Zavrieť

Porady

Môžem paušál?

Ahojte, kamarát ma poprosil o spravenie účta za rok 2006 / tzv.igelitkár/. Doniesol mi doklady. Dva roky mal vedené účto riadne - príjmy aj výdavky. Je SZČO bez zamestnancov. Klasický príklad pracovníka na stavbe, ktorý fakturuje stavebné práce. Na živnostenskom liste má vykonávanie ohlasovacej živnosti / maliarske práce, pomocné stavebné práce, búracie práce/. Neúčtuje zásoby, sklad - má len pár FA, pár bločkov /telefon, oblečenie/+ odvody do fondov. Iné náklady nemá. Môžem mu za rok 2006 uplatniť paušálne výdavky 40%, ked dva roky predtým účtoval riadne?
Ešte som nikomu nerobila účto, takže sa neviem presne zorientovať v paušálnych výdavkoch. Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nataša je offline (nepripojený) Nataša

    usilovná pracovníčka Nataša
    Ja mám tiež kamaráta "igelitkára" a mám takúto otázku. Má živnosť, robí sadrokartóny. jednu faktúru vystavil ako prácu vrátane materiálu - má riadne vydokladovaný nakúpený materiál. Chce si uplatniť paušálne výdavky. Môžem mu ja od príjmov odrátať ten nakúpený materiál a potom z tej výslednej sumy vyrátať 40% ? ďakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Nataša Pozri príspevok
    Ja mám tiež kamaráta "igelitkára" a mám takúto otázku. Má živnosť, robí sadrokartóny. jednu faktúru vystavil ako prácu vrátane materiálu - má riadne vydokladovaný nakúpený materiál. Chce si uplatniť paušálne výdavky. Môžem mu ja od príjmov odrátať ten nakúpený materiál a potom z tej výslednej sumy vyrátať 40% ? ďakujem

    To teda nemôžete , je to príjem a to sa nedelí . Materiál má v uplatnených paušálnych výdavkoch v 40% -tách..

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odseku 10

    (10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
    uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
    uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
    daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


    Úprimne blahoželám k odvahe týchto igelitkárov.

    inuš je offline (nepripojený) inuš

    inuš
    Ďakujem, Johanka, všetky odpovede som si našla v príspevku paušálne výdavky. Hoci mi to trvalo dlhšie /mám pomalý internet./ Ešte raz vdaka.

    fileva je offline (nepripojený) fileva

    fileva
    [quote=Johanka;424064]Spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odseku 10

    Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    Chcem sa opýtať na tú evidenciu. Je to plne v kompetencii samotného daňovníka, akým spôsobom si evidenciu vedie?
    1. Stačí k evidencii o príjmoch mať založené iba ním vystavené faktúry alebo potrebuje aj výpis z účtu o uhradení tých faktúr,
    2. O zásobach stačí keď má evidenciu napr. faktúru s dodacím listom o zakúpenom materiáli,
    3. alebo má viesť aj evidenciu v nejakých pomocných knihách?

    mango11 je offline (nepripojený) mango11

    mango11
    Johanka Pozri príspevok
    Spôsob uplatňovania výdavkov percentom z príjmov upravuje § 6 Zákona o dani z príjmov v odseku 10

    (10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže
    uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže
    uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
    daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.


    Úprimne blahoželám k odvahe týchto igelitkárov.
    Ahojte,
    vie mi niekto povedat, ci ak prejdem z vydavkov preukazatelnych na vydavky % z prijmov a upravim ZD za rok 2005 o pohladavku vo vyske 800,- Sk a podam dodatocne DP, ci je podanie tohto DDP sankciovane?
    A este jedna otazka...kamaratka je od 1.12.2005 nezamestnana, poberala podporu v nezamestnanosti a byvaly zamestnavatel jej poslal potrvrdenie o prijmoch za 01/2006-zrejme jej poslali este nejaku odmenu a myslim si, ze by sa jej vyplatilo podat DP, lebo by jej asi vratili ten zrazeny preddavok za 01/2006 a podporu jej do toho asi nemusim zaratat, lebo to nie je zdanitelny prijem....Poradite? Dakujem

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    mango11 Pozri príspevok
    Ahojte,
    vie mi niekto povedat, ci ak prejdem z vydavkov preukazatelnych na vydavky % z prijmov a upravim ZD za rok 2005 o pohladavku vo vyske 800,- Sk a podam dodatocne DP, ci je podanie tohto DDP sankciovane? Rozdiel dane je tak minimálny, že nevychádza z toho žiadna sankcia /sankcia je 57 SK-teda sa nevyrubuje/

    A este jedna otazka...kamaratka je od 1.12.2005 nezamestnana, poberala podporu v nezamestnanosti a byvaly zamestnavatel jej poslal potrvrdenie o prijmoch za 01/2006-zrejme jej poslali este nejaku odmenu a myslim si, ze by sa jej vyplatilo podat DP, lebo by jej asi vratili ten zrazeny preddavok za 01/2006 a podporu jej do toho asi nemusim zaratat, lebo to nie je zdanitelny prijem....
    Áno ak podá DP typu A zrazenú daň jej vrátia, podpora sa do príjmu neráta
    Poradite? Dakujem
    Odpoveď v texte . .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.