Zavrieť

Porady

Tvorba opravných položiek

Ahojte, prečítala som si príspevky o tvorbe opravných položiek. Chcela by som sa opýtať, že ak sme v roku 2005 vytvorili opravnú položku k rizikovým pohľadávkam vo výške 50%, aj keď sme mohli vo výške 100%, nakoľko od dátumu splatnosti uplynulo 12 mesiacov, ale nechceli sme byť v strate, je možné v roku 2006 dotvoriť opravné položky vo výške 50% a hlavne, je to daňovo uznané?
Prosím poraďte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Bodena Pozri príspevok
    Ahojte, prečítala som si príspevky o tvorbe opravných položiek. Chcela by som sa opýtať, že ak sme v roku 2005 vytvorili opravnú položku k rizikovým pohľadávkam vo výške 50%, aj keď sme mohli vo výške 100%, nakoľko od dátumu splatnosti uplynulo 12 mesiacov, ale nechceli sme byť v strate, je možné v roku 2006 dotvoriť opravné položky vo výške 50% a hlavne, je to daňovo uznané?
    Prosím poraďte.

    Ja by som pôvodne vytvorenú opravnú položku rozpustila a keďže riziko nezaplatenia pohľadávky sa zvýšilo a je viac ako 12 mesiacov po splatnosti - tak by som vytvorila 100 % opravné položky, ktoré sú nákladom.

    Bodena je offline (nepripojený) Bodena

    Bodena
    Jaja, ja by som to tak tiež urobila, ale bola som na školení a tam bolo povedané, že ak sa v danom roku nevytvorí opravná položka v takej výške, ako to povoľuje zákon, v ďalšom roku to už nie je daňovo uznané. Ale nikde som sa o tom nedočítala, tak som chcela poznať aj názor aj niekoho iného. A teraz vôbec neviem, čo mám robiť.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Bodena Pozri príspevok
    Jaja, ja by som to tak tiež urobila, ale bola som na školení a tam bolo povedané, že ak sa v danom roku nevytvorí opravná položka v takej výške, ako to povoľuje zákon, v ďalšom roku to už nie je daňovo uznané. Ale nikde som sa o tom nedočítala, tak som chcela poznať aj názor aj niekoho iného. A teraz vôbec neviem, čo mám robiť.

    Ja som vždy robila opravné položky v plnej výške, podľa zákona, takže potvrdiť to neviem.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Bodena Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, Jaja, nemá s tým ešte niekto skúsenosti?
    Bavila som sa včera s mojou auditorkou a povedala mi, že nividí dôvod, prečo by sa nemohli tvoriť opravné položky až v ďalšom roku, takže by to nemal byť problém, tak ako som to napísala.

    Tvorba opravných položiek

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.