Zavrieť

Porady

predaj bytu, DP - co vsetko do vydavkov

v roku 2006 som predala byt, ktory som nadobudla v roku 2005. netyka sa ma oslobodenie od dane.
co vsetko si mozem dat do nakladov (zvysit vydavky) ???
byt bol kupovany na hypoteku. viem, ze si mozem uplatnit vsetko ohladne rekonstrukcie.
mozem si uplatnit aj kolky - 8 tis sk ako poplatok na katastri za zalozne pravo na byt ?? uroky z hypoteky platene banke, poplatok za vybavenie hypoteky v banke ?? pripadne co si este mozem uplatnit ??? naklady na znalecky posudok ??

vdaka za pomoc, odpoved mi dost suri, pretoze som sa dost neskoro zobudila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Vašim výdavkom bude: kúpna cena, peniaze vynaložené na TZ, opravu, údržbu, výdavky súvis. s predajom veci, ak kolky.

    majka_s je offline (nepripojený) majka_s

    majka_s
    betka Pozri príspevok
    Vašim výdavkom bude: kúpna cena, peniaze vynaložené na TZ, opravu, údržbu, výdavky súvis. s predajom veci, ak kolky.
    teda uroky z hypoteky tam nepatria ??

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zákona o dani z príjmov §8

    Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjem podľa § 8 ods.1 písm. b/
    Podľa ods.5 pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
    akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.


    (6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.

    majka_s je offline (nepripojený) majka_s

    majka_s
    Johanka Pozri príspevok
    Zákona o dani z príjmov §8

    Príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti je príjem podľa § 8 ods.1 písm. b/
    Podľa ods.5 pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom

    a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec, cenný papier alebo opciu,
    b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,
    c) zostatková cena podľa § 25 ods. 3, ak ide o majetok, ktorý bol zahrnutý v obchodnom majetku,
    d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
    e) výdavky súvisiace s nadobudnutím a predajom cenných papierov a opcií;pri predaji zamestnaneckých
    akcií aj suma nepeňažného príjmu uvedeného v § 5 ods. 3 písm. b) zdanená podľa § 35,
    f) výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii.


    (6) Výdavkom podľa odseku 5 nie je hodnota vlastnej práce na veci, ktorú si daňovník sám vyrobil alebo ju vlastnou prácou zhodnotil.
    zakon som si precitala, ale je to napisane tak, ze si to kazdy aspon laik moze vysvetlit po svojom co je sucastou kupnej ceny ??? su tam aj tie uroky z hypouveru ???

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak je hypotekárny úver účelovo viazaný na nákup tejto konkrétnej nehnuteľnosti, považovala by úroky z hypo úveru za výdavky podľa písm.f/

    ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

    ivo1
    Je možné pri predaji domu od príjmu odpočítať cenu zo znaleckého posudku, ak majiteľ nevie zdokladovať stavbu domu?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    b)cena veci, cenného papiera alebo opcie zistená v čase nadobudnutia, ak nejde o výdavok podľa písmena a), pričom pri nehnuteľnostiach získaných dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25,

    ivo1 je offline (nepripojený) ivo1

    ivo1
    Upresním, FO /občan/ postavil dom, nevie zdokladovať doklady na túto stavbu, nemal LV 5 rokov, ani 2 roky trvalý pobyt, v r.2006 dom predal. Má znalecký posudok, nižší ako predajná cena. Môže zaplatiť daň z príjmu iba z tohto rozdielu?

    majka_s je offline (nepripojený) majka_s

    majka_s
    majka_s Pozri príspevok
    v roku 2006 som predala byt, ktory som nadobudla v roku 2005. netyka sa ma oslobodenie od dane.
    co vsetko si mozem dat do nakladov (zvysit vydavky) ???
    byt bol kupovany na hypoteku. viem, ze si mozem uplatnit vsetko ohladne rekonstrukcie.
    mozem si uplatnit aj kolky - 8 tis sk ako poplatok na katastri za zalozne pravo na byt ?? uroky z hypoteky platene banke, poplatok za vybavenie hypoteky v banke ?? pripadne co si este mozem uplatnit ??? naklady na znalecky posudok ??

    vdaka za pomoc, odpoved mi dost suri, pretoze som sa dost neskoro zobudila.
    poradaci, dakujem za rady.
    este sa chcem spytat ake doklady musim dat ako prilohu k danovemu priznaniu.
    zatial mam potvrdenie od zamestnavatela o prijme, potvrdenie o DDP - mam ich prilozit k DP???
    musim predlozit aj nejaky supis vydavkov na rekonstrukciu o ktory znizujem rozdiel medzi predajnou a nakupnou cenou bytu alebo staci ked budem mat tieto doklady k nahliadnutiu v pripade danovej kontroly ??? kolko musim tieto doklady uchovavat ?? tie doklady z registracnej pokladne nebudu urcite za 2-3 roky citatelne .... vdaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.