Zavrieť

Porady

Zaradenie motorového vozidla

Chcela by som sa poradiť milí poraďaci, dozvedela som sa, že pri zaradení motorového vozidla sa k obstarávacej cene pripočíta aj 2000,- za kolok pri pridelení ŠPZ. Je to naozaj tak? Ja som ten kolok doteraz účtovala na kolky a nikdy som to nedávala k cene vozidla.

Dík za radu.

Aldan
Usporiadat
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Ani ja, vždy to dávam do prevádzkovej réžie.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ahojte, chcela by som sa opýtať, ak bolo auto kúpené v 06.02. v sume 156 663,- Sk ale používať sa začalo až 14.05.2007. Vtedy aj zaplatená cestná daň. Výdavky po kúpe spojené s autom som dávala na 042 ale teraz pozerám, že celková suma tých výdavkov je 26000,- (recykl. fond, oprava, emisná kontrola) dať to všetko do OC a zaradiť 14.05.2007.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

jamis Pozri príspevok
Ani ja, vždy to dávam do prevádzkovej réžie.
Kolok ide do OC vozidla. Nejde do prev. režie.
OC vozidla mi tvorí jeho kúpna cena a všetky náklady súvisiace s obstaraním, čim je ak kolok za 2000, Sk. Ide vlastne o náklady nevyhnutené na uvedenie do prevádzky. A sú súčasťou OC.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Mikolajova Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opýtať, ak bolo auto kúpené v 06.02. v sume 156 663,- Sk ale používať sa začalo až 14.05.2007. Vtedy aj zaplatená cestná daň. Výdavky po kúpe spojené s autom som dávala na 042 ale teraz pozerám, že celková suma tých výdavkov je 26000,- (recykl. fond, oprava, emisná kontrola) dať to všetko do OC a zaradiť 14.05.2007.
Ak obstaráme automobil az určitú cenu a tento automobil je nepojazdný, potrebuje opravu aby bol uvedený do prevádzkyschopného stavu. V tomto prípade je cena opravy súčasťou nákladov na obstaranie 042 a tým aj VC auta, čím sa s auta stáva HM odpisovaný par. 22 ZDP.
Tieto náklady na opravy sú vynaložené do čau uvedenia auta do užívania.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
betka Pozri príspevok
Kolok ide do OC vozidla. Nejde do prev. režie.
OC vozidla mi tvorí jeho kúpna cena a všetky náklady súvisiace s obstaraním, čim je ak kolok za 2000, Sk. Ide vlastne o náklady nevyhnutené na uvedenie do prevádzky. A sú súčasťou OC.
Hľadala som na PORADE názory k tejto otázke, priznám sa, neviem, čo by som si vybrala. Z rôznych školení idem s rôznymi názormi (napr. auto je pojazdné a prevádzkyschopné aj s prepravnými tabuľkami).
V tomto momente ma však zaujíma kolok za špeciálnu ŠPZ, za ktorú sa platí 10000 Sk. Počula som už aj taký názor, že ide o výdavok na reprezentáciu.

Aký máte názor k výdavkom za kolky všeobecne a za vydanie špeciálnej ŠPZ?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Hľadala som na PORADE názory k tejto otázke, priznám sa, neviem, čo by som si vybrala. Z rôznych školení idem s rôznymi názormi (napr. auto je pojazdné a prevádzkyschopné aj s prepravnými tabuľkami).
V tomto momente ma však zaujíma kolok za špeciálnu ŠPZ, za ktorú sa platí 10000 Sk. Počula som už aj taký názor, že ide o výdavok na reprezentáciu.

Aký máte názor k výdavkom za kolky všeobecne a za vydanie špeciálnej ŠPZ?
Auto musí mať EČ, či bežnú alebo špeciálnu to je jedno, bez neho sa nemôže používať. Preto si myslím, že poplatok za EĆ je daňovo uznateľným nákladom, či už v rámci OC, alebo ako jednorázový náklad to je v inej diskusii.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
Auto musí mať EČ, či bežnú alebo špeciálnu to je jedno, bez neho sa nemôže používať. Preto si myslím, že poplatok za EĆ je daňovo uznateľným nákladom, či už v rámci OC, alebo ako jednorázový náklad to je v inej diskusii.
Ďakujem Ti, Smith, za promptnú odpoveď. V kolektíve (našom) stále dva tábory.
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Ahojte, chcem sa len uistiť v jednej veci. Robím DP a vyšla mi vysoká povinnosť /40 tis./. SZČO má vlastné auto, zaplatená daň, uplatňoval si prepočítanú spotrebu a paušál. Toto bolo celý rok uplatňované. Kúpil si však na začiatku roka aj druhé auto na spotrebný úver, ale na rod.č. a nie IČO. Dal akontáciu a zvyšok splácal v mesač.splátkach. Auto je na jeho mene. Uvažujem o tom, že zaradím toto auto do majetku firmy, zaúčtujem interným dokladom a dám celú obstarávaciu cenu. Potom môžem uznávať aj výdavky spojené s úverom a zaúčtujem úver ako záväzok v danej výške. Dám ho do firmy iba účtovne a PHL si nebude uplatňovať. Môže to tak byť? Poraďte mi prosím, ďakujem vopred
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

halóóó to všetci makáte, že mi nikto neodpíše? fňuk fňuk........
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Aké výdavky v súvislosti s tým úverom? Bral ho zrejme ako občan, nie podnikateľ, tak celkom nerozumiem. Splátky úveru i tak, keby bol úver v rámci živnosti, nie sú výdavkom ovpl. základ dane.

P.S.: veru makáme
0 0
Denisa13 Denisa13

Denisa13 je offline (nepripojený) Denisa13

Díky Paula si zlatá a presne to som mala na mysli, myslela som tie splátky úverov, ale máš pravdu, že to nie sú VOZD. Ale potom vlastne aj keĎ SZČO má auto zaradené do firmy a chodí s ním denne, je to však na leasing...tak splátku tú si môže daťdo VOZD? či ani to nie. Keď to vlastne súvisí s podnikaním a slúži na zabezpečenie príjmov.
0 0
armaturka armaturka

armaturka je offline (nepripojený) armaturka

Rozalka Pozri príspevok
Hľadala som na PORADE názory k tejto otázke, priznám sa, neviem, čo by som si vybrala. Z rôznych školení idem s rôznymi názormi (napr. auto je pojazdné a prevádzkyschopné aj s prepravnými tabuľkami).
V tomto momente ma však zaujíma kolok za špeciálnu ŠPZ, za ktorú sa platí 10000 Sk. Počula som už aj taký názor, že ide o výdavok na reprezentáciu.

Aký máte názor k výdavkom za kolky všeobecne a za vydanie špeciálnej ŠPZ?
Som konateľkou s.r.o., máme MV so špeciálnou ŠPZ (+10000.00). Ak táto suma sa pripočíta k cene vozidla, samozrejme sa jeho cena zvýši - platí táto cena aj pre zdaňovanie 1%?
PLS, to aj za špeciálnu značku mám platiť zvýšenú daň?
Dobre mi tak, prečo som súhlasila so špeciálnou značkou, že?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Armaturka, sama si si odpovedala:


(3) Príjmom zamestnanca je aj

a) suma vo výške 1 % zo vstupnej ceny vozidla podľa § 25 za každý aj začatý kalendárny mesiac poskytnutia motorového vozidla zamestnávateľa na používanie na služobné a súkromné účely. Ak ide o prenajaté vozidlo, vychádza sa z obstarávacej ceny vozidla u pôvodného vlastníka, a to aj v prípade, ak dôjde k následnej kúpe prenajatého vozidla. Ak v obstarávacej cene vozidla nie je zahrnutá daň z pridanej hodnoty, na účely tohto ustanovenia sa o túto daň cena zvýši
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Máme vo firme nové auto, už sa na ňom jazdí vyše 10 dní, ŠPZ ešte nemá (len prenosnú tabuľku, platnú do 17.8.2008 - teda celý mesiac od začatia používania). Mne sa to javí tak, že aj bez kolkov je auto prevádzkyschopné. Čo spraviť s dokladom na kolky, ktorý sa mi dostane do zúčtovania a dovtedy auto ubehne snáď aj 1000 km?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Rozalka Pozri príspevok
Máme vo firme nové auto, už sa na ňom jazdí vyše 10 dní, ŠPZ ešte nemá (len prenosnú tabuľku, platnú do 17.8.2008 - teda celý mesiac od začatia používania). Mne sa to javí tak, že aj bez kolkov je auto prevádzkyschopné. Čo spraviť s dokladom na kolky, ktorý sa mi dostane do zúčtovania a dovtedy auto ubehne snáď aj 1000 km?
Za obstarávaciu cenu dlhodobého majetku sa aj pre daňové účely v zmysle § 25 ods. 1 písm. a) ZoDP považuje obstarávacia cena podľa § 25 ods. 4 písm. a) ZÚ, ktorá okrem ceny obstarania zahŕňa aj náklady súvisiace s obstaraním. Podľa Postupov PÚ § 35 ods. 1 sa náklady súvisiace s obstaraním účtujú len do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania.
Pod uvedením do užívania sa v zmysle § 33 ods. 1 PPÚ rozumie: "...zabezpečenie všetkých technických funkcií tohoto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov".
Pre automobily je takýmto osobitným predpisom zákon č.725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách v platnom znení. Povinnosti prevádzkovateľa sú uvedené v § 21. Z textu ods. 2 písm d) uvedeného zákona vyplýva, že podmienky pre prevádzku na pozemných komunikáciách spĺňa aj motorové vozidlo s tzv. zvláštnym evidenčným číslom. Podľa § 52 ods. 4)Vyhlášky225/2004 Z.z.,ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona Národnej rady Slovenskej republiky o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, sa zvláštne evidenčné čísla "M" prideľujú novovyrobeným a novozakúpeným vozidlám. Tieto evidenčné čísla majú obmedzenú platnosť.
Podľa môjho názoru spĺňa teda motorové vozidlo podmienky pre zaradenie do používania už pridelením zvláštneho evidenčného čísla (samozrejme pri splnení ostatných podmienok uvedených v zákone). Pokiaľ sa poplatok za pridelenie trvalého EČV zaplatí po účtovnom zaradení vozidla do podnikania, v súlade s účtovnými predpismi ide o priamy náklad (správne poplatky - 538) a nie zložku obstarávacej ceny. Účtovanie kolkov na 042 podľa mňa v tomto prípade nemá oporu v zákone.
0 0
Reprografia Reprografia

Reprografia je offline (nepripojený) Reprografia

Súčasťou obstarávacej ceny by teda mali byť aj náklady na dopravu majetku zo zahraničia, alebo sa mýlim. A ešte jedna otázka - netýka sa motorového vozidla ale iného majetku. Patrí tiež do OC aj práca mechanika, ktorý musí sprevádzkovať majetok?
Díki
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

Prosím Vás,
ak bolo auto prepísané na spoločnosť 18.02.2008, ale nebola zaplatená daň z motorových vozidiel, tak môžem auto zaradiť až po zaplatení dane? Nedá sa to uhradiť nejako spätne? Alebo sa teraz prihlásiť akože od februára 2008? Nevedela som o tom, že sa auto prepísalo na firmu a teraz sa mi dostala do rúk pekná kopa bločkov z tankovaní a opráv auta, ktoré ani nemám v majetku.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

posúvam...
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Eva99 Pozri príspevok
Prosím Vás,
ak bolo auto prepísané na spoločnosť 18.02.2008, ale nebola zaplatená daň z motorových vozidiel, tak môžem auto zaradiť až po zaplatení dane? Nedá sa to uhradiť nejako spätne? Alebo sa teraz prihlásiť akože od februára 2008? Nevedela som o tom, že sa auto prepísalo na firmu a teraz sa mi dostala do rúk pekná kopa bločkov z tankovaní a opráv auta, ktoré ani nemám v majetku.
Oznámenie sa malo podať do 30 dni od prvého použitia. Daň sa bude platiť do 31.01.2009 na základe podaného DP za daň z MV.
0 0
Eva99 Eva99

Eva99 je offline (nepripojený) Eva99

smith Pozri príspevok
Oznámenie sa malo podať do 30 dni od prvého použitia. Daň sa bude platiť do 31.01.2009 na základe podaného DP za daň z MV.
Ďakujem. Ale čo teraz? Ak dám oznámenie teraz, môžem auto zaradiť tiež až teraz a teda všetky PHM a podobne účtovať až od teraz, že? Nedá sa nejako spätne?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať