Zavrieť

Porady

pôžička, dotácia, odpisy poradíte?

Prosím o radu v takomto probléme:
Živnostník, mesačný platiteľ DPH dostane dotáciu na nákup inovatívnej techniky - ale iba do výšky 70% ceny.
má Fa na nákup 5. strojov na sumu 1 000 000,- Sk ktorú uhradil z vlastných prostriedkov ( 500 tisíc si požičal sám sebe ako súkromná osoba podnikateľovi, 500 tisíc mal "firemných peňazí").
asi o mesiac dostal dotáciu vo výške 700 000,- Sk

ako to zaúčtujem?
1. mám zmluvu o pôžičke medzi ním ako súkromnou osobou a živnostníkom že si požičiava 500 tisíc za úrok podobný ako v banke - to zaúčtujem ako PNZD a úroky ktoré sám sebe zaplatí do réžie,
2. zaplatenie faktúry 1 000 000,- Sk - zaúčtujem ako nákup hmotného majetku t.j. VNZD (uplatním si z nej dph),
3. príjem dotácie 700 tisíc zaúčtujem ako príjem dotácie - PNZD
4. na konci roka uplatním odpisy z nakúpených strojov ale neviem ako keď z grantu bolo financovaných iba 70% a 30% z vlastných prostriedkov faktúra sa nedá rozdeliť na 70 a 30% - keď mám 5 strojov po 200 tisíc jeden nerozdelím na polovicu a polovicu budem odpisovať z dotácie a polovicu z vlastných zdrojov?
Neviem si s tým poradiť pomôže mi niekto?
Vopreď Vám ďakujem za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    pôžička, dotácia, odpisy poradíte?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.