Zavrieť

Porady

Zákazková výroba

Ahojte,

prosím Vás potrebujem zistiť kedy presne sa účtuje o zákazkovej výrobe. Ked máme uzatvorenú Zmluvu o dielo na stavebné práce, ktorých výsledkom je nová budova, ale naša spoločnosť je len súbdodávateľom na časť stavebných prác, je potrebné účtovať o zákazkovej výrobe a stupni dokončenia zákazky /teda aj o rozpočtovanom zisku prípadne strate/, alebo sa jedná iba o nedokončenú výrobu k 31.12.2006. Zmluva o dielo je uzatvorená na rok 2006 a 2007.

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    UK, kr. vykonáva zákazkovú výrobu vo viacerých účt. obdobiach, účtuje výnosy zo zákazk v závislosti od stupňa dokončenia zákazky. Ak zúčtované V na základe fakturácie alebo aktivácie nedok. výroby nezodpovedajú stupňu ukončenia zákazky, upraví sa výnos zo zákazky:
    - ak je vykázaný nižší zisk, kt. nezodpovedá stupňu rozpracovania zákazky, rozdiel sa zaúčtuje 385/60x
    - ak je vykázaný zisk vyšší 60x/385
    - Ak je zo zákazky rozpočtovaná strata, tak:
    1. aktivuje sa NV vo výške vynaložených vlN 121/611
    2. vo výške straty sa vytvorí OP k NV 559/192
    3. ak rozp. straty je vyššia ako aktiv. NV, na rozdiel straty sa vytvorí rezerva 554/323,459
    ZV sa učtuje u dodavateľa pri dodávke hmotného aktíva (dodávka stavbného diela a dodávka investičného tovaru) Pri dodávkach stavebných diel sa účtuje len u hlavného dodavateľa.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    ermon Pozri príspevok
    Ďakujem, pohľadaj, prihoď, budem čakať. P.S. Stačí po uzávierkach.
    Prikladám link na FS 4/1999:

    http://www.finance.gov.sk/Documents/...4/FS_04_99.pdf

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Myslím si že áno. V § 30 ods. 2 písm a je aj poskytovanie služieb v súvislosti so zákazkami.
    Je to ale dosť nejasné. Hľadal som to aj v IAS/IFRS a ani tam to nie je úplne jasne vymedzené.

    JSJP je offline (nepripojený) JSJP

    JSJP
    Môžem si to teda ešte raz objasniť, kedže nie sme hlavný dodávateľ stavebných prác ale len subdodávateľ, tak účtujeme len o nedokončenej výrobe ? A potom teda nespadáme pod tie služby súvisiace so zákazkami ?

    Ďakujem

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Môžeš napísať,čo presne robíte?Pretože stavebné práce sa účtujú ako služby. Možno vôbec nemusíte o zákazke účtovať. Je to diskutabilné. Nemá o zákazke účtovať náhodou hlavný dodávateľ?

    JSJP je offline (nepripojený) JSJP

    JSJP
    Jedná sa o hrubé stavebné práce, teda staviame novú budovu, ale nie sme hlavný dodávateľ stavby ale subdodávateľ. Podľa postupov účtovníctva par. 30, zákazka zahrňa aj poskytnutie služieb priamo súvisiacich s vytvorením majetku. A toto neviem posúdiť či náhodou nie je naša činnosť.

    Ďakujem.

    koňo je offline (nepripojený) koňo

    koňo
    Povedal by som, že nie, pretože v tomto príapde nejde o zhotovenie uceleného hmotného majetku - iba o poskytnutie služieb (poddodávky).
    Bližšie je popis vo Fin. spravodajcovi č. 4/99 (nepozeral som).

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    JSJP Pozri príspevok
    Jedná sa o hrubé stavebné práce, teda staviame novú budovu, ale nie sme hlavný dodávateľ stavby ale subdodávateľ. Podľa postupov účtovníctva par. 30, zákazka zahrňa aj poskytnutie služieb priamo súvisiacich s vytvorením majetku. A toto neviem posúdiť či náhodou nie je naša činnosť.

    Ďakujem.
    Dôležité v tomto prípade podľa mňa bude posúdenie zmluvy.

    1) Ak sa jedná o vytvorenie jednotlivého hmotného majetku (zo strany subdodávateľa), na ktorý sa odvoláva pri poskytovaní služieb §30 ods. 2 písm. a) Postupov účtovania, teda v tomto prípade napríklad vytvorenie hrubej stavby, účtovala by som o zákazkovej výrobe.

    2) Ak sa jedná naozaj iba o hrubé stavebné práce, podľa môjho názoru stačí účtovať o nedokončenej výrobe.
    Monika Kováčová
    ingi, a ako je to keď ide o strechu? Je to vytvorenie jednotlivého hmotného majetku, alebo hrubá stavebná práca? Ďakujem.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    ermon Pozri príspevok
    ingi, a ako je to keď ide o strechu? Je to vytvorenie jednotlivého hmotného majetku, alebo hrubá stavebná práca? Ďakujem.
    Podľa mňa to znovu závisí od zmluvy, ak jej výsledkom je strecha, tak ja by som účtovala o zákazkovej výrobe, vychádzam práve z jej definície v spomínanom FS (koňo) a mám ho ešte kdesi odložený, takže ho skúsim nájsť.
    Na Porade som ale čítala aj benevolentnejšie názory, čo sa týka účtovania o ZV...

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Súhlasím s tým,že treba vychádzať zo znenia zmluvy: buď bude účtovať zákazky (aj so službami) alebo bude účtovať len služby (stavebné práce). To,že je to hrubá stavba, neznamená,že bude účtovať o nedokončenej výrobe.

    zuhl je offline (nepripojený) zuhl

    zuhl
    Mám podobný problém. Mám stavebnú firmu, účtujem JÚ a teraz máme kontrolu a oni sa pýtajú či robíme zákazkové účtovníctvo. Tak teraz sa pýtam: je na to nejaký zákon, že je to potrebné robiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.