Zavrieť

Porady

odpisy

veselá kopa
Ahojte, vie mi niekto poradiť ako dať do poriadku HM a odpisy?
Jedná sa o kúpu strojov , niektoré už v roku 2004!!, iné v roku 2005 na ktoré sa neuplatnili odpisy pretože bola firma v strate.
Môžem dodatočne zaevidovať na kartách s poznámkou o neupatňovaných odpisoch?
Mám z toho hlavu v smútku.
Všetky stroje sú nad 30.000,- bez DPH
Dph si firma uplatnila buď v splátkach, alebo v celku pri kúpe. Napr. 46000 stala brúska. Najhoršie na tom je, že to dali na prevádzkovú réžiu
( úhradu!!!)
Usporiadat
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ak ste prerušili odpisovanie, na karte môžete, napísať za aktuálny rok - odspisy prerušené.
Čo sa týka brúsky, mali ste ju odpisovať, a účtovať ako VNZD, a do nákladov by sa Vám dostalo cez odpisy. Môžete urobiť dodatočné DP, kde celú brúsku vyhodíte s VOZD, a do VOZD pôjde len odis aktuálneho roka.
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Prosím môže mi niekto poradiť ako mám postupovať, keď mám na konci roka uplatniť odpis v hodnote 300.000,- Sk nakoľko bol zakúpený osobný automobil v hotovosti minulý rok, ale nebudem mať dosť vysoký príjem, aby som si celú sumu uplatnila. Ako mám postupovať? Ak si odpis uplatním v plnej výške pôjdem do straty.Ako mám teda správne postupovať? Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

INGA 11 Pozri príspevok
Prosím môže mi niekto poradiť ako mám postupovať, keď mám na konci roka uplatniť odpis v hodnote 300.000,- Sk nakoľko bol zakúpený osobný automobil v hotovosti minulý rok, ale nebudem mať dosť vysoký príjem, aby som si celú sumu uplatnila. Ako mám postupovať? Ak si odpis uplatním v plnej výške pôjdem do straty.Ako mám teda správne postupovať? Ďakujem.
Ak chceš správne postupovať, tak daňovo ho buď uplatníš celý alebo ho vynecháš - a teda prerušíš odpisovanie. Ale ešte sme len v polke roka - možno bude príjem vyšší,alebo nižší, než očakávaš.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Par.22 ZDP:

(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

Na konci roka, ak bude ZD vyší a chcete platiť daň, pričom sa nechcete dostať do straty kôli odpisom, odpis prerušíte podľa ods. 9. Nie je v rom problém. V budúcich obdobiach môžete dosahovať vyššie ZD, a odpis si uplatníte. Zákon nám to v súčasnosti dovoľuje.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Inga má možno obojstranný problém - ak odpis uplatní, bude v strate, ak ho neuplatní, bude platiť vysoké dane. No treba si priebežne výsledok sledovať, a ak sa jedná o platby v JU, podľa možnosti presunúť platby-príjem na ďalší rok.
0 0
INGA 11 INGA 11

INGA 11 je offline (nepripojený) INGA 11

Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Ide o to, že tých 300.000,- Sk je odpis nie len tento rok ale aj nasledujúci, pretože aj o rok pôjde o odpis v hodnote 300.000,- Sk a ten dotýčný pán nemá ani celoročné obraty v sume z ktorej by si to mohol odpisovať, ale na kúpu automobilu z ruky mal.Takže sa obávam ako to vôbec odpíšem. A hlavne aby to mal v súlade so zákonom.Takže budem čakať ako zarobí do konca roka, aby mal vôbec aspoň trošku vyšší príjem ako doteraz.Ďakujem.
0 0
randy randy

randy je offline (nepripojený) randy

zdravím... ja viem, že pre mnohých z vás je to banálna otázka, ale ja som z toho trošku mimo...
živnostník si pekných pár rôčkov neuplatňovala odpisy v DP, pretože to (podľa slov účtoníčky) "nepotreboval".....
tento rok, účtovníčka k výdajom prirátala aj odpisy... (už to asi potreboval), ale akosi to nikde neuviedla vo výkaze o príjmoch a výdajoch...
a teraz mi to vrátili z DU... že im to nesedí.... (jasne, že nesedí!!) kde to má byť v tom výkaze uvedené????
prosím, pomôžte mi...
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Odpisy v JU sa zaúčtujú do prev. réžie. Nebude to kvôli niečomu inému?

Akurát vo výkaze o majetku a záväzkoch sa uvádza dlhodobý majetok znížený o odpisy.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

randy Pozri príspevok
zdravím... ja viem, že pre mnohých z vás je to banálna otázka, ale ja som z toho trošku mimo...
živnostník si pekných pár rôčkov neuplatňovala odpisy v DP, pretože to (podľa slov účtoníčky) "nepotreboval".....
tento rok, účtovníčka k výdajom prirátala aj odpisy... (už to asi potreboval), ale akosi to nikde neuviedla vo výkaze o príjmoch a výdajoch...
a teraz mi to vrátili z DU... že im to nesedí.... (jasne, že nesedí!!) kde to má byť v tom výkaze uvedené????
prosím, pomôžte mi...
Pár rokov ostal asi Výkaz o M a Z rovnaký, ak nedosšlo k nákupu IM. Ak uplatnila účtovníčka do daňových výdavkov odpisy, malo to vpyv na oba výkazy a to:
Výkaz o M a Z, sa znížil majetok v časti hmotný majetok /02/ o výšku odpisov
Výkaz o PaV, sa taktiež zvýšili výdavky o preb. reziu.
Ide o nadvaznosť výkazov.
0 0
janess30 janess30

janess30 je offline (nepripojený) janess30

ahojte, aj ja by som Vás poprosila o radu k téme odpisy. Je možné prerušiť odpisovanie stroja na jeden rok povedzme v II.odpis.skupine, ak je stroj kúpený cez úver a nie na leasing? Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

janess30 Pozri príspevok
ahojte, aj ja by som Vás poprosila o radu k téme odpisy. Je možné prerušiť odpisovanie stroja na jeden rok povedzme v II.odpis.skupine, ak je stroj kúpený cez úver a nie na leasing? Ďakujem.
Áno, je to možné.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

aj ja by som mala otázočku ohľadom odpisov:
ak SZČO kúpil v dec. 2006 osobné auto na súkromné účely (cena cca 400.000,-)
v auguste 2007 sa ho rozhodol zaradiť do obch. majetku.
treba ho zaradiť v obst. cene 400.000,- (čo je cena aj spolu s DPH)?
a odpisy budú:
za rok 2006 = 0
za rok 2007 = 100.000,-
za rok 2008 = 100.000,-
za rok 2009 = 100.000,- ?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ano, správne....
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Môžem prerušiť odpisy nasledovne?

2005 prerušené
2006 odpisy
2007 prerušené


Keby som uplatnila odpisy, šli by sme do straty a to nám netreba......

Ďakujem
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý večer poraďaci - mam k Vám prosbu - potrebujem poradiť s odpismi o prenájme auta - lízing - kúpila som auto
Seat Ibiza - kúpna cena je 493 525 s DPH Sk,
uhradila som vopred časť 164507,- s DPH Sk
- poskytnutý úver vo výške 329 018,- Sk s DPH
ročná percentuálna miera nákladov 3,09 %
spracovateľský poplatok spoločnosti 9 870,60 Sk
predmetom financovania - mesačné havarijné poistenie 1357,-
mesačné poistné pre povinné zmluvné poistenie 838,- Sk
No a teraz ako vlastne postupujem - čo si dávam do nákladov, ako sa zvolia odpisy - mám v tom chaos - poradte mi

prosím ..... ďakujem

mak
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
ešte dodatok bolo to v novembri 2007 - čo vlastne ide do nákladov - ako sa to ráta

Ďakujem - ešte som odpisy nespracovávala
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

V prvom rade si treba ujasniť či ide skutočne o lízing. Na prvé "pozretie" si myslím, že ide o nákup MV na úver (autoúver) a nie o zmluvu o finančnom prenájme ...
0 0
mak mak

mak je offline (nepripojený) mak

učtovník
Dobrý deň - neviem ako to nazvať, či je to lízing, na zmluve je napísané zmluva o autokredite, to znamená - hodnota auta je 493 525 s DPH, 1 časť som zaplatila 164 507,- Sk - teraz platím len povinné zmluvné a havárijné v mesačnej splátke 838,- je zml.poist a havarijné 1357,- každý mesiac a potom bude ročná platba ďalšie zo sumy 329 018,-. Ako sa mi to premietne v peň. denníku. čo mám dať do nákladov a čo nie. A ako je to s odpismi, viem, že auto je v 1. odpis. skupine a platí tam zrýchlený odpis na 3 roky, ako to mám rozrátať - obstar. cena 493 525 deleno 36 mesiacov. obs. cena je s daňou - môžem si dať to aj s daňou aj keď nie som plátca DPH.... a čo s tým havárij. a povinn. zmluv. poistením - to si dám do prevádzkovej režie - tak ako to platím ....

Prosím poradte mi .... ďakujem
mak
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mak Pozri príspevok
Dobrý deň - neviem ako to nazvať, či je to lízing, na zmluve je napísané zmluva o autokredite, to znamená - hodnota auta je 493 525 s DPH, 1 časť som zaplatila 164 507,- Sk - teraz platím len povinné zmluvné a havárijné v mesačnej splátke 838,- je zml.poist a havarijné 1357,- každý mesiac a potom bude ročná platba ďalšie zo sumy 329 018,-. Ako sa mi to premietne v peň. denníku. čo mám dať do nákladov a čo nie. A ako je to s odpismi, viem, že auto je v 1. odpis. skupine a platí tam zrýchlený odpis na 3 roky, ako to mám rozrátať - obstar. cena 493 525 deleno 36 mesiacov. obs. cena je s daňou - môžem si dať to aj s daňou aj keď nie som plátca DPH.... a čo s tým havárij. a povinn. zmluv. poistením - to si dám do prevádzkovej režie - tak ako to platím ....

Prosím poradte mi .... ďakujem
mak
Dám ti link na problematiku:
http://www.porada.sk/t12961-autokredit.html
http://www.porada.sk/t42341-zase-autokredit.html
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Máš veľa nejasností, autokredit nie je lízing ... žiadny zrýchlený odpis 3 roky ...
Prečítaj si témy týkajúce sa autokreditu :
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4785511
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať