Zavrieť

Porady

zivotne poistenie - nezdanitelna cast ZD

Dobry den,
prosim Vas o radu: Som FO a vyplnujem formular A. ak som zaplatila zivotne poistenie vo vyske 13540,-- uvediem do riadku 41 celu sumu alebo len 12.000,--? Dakujem moc!! Petra
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Natallka je offline (nepripojený) Natallka

    Natallka
    Ahojte poradaci, poprosim VAs o radu.Som zivnostnicka robim v JU.Platim si zivovotnu poistku 812,- Sk mesacne.Do teraz som si ju platila z osobneho uctu, no ma napadlo ze ak si ju mozem na konci roku odpisat tu nezdanitelnu ciatku tak by som si ju mesacne mohla platit aj z podnikatelskeho uctu, nie?A ak ano potom si to mam ako zauctovat?Dakujem vopred.
    A este jedna otazka ked rocne som zaplatila sumu 9744,- Sk tak si mozem celu ciastku dat ako odpocitalelnu polozku na konci roka?Dakujem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Natallka Pozri príspevok
    Ahojte poradaci, poprosim VAs o radu.Som zivnostnicka robim v JU.Platim si zivovotnu poistku 812,- Sk mesacne.Do teraz som si ju platila z osobneho uctu, no ma napadlo ze ak si ju mozem na konci roku odpisat tu nezdanitelnu ciatku tak by som si ju mesacne mohla platit aj z podnikatelskeho uctu, nie?A ak ano potom si to mam ako zauctovat?Dakujem vopred.
    A este jedna otazka ked rocne som zaplatila sumu 9744,- Sk tak si mozem celu ciastku dat ako odpocitalelnu polozku na konci roka?Dakujem.


    Môžeš aj z podnik. účtu platiť, zaúčtuješ ako výdavok neovpl. základ dane. Na tých životných poistkách treba dať pozor na sumy....niekto si pripláca v rámci poistenia aj iné "veci", než je čisto životné poistenie.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Natallka Pozri príspevok
    Ahojte poradaci, poprosim VAs o radu.Som zivnostnicka robim v JU.Platim si zivovotnu poistku 812,- Sk mesacne.Do teraz som si ju platila z osobneho uctu, no ma napadlo ze ak si ju mozem na konci roku odpisat tu nezdanitelnu ciatku tak by som si ju mesacne mohla platit aj z podnikatelskeho uctu, nie?A ak ano potom si to mam ako zauctovat?Dakujem vopred.
    A este jedna otazka ked rocne som zaplatila sumu 9744,- Sk tak si mozem celu ciastku dat ako odpocitalelnu polozku na konci roka?Dakujem.
    Vôbec nezáleží na tom, z akého účtu ju platíš, môžeš ju platiť aj poštovými poukážkami. Ak by to bolo z podnikateľského účtu, aj tak by to bol výdavok neovplyvňujúci základ dane. Tebe musí poisťovňa zaslať potvrdenie, že tá poistka spĺňa podmienky na zníženie základu dane a v akej výške, a na základe tohoto potvrdenia si môžeš v daňovom priznaní daň vylepšiť. Potvrdenie nie je prílohou v DP, ale pri kontrole musíš opodstatnenosť zníženia preukázať.
    K druhej časti otázky - uplatníš si toľko, koľko ti potvrdí poisťovňa. Ako píše Paula, môžeš tam mať aj iné "priplácanie".

    Natallka je offline (nepripojený) Natallka

    Natallka
    Dakujem za rady a to potvrdenie od poistovne si mam vypytat alebo mi ho automaticky poslu?Dakujem.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Natallka Pozri príspevok
    Dakujem za rady a to potvrdenie od poistovne si mam vypytat alebo mi ho automaticky poslu?Dakujem.


    Z tých slušnejších posielajú automaticky, takže ťažko Ti teraz dať radu.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Len doplním, nie každá životná poistka splňa podmienky na uplatnenie v DP.

    §11

    (11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

    a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
    b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

    zivotne poistenie - nezdanitelna cast ZD

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.