Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti 2004

Dobry den,

chcem Vas poprosit o radu, znama ukoncila v 01/2004 živnosť. Ostali jej vysieť záväzky vo výške 100.200,- Sk. Dajú sa tieto nevysporiadané záväzky pri ukončení živnosti zaradiť do výdavkov v DP za rok 2004?

Aký je postup pri nevysporiadaných pohľadávkach a záväzkoch za rok /aj v tomto období/ 2004 pri ukončení živnosti?

Ďakujem za rady!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Platí aj pre rok 2004
    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, avýšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
    b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
    c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

    (9) Na účely zistenia základu dane podľa odseku 8 daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, skončením podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu je zánik oprávnenia, osvedčenia alebo iného rozhodnutia na výkon činnosti, prerušenie alebo pozastavenie a neobnovenie podnikania do lehoty na podanie daňového priznania s výnimkou sezónnych činností alebo skončenie poberania príjmov z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo poberania príjmov z prenájmu.

    Pukana je offline (nepripojený) Pukana

    Pukana
    Vďaka Muška, vedala by si mi to povedať tak, aby som tomu porozumela :-)...vďaka... Teda môže si zohľadniť nevysporiadané záväzky do DP?

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Musíš napísať viac informácií.
    V roku 2004 viedla účtovníctvo?
    Ak áno - tak jej musíš urobiť dodatočné DP za rok 2004, kde si v § 17 upraví základ dane o
    - cenu nespotrebovaných zásob,
    - zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku,
    - výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19,
    - výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i)

    Pukana je offline (nepripojený) Pukana

    Pukana
    Ahoj, ďakujem zatiaľ za pomoc a radu. Ale mám z toho pekný guláš. Tak popíšem toho viac, nech si v obraze.... Podnikala v roku 2004, bola Q-talnym platcom DPH. Zivnost ukoncila v januari 2004, za I.Q 2004 mala urobene DP /daň z pridanej hodnoty/, ale zabudla /to neviem akym zazrakom sa jej podarilo/ podat DP k dani z príjmov FO. Teraz ma poprosila, ci by som jej s tymto pomohla /to som riadne nevedela o čo ide :-)/ ale v tomto skusenosti nemam. Viem /už ako si aj ty spomínala musím jej podať dodatočné DP za rok 2004/. Pohladávky jej všetky uhradili, takze tam ma 0. Ale zavazky jej vysia vo velkej vyske. Vychadza jej za rok 2004 danova povinnost 16.110,- Sk + pokuty za oneskorene podanie DP a neskoru uhradu daňovej povinnosti je celkom pekná čiastka.
    Jedna účtovníčka mi spomenula, že bola by možnosť neuhradené/nevysporiadené záväzky pri ukončení živnosti si do DP zohľadniť. Tým pádom by bola v strate a nevyšla by jej daňová povinnosť + penále za oneskorenú úhradu. Bola by pokuta za oneskorené podanie DP a predpokladám, že daňová kontrola účtovníctva.
    Študujem spomenuté paragrafy od teba. Ale ak by si mala ešte čas mohla by si mi ešte trošku poradiť? Snažila som sa situáciu bližšie popísať. Ďakujem.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Podľa mňa podá RIADNE DP za rok 2004 /keďže žiadne ešte nepodala/

    - o záväzky /bez DPH/ si priamo v DP zníži ZD v § 6 - v riadku, kde je § 17
    - ak má nejaký zostatok na sklade, tak o tento si povýši ZD tiež priamo v DPv § 17
    - pohľadávky píšeš , že nemá.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Pukana Pozri príspevok
    Ahoj, ďakujem zatiaľ za pomoc a radu. Ale mám z toho pekný guláš. Tak popíšem toho viac, nech si v obraze.... Podnikala v roku 2004, bola Q-talnym platcom DPH. Zivnost ukoncila v januari 2004, za I.Q 2004 mala urobene DP /daň z pridanej hodnoty/, ale zabudla /to neviem akym zazrakom sa jej podarilo/ podat DP k dani z príjmov FO.
    A ako postupovala s DPH? Vznikla jej povinnosť odviesť dph pri zrušení registrácie? Pýtam sa preto, pretože takáto odvedená dph je jej daňovým výdavkom podľa § 19 ods.3 písm.k) s výnimkou uvednou v § 17 ods.3 písm.d) druhom bode. Aj to je jedna z možností ako ponížiť základ dane, aby jej nevyšla povinnosť platiť daň z príjmu FO.

    Ukončenie živnosti 2004

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.