste si dohodli konkrétnu celkovú sumu nájomného,prenajímateľ nemá povinnosť vám rozpisovať sumy energií,napíše vám rovno fakturujem vám nájomné vo výške xy.Všetko je vecou dohody a zmluvy.Ak ste si to nedohodli v nájomnej zmluve,nie je povinný nič také robiť,bohužiaľ.
Naposledy upravil martinius : 14.03.07 at 12:05
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Podla toho co citujes zo zmluvy, ide o zalohove platby vo vyske 9.000,- sk. To znamena, ze prenajimatel musi vzdy na zaklade skutocnej spotreby urobit vyuctovanie. Sucastou toho vyuctovania musia byt aj original faktury, ktore od dostal, vzhladom k tomu, ze energie sa "NESMU" predavat zo ziskom, nema na to povolenie ... neviem na zaklade akeho je to zakona, ale skusim to pozriet, ci to niekde nemame poznacene. U nas s tym robi kolega, idem sa ho opytat a ak to ma, tak ti to poslem.
Inac, vy platit ezalohy mesacne a ako casto vam tie energie dokladuje najomca? Stvrtocne, rocne?
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

555 Pozri príspevok
dakujem.
v zmluve mame specifikovane zvlast najomne a zvlast sluzby spojene s najmom - ze bude platene zalohovite a celkom to cini 9 tis., teda tie energie. citacia zo zmluvy: "naklady za el. energiu, vodne, stocne, kurenie, ochrana priestorov a dalsie sluzby spojene s uzivanim nebytovych priestorov, nie su zahrnute v najomnom a najomca je povinny ich uhradzat zalohovo vo vyske 9 000,- na ucet prenajimatela..."
a ake originaly faktur by mal prilozil, ked to on plati zalohou? cim a ako ho mam presvedcit, ze to musi urobit takto ako ste napisali. viem mu citovat nejaky zakon? viem, ze je to hlupost, ale tvrdi, ze aj oni maju auditorov....
velmi pekne dakujem za odpoved
Opierajte sa o zmluvu. Nájomné zmluvy upravuje Občiansky zákonník. Stačilo mať v zmluve klauzulu,že prenajímateľ je povinný refakturovať na základe skutočne vzniknutých nákladov...
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

martinius Pozri príspevok
Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu
a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku
úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob
ich výpočtu.
Ak ste si dohodli konkrétnu sumu nájomného,prenajímateľ nemá povinnosť vám rozpisovať sumy energií,napíše vám rovno fakturujem vám nájomné vo výške xy.Všetko je vecou dohody a zmluvy.Ak ste si to nedohodli v nájomnej zmluve,nie je povinný nič také robiť,bohužiaľ.
S tym nesuhlasim. V zmluve maju sice dohodnutu vysku najmu, ale pri energiach maju urcene, ze je to zaloha a nie je sucastou najmu. Teda z toho vyplyva, ze energie budu douctovane a to sa musi robit na zaklade skutocnej spotreby.
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

Bambi23 Pozri príspevok
S tym nesuhlasim. V zmluve maju sice dohodnutu vysku najmu, ale pri energiach maju urcene, ze je to zaloha a nie je sucastou najmu. Teda z toho vyplyva, ze energie budu douctovane a to sa musi robit na zaklade skutocnej spotreby.
Len si prečítaj,čo píšem ešte raz:-) Ak by to v zmluve nemala,ale platila by pevne určené nájomné,vtedy by prenajímateľ nemal povinnosť robiť rozpisy. Ale oni takú zmluvu majú,tým pádom prenajímateľ túto povinnosť má.
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Ok, mala chybicka ... rychlo citam a hladam
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

Mame kaviaren. mesacne nam fakturuju podla zmluvy: jedna fa je najomne, druha fa su energie. to co je napisane v zmluve som uviedla. ja viem, ze mi musia vyfakturovat potom podla skutocnej spotreby. mna len zaujima, ci maju povinnost aj mesacne rozpisat konkretne zalohove platby tzn. suma 9 tis cini napr. 2 tis. za plyn, 2 tis. za vodu atd. teraz som hovorila s majitelom, ktory mi povedal, ze oni maju auditovanu firmu a ze takto vystavuju faktury uz roky, ze to je ok. ze on mi teraz nevie povedat, kolko presne bude na vodu, plyn a pod. ked to tak moze byt, tak ok. zauctujem to na preddavky a potom ked mi da vyuctovaciu fa, tak to oductujem uz na konkretne naklady?
dik
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

a este pre bambi, platime mesacne. je to vlastne prvy mesiac. pytala som sa majitela ako casto bude davat vyuctovanie. povedal ze na konci roka ..........
0 0
martinius martinius

martinius je offline (nepripojený) martinius

555 Pozri príspevok
Mame kaviaren. mesacne nam fakturuju podla zmluvy: jedna fa je najomne, druha fa su energie. to co je napisane v zmluve som uviedla. ja viem, ze mi musia vyfakturovat potom podla skutocnej spotreby. mna len zaujima, ci maju povinnost aj mesacne rozpisat konkretne zalohove platby tzn. suma 9 tis cini napr. 2 tis. za plyn, 2 tis. za vodu atd. teraz som hovorila s majitelom, ktory mi povedal, ze oni maju auditovanu firmu a ze takto vystavuju faktury uz roky, ze to je ok. ze on mi teraz nevie povedat, kolko presne bude na vodu, plyn a pod. ked to tak moze byt, tak ok. zauctujem to na preddavky a potom ked mi da vyuctovaciu fa, tak to oductujem uz na konkretne naklady?
dik
Stačí,poskytnuté preddavky účtuješ na 314/221.Aj tak čakáš na "ostrú" faktúru.
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

ok. dakujem. upokojila som sa. aj majitel bude spokojny...
pekny den vsetkym
0 0
Bambi23 Bambi23

Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

Zalohy vam rozpisovat nemusia.
Suhlasim s martinius, das to len na ucet zaloha a pri vyuctovacej fakture to rozpises do prislusnych uctov podla skutocnej spotreby energii.
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Bambi23 Pozri príspevok
Podla toho co citujes zo zmluvy, ide o zalohove platby vo vyske 9.000,- sk. To znamena, ze prenajimatel musi vzdy na zaklade skutocnej spotreby urobit vyuctovanie. Sucastou toho vyuctovania musia byt aj original faktury, ktore od dostal, vzhladom k tomu, ze energie sa "NESMU" predavat zo ziskom, nema na to povolenie ... neviem na zaklade akeho je to zakona, ale skusim to pozriet, ci to niekde nemame poznacene. U nas s tym robi kolega, idem sa ho opytat a ak to ma, tak ti to poslem.
Inac, vy platit ezalohy mesacne a ako casto vam tie energie dokladuje najomca? Stvrtocne, rocne?
Bambi prosím Ťa nevieš mi pomôcť s tým zákonom? Prišla som do novej firmy, kde sa refaktúruje voda len tak od buka do buka, teda aj so ziskom.
Ďakujem
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Nie som síce Bambi, ale...
V NZ máte uvedené podmienky nájmu, či sú energie súčasťou nájmu, alebo nie sú..
Ak je v NZ uvedený článok, že energie znáša nájomca tak sa energie prefakturujú podľa skutočnej spotreby...
Ak ste v celej budove iba jeden nájomca, máte tam merač, koľko sa v budove spotrebovalo vody, prefakturuje Vám celú FA, kt. dostal od spoločnosti.
Ak je v budove viac nájomcov, a jeden merač, rozpočíta sa spotreba vody pre nájomcov ale je to ťažké určiť, pretože nájomcovia používajú vodu rozne (u niekt. nájomcov môže byť sprcha, tí spotrebujú viac vody, .....)
Najčastejším výpočtom je, (vacsinu sa voda používa na WC splachovanie, minim. množstvo sa vypije.....) takže najlepším parametrom pre výpočet je na osobu v budove. Ak tam robí dokopy 20 ľúdí z roznych firiem, a vo Vašej firme sú tam napr. 3, zaplatiť by ste mali z FA 3/20, čo tvorí 15% FA, kt. dostal prenajímateľ od vodární, samozrejme by nemal mať zisk prenajímateľ z tejto FAkturácie..
0 0
GABRIELA GABRIELA

GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

Ďakujem za odpoveď. My sme v pozícii tých prenajímateľov. Keďže niektorým štátnym organizáciam nemôžme zdvihnúť nájom, keďže je štátom regulované, predchádzajúci riaditeľ sa rozhodol že im budeme faktúrovať viac za služby spojené s nájmom-vodu.. Nie však v súlade s faktúrami od dodávateľov. / Čiže nie pomerne ako si uviedla/.
A tak sa stalo:
502/321 faktúra od dodávatela 1000
311/502 fakturácie nájomcom 1500

a zostatok na účte 502 ostáva -.
Podľa mňa je to podnikanie s energiami ktoré je nezákonné.
Som v tejto firme len týždeň a tak hľadám názory skúseneších.
Ďakujem
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Nie je to správne, o tom sa vyjadroval aj Bambi....
Aby ste nemali raz nejaké problémy, a s tým súvisiace pokuty.
Skúste na toto upozorniť svojich nadriadených.
Ako prenajímateľ by ste mali rozpočítať vodu na nájomcov podľa spotreby, najčastejší je spôsob ako som napísala vyšie.
Ako bude prebiehať fakturácia vody, malo by to byť upravené i v zmluve
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Mám pred sebou nasledovné dohodnuté zmluvné podmienky z nájomnej zmluvy:
- výška nájomného sa bude fakturovať bez DPH
- v cene nájmu sú zahrnuté náklady na elektrickú energiu, vodné, stočné a odvoz TKO.

Otázka:
je to takto v poriadku? Nie je nutné fakturovať ostatné náklady s DPH a len čistý prenájom by bol bez DPH?

Ak by to bolo v poriadku, že všetko v úhrne bude fakturované bez DPH, potom je mi jasné, že sa jedná o oslobodené plnenie a že nebude nárok na odpočet DPH z faktúr za elektrinu, vodní, stočné a odvoz TKO.

Prosím o vyjadrenie.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Vianocka Pozri príspevok
Mám pred sebou nasledovné dohodnuté zmluvné podmienky z nájomnej zmluvy:
- výška nájomného sa bude fakturovať bez DPH
- v cene nájmu sú zahrnuté náklady na elektrickú energiu, vodné, stočné a odvoz TKO.

Otázka:
je to takto v poriadku? Nie je nutné fakturovať ostatné náklady s DPH a len čistý prenájom by bol bez DPH?

Ak by to bolo v poriadku, že všetko v úhrne bude fakturované bez DPH, potom je mi jasné, že sa jedná o oslobodené plnenie a že nebude nárok na odpočet DPH z faktúr za elektrinu, vodní, stočné a odvoz TKO.

Prosím o vyjadrenie.
Myslím, že to tak môže byť, v tomto prípade však nemá prenajímateľ nárok na odpočet DPH pri faktúrach za energie.
0 0
Vianocka Vianocka

Vianocka je offline (nepripojený) Vianocka

veselá kopa
Vďaka za tvoju odpoveď
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať