Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
stefanf stefanf

stefanf je offline (nepripojený) stefanf

som živnostík
Zaujímavá otazka.A ja by som tiez rad odpoved,poradi niekto?Mate tu odkazy na podobne otazky ale tie su z minuleho roku ,su odpovede na ne aktualne?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

speedy_vw Pozri príspevok
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)? Áno. Môžeš to zaúčtovať spolu za celý mesiac.

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH? Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet.

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške Nákup lístkov zaúčtuješ do VNZD a na konci mesiaca preúčtuješ toľko stravných poukážok, na koľko je nárok. (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? Stravné poukážky sa nenakupujú s DPH, takže DPH si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.- bolo by to takto správne?
Odpovede v texte...
0 0
stefanf stefanf

stefanf je offline (nepripojený) stefanf

som živnostík
Vďaka. za radu.Pomohla aj mne.
0 0
speedy_vw speedy_vw

speedy_vw je offline (nepripojený) speedy_vw

Anja111 Pozri príspevok
Odpovede v texte...
Anja111
1. nerozumiem tomuto: "Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet." - čo to znamená spĺnať podmienky pre odpočet?
2.prečo musím nákup lístkov zaúčtovať do VNZD a na konci mesiaca preúčtovať toľko stravných poukážok, na koľko je nárok? - veď predsa od dodávateľa strav. lístkov dostanem alebo si objednám toľko lístkov, koľko má daný mesiac pracovných dní(a na toľko lístkov mám nárok - nie?) Nemôžem si to v takomto prípade zaučtovať rovno do VOZD?
Naposledy upravil speedy_vw : 22.03.07 at 10:09
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

speedy_vw Pozri príspevok
Anja111
1. nerozumiem tomuto: "Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet." - čo to znamená spĺnať podmienky pre odpočet?
2.prečo musím nákup lístkov zaúčtovať do VNZD a na konci mesiaca preúčtovať toľko stravných poukážok, na koľko je nárok? - veď predsa od dodávateľa strav. lístkov dostanem alebo si objednám toľko lístkov, koľko má daný mesiac pracovných dní(a na toľko lístkov mám nárok - nie?) Nemôžem si to v takomto prípade zaučtovať rovno do VOZD?
1. ..., že je platiteľom DPH, prijal zdaniteľné plnenie, ktoré použil na účely svojho podnikania ako platiteľ a má faktúru (daňový doklad).
2. Ak nakupuješ len toľko stravných poukážiek, koľko spotrebuješ v danom mesiaci, tak môžeš účtovať priamo do VOZD. Ja som mala na mysli taký prípad, keď sa nakúpia stravné poukážky na dlhšie obdobie a nespotrebujú sa v danom mesiaci.
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Ja by som potrebovala poradiť, ako zaúčtovať stravné: živnostník bol celý mesiac mimo sídla - má nárok na 208,-/deň stravné, zaúčtujem to po vyúčtovaní pracovnej cesty, len ako? VOZD - réžia stravné a výdaj z pokladne?
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Usmernite ma prosím niekto, je to peňažná operácia, alebo len nepeňažné vyúčtovanie. Ďakujem
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Prosím Vás, ak ešte pracujete, môžte mi niekto odpovedať na horeuvedenú otázku, lebo som na to trošku prizabudla a zajtra si príde známy pre účtov., tak nechcem, aby som spravila chybu.
Taktiež sa chcem spýtať, viem, že to nepatrí do tejto témy, ale ak je poskytnutý úver/quatrocar/na auto, je spátkový kalendár - do záväzkov vo výkaze o majetku a záväzkoch ide len istina(výška úveru), alebo aj úroky?

ĎAKUJEM
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jankajese Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť, ako zaúčtovať stravné: živnostník bol celý mesiac mimo sídla - má nárok na 208,-/deň stravné, zaúčtujem to po vyúčtovaní pracovnej cesty, len ako? VOZD - réžia stravné a výdaj z pokladne?
Pracovnú cestu vyučtujete na základe jej uskutočnenia v Cestovnom príkaze .Na základe tohto CP vyplatíte nárok cez pokladnu a účtovať budete :

výdaj pokladňa ....prevádzková réžia VOZD.
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Ďakujem Zitka a nevieš mi poradiť aj v tej druhej otázke? Nechcem zakladať novú tému a z tej hromady príspevkov som hotová
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jankajese Pozri príspevok
Prosím Vás, ak ešte pracujete, môžte mi niekto odpovedať na horeuvedenú otázku, lebo som na to trošku prizabudla a zajtra si príde známy pre účtov., tak nechcem, aby som spravila chybu.
Taktiež sa chcem spýtať, viem, že to nepatrí do tejto témy, ale ak je poskytnutý úver/quatrocar/na auto, je spátkový kalendár - do záväzkov vo výkaze o majetku a záväzkoch ide len istina(výška úveru), alebo aj úroky?

ĎAKUJEM
Na úver je splátkový kalendár .....je to úver alebo lízing....?
0 0
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

Je to auto, kde známy je vlasník vozidla - zaplatil len 1. splátku a zvyšok je cez financujúcu spoločnosť, takže je to úver. Má splátkový kalendár, kde je uvedená istina, úrok a havarijné poistenie. Čo z toho ide do výkazu o majetku a záväzkoch?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jankajese Pozri príspevok
Je to auto, kde známy je vlasník vozidla - zaplatil len 1. splátku a zvyšok je cez financujúcu spoločnosť, takže je to úver. Má splátkový kalendár, kde je uvedená istina, úrok a havarijné poistenie. Čo z toho ide do výkazu o majetku a záväzkoch?
Ak je to úver tak úver ide do záväzkov celej výške , ale mne to pripadá ako keby išlo o lízing a tu treba pozrieť presne zmluvu .

Do výkazu o M a Z k 31.12.2006 v prípade úveru by mala ísť nesplatená časť úveru .

Ak je to auto na úver tak tu je link

http://www.porada.sk/t42087-zmluva-o...ht=Auto+%FAver
Naposledy upravil Zita5 : 31.03.07 at 20:44
0 0
speedy_vw speedy_vw

speedy_vw je offline (nepripojený) speedy_vw

vie niekto povedať či sa zmenilo niečo ohľadne uplatnenia výdavkov na stravné na nový rok 2008 - či sa zmenila výška výdavku 89,-Sk/pracovný deň, prípadne nejaké iné pravidlá pri uplatňovaní?
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Anja111 Pozri príspevok
1. ..., že je platiteľom DPH, prijal zdaniteľné plnenie, ktoré použil na účely svojho podnikania ako platiteľ a má faktúru (daňový doklad).
2. Ak nakupuješ len toľko stravných poukážiek, koľko spotrebuješ v danom mesiaci, tak môžeš účtovať priamo do VOZD. Ja som mala na mysli taký prípad, keď sa nakúpia stravné poukážky na dlhšie obdobie a nespotrebujú sa v danom mesiaci.
Ahojte,tiez by som potrebovala jednu radu.SZCO nakupujem stravne listky spolu so zamestnaneckymi.Vzdy s nejakou mensou rezervou. Mesacne im -SZCO tie stravenky rozdam. Fakturu evidujem ako reziu.VOZD.Mam na konci roku spravit nejaku koreekciu,ked mi zostali " na sklade" este stravne listky SZCO a hodit ich ako prijem????
Prosim poradte mi.Dakujem.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Áno, stravné lístky sa evidujú v knihe cenín, v nej sa eviduje aj pohyb ( kúpa a výdaj ) lístkov.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

A nemozem tu celu fa nechat tak?To mam tie listky zobrat na prijem OZD ?Veď ich evidujem, že ich mam.
0 0
otázka otázka

otázka je offline (nepripojený) otázka

účtovníčka
Ak kupujete lístky napr.mesačne a presne na kus podľa počtu odpr.dní, tak celá Fa=VOZD. Ak sa kupuje viac napr. na 3 mesiace, tak Fa=VNOZ, a na konci mesiaca sa ID cez prev.réžiu zaúčtuje časť skutočne spotrebovaných lístkov. Treba ich evidovať aj v knihe cenín, lebo zostatok k 31.12.2007 Ti ide do Výkazu a majetkoch a záväzkoch.
0 0
maska4 maska4

maska4 je offline (nepripojený) maska4

Ale ja mam na FA aj listky pre zamestnancov.A rozuctovat sa mi to v programe neda.Majitelom vydavam listky Q a tak aj objednavam.
0 0
Lydka R Lydka R

Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac
Pôvodca textu príspevku: speedy_vw
k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)? Áno. Môžeš to zaúčtovať spolu za celý mesiac.

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH? Platiteľ DPH má nárok na odpočet DPH, ak spĺňa podmienky pre odpočet.

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške Nákup lístkov zaúčtuješ do VNZD a na konci mesiaca preúčtuješ toľko stravných poukážok, na koľko je nárok. (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? Stravné poukážky sa nenakupujú s DPH, takže DPH si uplatňuješ len zo služby, ktorú Ti dodávateľ fakturuje.- bolo by to takto správne?



Anja111 Pozri príspevok
Odpovede v texte...
SZČO - platiteľ - pokiaľ nakupuje stravné lístky pre seba, nemôže si uplatniť DPH do odpočtu.
Pokiaľ nakupuje pre zamestnancov, vtedy áno.
0 0
Načítať ďalšie