Zavrieť

Porady

DDP 2005, paušálne výdavky 2006 a neuhradená pohľadávka

Milí poraďáci,
skontrolujte, prosím moje uvažovanie:
FO, rok 2005 viedla jednoduché účtovníctvo, v pohľadávkach ostalo 8497 ako súčet 2833,- (uhradené 8/2006) a 5664,- neuhradené ani do konca 2006, žiadne zásoby, žiadne záväzky. V roku 2006 paušálne výdavky.
Riešenie: podáva opravné priznanie za 2005, kde uvedie sumu 2833,- na r.40 (?) a neuhradená suma 5664,- sa vynechá, lebo ju považujem za opravnú položku podľa par. 20 ods.14d) Je to správne?
Ešte informácia, v roku 2005 vyšiel daň. základ 0Sk a aj po dodatočnom daňovom priznaní bude daň 0.
Vďaka, vďaka
Naposledy upravil Lueli : 24.03.07 at 20:54
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    cloe je offline (nepripojený) cloe

    Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac cloe
    Lueli Pozri príspevok
    Milí poraďáci,
    skontrolujte, prosím moje uvažovanie:
    FO, rok 2005 viedla jednoduché účtovníctvo, v pohľadávkach ostalo 8497 ako súčet 2833,- (uhradené 8/2006) a 5664,- neuhradené ani do konca 2006, žiadne zásoby, žiadne záväzky. V roku 2006 paušálne výdavky.
    Riešenie: podáva opravné priznanie za 2005, kde uvedie sumu 2833,- na r.40 (?) a neuhradená suma 5664,- sa vynechá, lebo ju považujem za opravnú položku podľa par. 20 ods.14d) Je to správne?
    Ešte informácia, v roku 2005 vyšiel daň. základ 0Sk a aj po dodatočnom daňovom priznaní bude daň 0.
    Vďaka, vďaka
    Podá dodatočné, nie opravné DP za rok 2005 a pripočíta celú sumu pohľadávky k daň. základu t.j. 8497.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Lueli Pozri príspevok
    Milí poraďáci,
    skontrolujte, prosím moje uvažovanie:
    FO, rok 2005 viedla jednoduché účtovníctvo, v pohľadávkach ostalo 8497 ako súčet 2833,- (uhradené 8/2006) a 5664,- neuhradené ani do konca 2006, žiadne zásoby, žiadne záväzky. V roku 2006 paušálne výdavky.
    Riešenie: podáva opravné priznanie za 2005, kde uvedie sumu 2833,- na r.40 (?) a neuhradená suma 5664,- sa vynechá, lebo ju považujem za opravnú položku podľa par. 20 ods.14d) Je to správne?
    Ešte informácia, v roku 2005 vyšiel daň. základ 0Sk a aj po dodatočnom daňovom priznaní bude daň 0.
    Vďaka, vďaka
    Podľa § 20 ods.14 je možné tvoriť opravné položky len k pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov po 1.1.2004, čo vyplýva z § 52 ods.18 ZDP.

    Domnievam sa, že v JÚ je pohľadávka zahrnutá do príjmov len po zaplatení . Tak podľa toho pohľadávka v sume 5664,- by sa nemala považovať za opravnú položku a mala by sa dodaniť.

    Lueli je offline (nepripojený) Lueli

    Lueli
    Vďaka, ešte raz. Zhrnutie: FO podá dodatočné DP za rok 2005, ale zdaní len uhradenú časť celkovej pohľadávky. Prečo by mala zdaňovať, čo nebolo ani po 1,5 roku uhradené?
    Vychádzam z par.17 ods.10, ten ma odkazuje na ods 8a, ten hovori: "upraví daňovník..... o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedných v par. 19 ods.2h) a i)", tam čítam "... pohľadávky, na ktoré je možné tvoriť opravnú položku do výšky100% podľa par. 20 ods.14d)" a a ten znie "ak od splatnosti pohľadávky uplynula doba dlhšia ako 12 mesiacov.
    Preto sa domnievam, že daňovník neupraví svoju daňovú povinnosť za rok 2005 o sumu neuhradenej pohľadávky ani keď mení spôsob uplatňovania výdavkov.
    Budem rada, ak mi to niekto z vás skontroluje.
    Naposledy upravil Lueli : 25.03.07 at 10:42

    Lueli je offline (nepripojený) Lueli

    Lueli
    Daňový úrad mi potvrdil správnosť vyššie uvedeného. Dáva to aj logika, ale iba s ňou si nevystačíme.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Lueli Pozri príspevok
    Daňový úrad mi potvrdil správnosť vyššie uvedeného. Dáva to aj logika, ale iba s ňou si nevystačíme.
    Mne to teda dáva logiku iba v PU .

    Ale Ty si si v JU na uvedenú pohľadávku uplatnila nejaké výdavky /tým si si znížila daňovú povinnosť/....a teraz pohľadávku len tak vyradíš /bez zdanenia/????

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Jediná možnosť pre JU je:
    i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,

    Lueli je offline (nepripojený) Lueli

    Lueli
    Vďaka, Muška, to som prehliadla. Aj tak mi stačí, čo mi povedala tetečka na DÚ, dodaním len uhradené, zvyšok nechám tak.

    DDP 2005, paušálne výdavky 2006 a neuhradená pohľadávka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.