Zavrieť

Porady

Odpisy u pozastavenej živnosti

V príspevkoch na túto tému som čítala, že pri prerušení živnostenského oprávnenia si nemôžem uplatniť odpisy hmotného majetku. Zádon o dani z príjmov však v § 22 ods. 11 hovorí:

(11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia

Keďže posledným dňom môjho obdobbia je deň pred pozastavením živnosti, alikvótnu časť ospisov si môžem uplatniť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Liptáčik Pozri príspevok
    V príspevkoch na túto tému som čítala, že pri prerušení živnostenského oprávnenia si nemôžem uplatniť odpisy hmotného majetku. Zádon o dani z príjmov však v § 22 ods. 11 hovorí:

    (11) Odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného1) alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia

    Keďže posledným dňom môjho obdobbia je deň pred pozastavením živnosti, alikvótnu časť ospisov si môžem uplatniť.
    Je to trochu na diskusiu. Odpisy môžeš uplatniť ak máš k 31.12. majetok v inventúre, táto podmienka je splnená.
    Inou povinnosťou pre Teba je to, že musíš k 31.12. vypracovať výkaz o majetku a záväzkoch tak ako keby si končila živnosť.
    Túto poslednú vetu u klientov aplikujem tak, že v záväzkoch, pohľadávkach a zásobách vykážem hodnoty podľa inventúry a dodanienie urobím v DP podľa §17. Na začiatku obdobia po obnovení živnosti už nebudú záväzky ani pohľadávky, zásoby by mali ísť do daňových výdavkov a do výkazu ako počiatočný stav.

    ALE nikde som nič nehovoril o odpisovanom majetku. Z toho vyvodzujem, že odpisy idú aj pri prerušenej živnosti, práve naopak NESMIEME prerušiť odpisovanie a nevidím dôvod prečo by si si nemohla dať do daňových výdavkov aj odpisy.

    Možno sa ešte niekto pridá do diskusie a najdeme definitívne riešenie.

    apo

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Teraz ma napadla jedná zásadná otázka: Výkazy robím ku dňu prerušenia živnosti, alebo k 31. 12.?

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Pokúšam sa nájsť odpoveď v zákonoch. Vychádza mi to tak, že ku dňu pozastavenia živnostie - npr. 30. 9. spracujem mimoriadnu uzávierku, kde mi ešte budú figurovať nevysporiadané pohľadávky a záväzky a k 31. 12 riadnu uzávierku, kde zohľadním uhradené záväzdy a pohľadávky z doby fungujúcej SZČO. Účtujem v JÚ.

    Odpisy u pozastavenej živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.