Zavrieť

Porady

Počítač a odpisy v JU

SZČO kupil v roku 2005 PC v hodnote 38.000 Sk. Faktura je vystavena na SZCO. Kedze mal nizsi ZD, o kupe PC som neuctovala v penaznom denniku ani som neuplatnila odpisy. Majetok som neuvadzala ani vo vykaze o majetku.Teraz uz ma ZD vyssi, chcela by som uplatnit odpis. Citala som si prispevky na porade a vychadza mi to tak, ze mozem uplatnit danovy odpis za rok 2006, 2007, 2008. O odpis za rok 2005 som prisla. /Moja chyba, mala som ho zaradit, uviest vo vykaze o majetku a vtedy by sa to povazovalo za prerusenie./Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    GABAZ Pozri príspevok
    SZČO kupil v roku 2005 PC v hodnote 38.000 Sk. Faktura je vystavena na SZCO. Kedze mal nizsi ZD, o kupe PC som neuctovala v penaznom denniku ani som neuplatnila odpisy. Majetok som neuvadzala ani vo vykaze o majetku.Teraz uz ma ZD vyssi, chcela by som uplatnit odpis. Citala som si prispevky na porade a vychadza mi to tak, ze mozem uplatnit danovy odpis za rok 2006, 2007, 2008. O odpis za rok 2005 som prisla. /Moja chyba, mala som ho zaradit, uviest vo vykaze o majetku a vtedy by sa to povazovalo za prerusenie./Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.
    Áno, uvažuješ správne. Môžeš to tak urobiť.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Bude to vklad SZČO do firmy napr. k 1.1.2006 v OC podľa faktúry alebo nejakého dokladu o kúpe. A ďalej tak ako píšeš.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    [quote=GABAZ;432555]SZČO kupil v roku 2005 PC v hodnote 38.000 Sk. Faktura je vystavena na SZCO. Kedze mal nizsi ZD, o kupe PC som neuctovala v penaznom denniku ani som neuplatnila odpisy. Majetok som neuvadzala ani vo vykaze o majetku.Teraz uz ma ZD vyssi, chcela by som uplatnit odpis. Citala som si prispevky na porade a vychadza mi to tak, ze mozem uplatnit danovy odpis za rok 2006, 2007, 2008. O odpis za rok 2005 som prisla. /Moja chyba, mala som ho zaradit, uviest vo vykaze o majetku a vtedy by sa to povazovalo za prerusenie./Súhlasím, navyše výdavky na prevádzku PC, prípadný spotrebák potom nie sú oôvodnené, podložené. Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.[/q] Aj keď za cenu, že mi nebude sedieť výkaz o majetku (zostatková hodnota), by som zaradil PC dodatočne do roka 2005 a odpisoval ako prvý rok v roku 2006.
    Možno v krajnom prípade by sa dalo dať opravný výkaz o majetku za rok 2005.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    GABAZ Pozri príspevok
    Staci, ked PC zaradim do podnikania, vystavim mu kartu dlhodobeho majetku a odpis zauctujem v penaznom denniku v uzavierkovych operaciach. Uvazujem správne ? Vdaka za radu a prajem peknu nedelu vsetkym poradakom.
    U všetkého, čo uvádzate uvažujete správne ... len ešte jedna povinnosť. O odpisoch sa účtuje aj v knihe dlhodobého majetku. V PD uplatníte výdavok v rámci uzávierkových operácií, ale odpis zaúčtujete v knihe dlhodobého majetku. V účtovnej závierke - výkaze o majetku a záväzkoch sa premietne zostatková cena účtovná.

    Počítač a odpisy v JU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.