Zavrieť

Porady

Faktura od zahranicneho dodavatela v EUR so slovenskou DPH

Mame doslu fakturu od zahranicneho dodavatela registrovaneho v SR, fa je v EUR a je na nej vycislena slovenska 19% DPH. Fakturu budeme uctovat v EUR s kurzom NBS platnym v den zauctovania faktury, pre potreby DPH by sme vsak DPH potrebovali zauctovat s kurzom NBS z datumu z faktury. System nam to takto zauctoval a kurzovy rozdiel zauctoval na ucet 563. Je to v poriadku? Alebo by do uctovnictva mal ist len kurz NBS z datumu uctovania faktury? Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Kurz sa uctuje kurzom NBS platnym dnom vystavenia faktury, a kurzovy rozdiel sa vypocita po uhradeni faktury, tiez kurzom NBS. A rozdiel medzi datumom vystavenia faktury a uhrady faktury je kurzovy rozdiel.

    johanna1 je offline (nepripojený) johanna1

    johanna1
    Dakujem za odpoved. To by bol jeden pripad KR, ale mala som na mysli iny pripad. Dostanem fakturu za material od zahranicneho dodavatela registrovaneho na Slovensku. Faktura je vycislena v EUR, zaklad dane, 19% slovenska DPH a suma celkom - vsetko v EUR. Do nasho uctovneho systemu (SAP) pri jej nahadzovani nam system prerata zaklad dane na SKK kurzom NBS platnym v den uctovania faktury (v SAPe posting date). Do systemu zadame aj datum z faktury-invoice date (v SAPe document date), ktorym sa prepocita hodnota DPH na SKK. Vznikne tu teda kurzovy rozdiel kedze DPH je prepocitana inym kurzom ako cela fa a tento rozdiel system zauctuje na ucet KR 563. Uvediem priklad:
    Datum uctovania fa: 20.3.07 – platny kurz NBS - 32,878
    Datum na fakture: 09.3.07 – platny kurz NBS - 33,923
    Zaklad dane v EUR: 100 EUR
    Slovenska 19% DPH: 19 EUR
    Suma celkom v EUR: 119 EUR
    Zauctovanie:
    Dodavatel 321 3.912,48
    Material 503 3.287,80
    DPH 343 644,54
    Kurz.r. 563 19,86

    johanna1 je offline (nepripojený) johanna1

    johanna1
    Moja otazka teda je, ci je toto uctovanie spravne. Mozme mat v uctovnictve pouzite tieto dva kurzy? Pre potreby DPH by to malo byt OK. Len neviem ci pre uctovnictvo. Dakujem za odpoved.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Ja som rozumela otazke, preto som odpovedala, ze datumom vystavenia faktury, nie datumom zauctovania faktury, preto vznika ten rozdiel, pretoze aj dodavatel uctuje datumom vystavenia, a to by malo byt na rovnako. Dnes uz vela firiem na Slovensku dava faktury v Eur, preto si musime na to zvykat a ucit sa. Mala som kontrolu DU na dph a bolo to v poriadku.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    ....prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti (teda deň dodania tovaru/služby).

    johanna1 je offline (nepripojený) johanna1

    johanna1
    takze to rozuctovanie faktury s pouzitim dvoch kurzov, ktore som vyssie napisala je nespravne, mali by sme pouzit len jeden kurz NBS a to z datumu na fakture, teda zo dna vzniku danovej povinnosti? Ine faktury z EU od zahranicneho dodavatela bez DPH preratavame do uctovnictva kurzom platnym v den zauctovania faktury a DPH pre ucely dan.priznania nam system prerata kurzom zo dna vzniku danovej povinnosti=invoice date na dva tzv kontra ucty + aj -. Tento zapis teda nema vplyv na uctovnictvo, pouzivame ho len pre ucely DPH - system nam stiahne podklad na danove priznanie.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Spomínaš,že účtuješ v SAPe, ak sa nemýlim,tak ten berie pre účely DPH deň dokladu. Deň účtovania môže byť iný,napr. deň vystavenia faktúry.
    Ak máš faktúru, tak kurzový rozdiel ti vyjde z 321. (Ten zistíš v deň úhrady).
    Samozrejme,že musíš použiť 2 kurzy,pri vzniku záväzku 1x a pri jeho zániku 2x.

    johanna1 je offline (nepripojený) johanna1

    johanna1
    mozno sa zle vyjadrujem, ale nemam na mysli kurzovy rozdiel, ktory vznika na 321 z dovodu ineho kurzu v den uhrady. Ale ak by ste sa mohli pozriet na zauctovanie faktury, ktore som uviedla vyssie, ci je spravne. Ano SAP berie pre ucely DPH den dokladu a teda aj kurz NBS z tohto datumu ale hodnotu na 321 a na nakladovom ucte nam prerata kurzom zo dna nahadzovania faktury. Vzniknuty rozdiel zauctuje na 563. Nie som si ista ci toto uctovanie je spravne. Dakujem za vsetky rady.

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    johanna1 Pozri príspevok
    mozno sa zle vyjadrujem, ale nemam na mysli kurzovy rozdiel, ktory vznika na 321 z dovodu ineho kurzu v den uhrady. Ale ak by ste sa mohli pozriet na zauctovanie faktury, ktore som uviedla vyssie, ci je spravne. Ano SAP berie pre ucely DPH den dokladu a teda aj kurz NBS z tohto datumu ale hodnotu na 321 a na nakladovom ucte nam prerata kurzom zo dna nahadzovania faktury. Vzniknuty rozdiel zauctuje na 563. Nie som si ista ci toto uctovanie je spravne. Dakujem za vsetky rady.
    Problém je riešiteľný : odpočet DPH môžete urobiť aj iným dňom,ako je deň dodania,teda všetko sa ocení dňom účtovania. Ten prepočet,čo som uviedla,platí v prípade vzniku daň.povinnosti (keby ste robili samozdanenie),čo nie je váš prípad.

    Faktura od zahranicneho dodavatela v EUR so slovenskou DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.