Zavrieť

Porady

PODVOD? ZAÚČTOVANIE SUKROMNYCH NAKLADOV KONATEĽA/RIADITEĽA DO FIREMNÝCH NÁKLADOV?

Dobrý deň. Pri kontrole dokladov /faktur/ v nasej spolocnosti, co je sucastou mojej prace, ci su formalne a vecne v poriadku, som narazil na doklad od istej spoločnosti, ktorá nám faktúrovala kryciu plachtu avšak chýbala objednávka, cenová ponuka aj dodací list. Preto som kontaktoval dodávateľa a ten mi osobne odovzdal objednávku aj cenovú ponuku s tým, že majú aj dodací list podpísaný našim riaditeľom, že tovar osobne prevzal. V objednávke aj v cenovej ponuke je však jasne uvedene, že sa jedna o plachty určené na zakrytie súkromného bazénu riaditeľa a konateľa našej spoločnosti. Akonáhle som na túto skutočnosť upozornil druhú konateľku, riaditeľ začal na mňa vyvíjať silný psychický nátlak aby som dôkazy zlikvidoval a keď som odmietol, rozhodol sa prepustiť ma z práce. Ešte predtým som však na neho podal trestné oznámenie za podvod v našej spoločnosti. Bude táto výpoveď platná ak sa preukáže, že skutočne podvod urobil?
Faktúra je zaúčtovaná v našej spoločnosti ako krycia plachta pre sklad a suma bez DPH je účtovaná na strane Má dať na účet 501105 - spotrebný materál, reklama a DPH je účtovaná na strane Má dať na účet 343100 - aktuálna daň na vstupe... Domnievam sa správne, že pri zaúčtovaní na účet 501105 si naša spoločnosť započítala sumu bez DPH do nákladov a znížila si daňový základ pre výpočet dane z príjmov? Zaplatila nižšiu daň a následne nižšie preddavky v budúcnosti? Domnievam sa správne, že keď bola DPH zaúčtovaná na účet 343100, že si o túto sumu spoločnosť znížila odvod DPH?
Domnievam sa správne, že sa takto konateľ dopustil sprenevery? Daňového podvodu na DPH a dani z príjmov spoločnosti? Keď som na neho podal trestné oznámenie a môže byť ako konateľ za tento čin trestne zodpovedný? Viete mi niekto poradiť ako sa mám brániť proti výpovedi?
Vopred ďakujem každému kto mi odpovie. Peter
Naposledy upravil fiskal : 17.03.07 at 10:38 Dôvod: preklep
Usporiadat
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

Predtým, než založíš rovnakú tému štvrtýkrát, odporúčam prečítať si Etiketu Porady
Naposledy upravil endrju : 17.03.07 at 11:09
0 0
fiskal fiskal

fiskal je offline (nepripojený) fiskal

Ospravedlňujem sa. Konám pod tlakom. Danú tému/otázku som vložil na tri miesta nakoľko som nevedel presne určiť do ktorej problematiky zapadá, nakoľko nie som účtovník ani daňový poradca. Ospravedlňujem sa každému, ktorého to nahnevalo... Dúfam, že mi predsa len niekto poradí. Ďakujem za pochopenie. Peter
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Ja ako konateľ, spoločník mojej firmy keď si dám do nákladov svoju vlastnú dovolenku s rodinou na Bahamách, tak určite som sa nedopustila sprenevery, maximálne som si dala preplatiť súkromné náklady. O daňovom podvode by som určite nehovorila, pretože takýto súkromný náklad síce nemá čo robiť v účtovníctve avšak môže ísť o náklad nedaňový a o pohľadávku voči spoločníkovi.

Trestná zodpovednosť vzbudzuje u mňa taký úsmev popod fúzy:
Uvedomte si jednu vec: Firma je konateľova, pretože je aj spoločník... Podľa spoločenskej zmluvy musí alebo nemusí spolurozhodovať s druhým spoločníkom...
Iná situácia by bola, keby ide o spoločnosť, ktorej spoluvlastníkom je napr. štát a pod....
0 0
fiskal fiskal

fiskal je offline (nepripojený) fiskal

Ďakujem za Váš názor. Jedná sa o spoločnosť, ktorej vlastníkom je zahraničný koncern. Konateľ a riaditeľ nemá žiadnu majetkovú účasť. Uvádzal som, že Suma bez DPH bola účtovaná na 501105 /čo si myslím, že je nákladový účet/ a DPH na 343100, čo je DPH na vstupe. Takže si myslím, že nie je správne aby v nákladoch boli súkromné potreby riaditeľa. Naša spoločnosť je auditovaná a ku koncu roka 2006 má ukončený audit. Myslíte si,l že je možné aby niekto dodatočne upravil účtovníctvo tak, aby išlo o pohľadávku voči konateľovi?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Na tvojom mieste by som postupovala takto:
Nikam by som nevyvolávala a nezháňala žiadne doklady, ale najskôr by som išla za riaditeľom a informovala ho, že k faktúre od fimy XY chýba dodací list. Ak by riaditeľovi svitlo, tak by ťa informoval, že to bola plachta na zakrytie tamtej kopy dreva, alebo že to bola plachta na zakrytie bazéna. Ak by som počula slovo bazén, upozornila by som ho, že s.r.o. si nemôže odpočítať DPH a že to nemôžeš dať do nákladov. Teda budeš evidovať voči nemu pohľadávku za nákup plachty.

Ak si ale na to prišiel až po podaní priznania DPH, bolo tvojou POVINNOSŤOU urobiť všetko preto, aby s.r.o. podala dodatočné DPH a uplatnila si DPH len v zmysle zákona....
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

fiskal Pozri príspevok
Ďakujem za Váš názor. Jedná sa o spoločnosť, ktorej vlastníkom je zahraničný koncern. Konateľ a riaditeľ nemá žiadnu majetkovú účasť. Uvádzal som, že Suma bez DPH bola účtovaná na 501105 /čo si myslím, že je nákladový účet/ a DPH na 343100, čo je DPH na vstupe. Takže si myslím, že nie je správne aby v nákladoch boli súkromné potreby riaditeľa. Naša spoločnosť je auditovaná a ku koncu roka 2006 má ukončený audit. Myslíte si,l že je možné aby niekto dodatočne upravil účtovníctvo tak, aby išlo o pohľadávku voči konateľovi?

určite treba podať DDP DPH a určite treba v DP za r. 2006 zvýšiť ZD o túto položku. To je všetko, žiadny podvod sa nekoná...
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

A z hľadiska DPH, nemal nárok na odpočítanie plachty, pretože ju použil na osobnú spotrebu.
A tento náklad by mal vystupovať ako náklad nedaňový, čím by sa mal zvýšiť ZD.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

betka Pozri príspevok
A z hľadiska DPH, nemal nárok na odpočítanie plachty, pretože ju použil na osobnú spotrebu.
A tento náklad by mal vystupovať ako náklad nedaňový, čím by sa mal zvýšiť ZD.
Presne o tom hovorím.... ak to teda nebude tá plachta na to drevo...
0 0
fiskal fiskal

fiskal je offline (nepripojený) fiskal

Skutok sa stal v 11/2005 a ja som naň prišiel až pred týždňom, keď som archivoval doklady. Nie som v spoločnosti zodpovedný za účtovnú ani daňovú správnosť spracovania dokladov. Keď som oslovil dodávateľa, že nám chýbajú doklady ku FA absolútne som netušil, že by sa mohlo jednať o podvod. Často dodatočne vyžiadam doklady ak nejaké nemajú. Až keď som mal doklady o nákupe tovaru osobnej spotreby riaditeľa/konateľa, ktoré uhradila naša spoločnosť, k dispozícii, bol som za ním, ale najskôr sa tváril, že nevie o čo ide a následne, keď som napísal podľa etického kódexu podnet na druhého konateľa, tak jemu už tvrdil, že vie, že sa jedná o jeho osobný úžitok, ale vraj má doklad, že on si to v hotovosti zaplatil sám a nechápe ako sa tá FA dostala do účtovníctva, aj keď je ním podpísaná a označená ko má byt zaúčtovaná. V spoločnosti dodávateľa žiadnu zdvojenú platbu neevidujú. Fiskal
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Takže môžeš prísť v pondelok s riešením: dodatočné DP za r. 2005 dodatočné DP DPH za prísl. obdobie.
0 0
fiskal fiskal

fiskal je offline (nepripojený) fiskal

Prečo máte názor, že sa nejedná o podvod? Veď konateľ, ktorý má hájiť záujmy majiteľa spoločnosti, použil jej prostriedky na svoje osobné potreby. Následne FA dal do účtovníctva, firma si znížila zisk a odviedla nižšiu DPH a daň z príjmu...
Konateľ zneužil svoje postavenie a spreneveril prostriedky majiteľov spoločnosti...

Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

píšeš, že nie si účtovník, druhého konateľa si informoval, svoju povinnosť si splnil
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nejedná sa o podvod v prípade, ak je konateľ zároveň aj spoločníkom... Tak som to písala v príspevkoch vyššie. Podvod je silné slovo... Existujú zmluvy medzi spoločníkom a konateľom? Nevidela som ich, o tom že ide o zahraničného majiteľa nepíšeš v zadaní ale až neskôr. Tak sa nečuduj, podstatnú info si uviedol až oveľa neskôr...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

fiskal Pozri príspevok
Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?
Prosím ťa fiskal, nič v zlom, ale Pánboh ma ochraňuj pred kolegami ako si ty....
Nie je nič horšie ako "iniciatívny ...."
0 0
fiskal fiskal

fiskal je offline (nepripojený) fiskal

Osdpravedlňujem sa, že som na začiatok neuviedol, že sa jedna o zahraničný koncern a on nie je spoločníkom. Ďakujem za názor.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ja viem z čítania príspevku , že sa nepostupovalo tak ako sa malo . Skutočne nepostupoval konateľ a spoločník správne .Nech si za to pyká napríklad zosobnením vzniklej škody , ktorá týmto spoločnosti vznikne .
Ale z Tvojej strany to cítim skutočne prehnané . Kde by sme prišli , keby sme na každého podávali trestné oznámenie ......koľko kiksov sa stalo možńo z nevedomosti , možno úmyselne .....


Mám dojem , že treba veci dať na poriadok , tak ako navrhuje ermon s DDP, iný a ďalší postup z Tvojej strany by som definovala ako napríklad osobná zaujatosť ......nepreháňaj to , lebo sa Ti to môže vypomstiť .

To je môj názor .
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

fiskal Pozri príspevok
Prečo máte názor, že sa nejedná o podvod? Veď konateľ, ktorý má hájiť záujmy majiteľa spoločnosti, použil jej prostriedky na svoje osobné potreby. Následne FA dal do účtovníctva, firma si znížila zisk a odviedla nižšiu DPH a daň z príjmu...
Konateľ zneužil svoje postavenie a spreneveril prostriedky majiteľov spoločnosti...

Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?
Človek, ak nechce mať problémy, nemal by sa do takýchto vecí montovať. Neviete ako to vo firme beží, neviete čo spolu spoločníci majú, čo vykonávajú, sú to ich problémy a spoločné veci.Keď príde DK, nech si to obhajujú sami, a to či im to vyhodia alebo nie, to už je ich vec a ich obhájiteľnosť.
Neviem, prečo Vás to až tak škrie ...., mať takéhoto zamestnanca, .....
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Myslím, že konatelia v takýchto spoločnostiach majú určitý limit aj osobné použitie firemných peňazí - takz. repre costs. Síce sú nedaňové, ale o žiadnom podvode by som nehovoril, nakoľko majitelia spoločnosti vopred stanovia tento limit na rok. Bežne účtujem transakcie s platobnou kartou - rôzne party, večierky a podobne v päťmiestnych sumách. Na repre účtujeme aj napríklad určité darčeky pre klientov - a túto plachtu by sme mohli preklasifikovať na repre.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
[quote=ermon;423787]Prosím ťa fiskal, nič v zlom, ale Pánboh ma ochraňuj pred kolegami ako si ty....
Nie je nič horšie ako "iniciatívny ...."[/quote]

Keby sa to tak dalo dokončiť , ale pravidlá Porady to nepovolujú . To teraz nič v zlom , to je reakcia na ermon
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

fiskal Pozri príspevok
Prečo máte názor, že sa nejedná o podvod? Veď konateľ, ktorý má hájiť záujmy majiteľa spoločnosti, použil jej prostriedky na svoje osobné potreby. Následne FA dal do účtovníctva, firma si znížila zisk a odviedla nižšiu DPH a daň z príjmu...
Konateľ zneužil svoje postavenie a spreneveril prostriedky majiteľov spoločnosti...

Nemalo by sa podať oznámenie aj daňovému úradu?
A majiteľa spoločnosti si informoval? Je na ňom, aby si urobil vo firme poriadok a ty si si mohol ušetriť nervy, nehovoriac o výpovedi.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať