Zavrieť

Porady

čo so stratou z minulého roku?

Na účte 431 je poč. stav k 01.01.2006 strata v sume 737594,-- Sk.
Čo s tým mám urobiť? Treba to nejak preúčtovať? Neviem si rady. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Janalu je offline (nepripojený) Janalu

    Janalu
    Predpokladám, že strata nebola v roku 2006 uhradená, takže by mala byť preúčtovaná z 431 na účet 429 - Neuhradená strata. Mal by byť zápis z valnej hromady o naložení so stratou.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    Na účte 431 je poč. stav k 01.01.2006 strata v sume 737594,-- Sk.
    Čo s tým mám urobiť? Treba to nejak preúčtovať? Neviem si rady. ďakujem
    Na základe rozhodnutia valného zhormaždenia treba preúčtovať.Buď na 429, alebo kompenzovať so ziskom z predchádzajúcich rokov (428), alebo dať k náhrade spoločníkom.
    Účet 431 nemôže mať zostatok.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    smith Pozri príspevok
    Na základe rozhodnutia valného zhormaždenia treba preúčtovať.Buď na 429, alebo kompenzovať so ziskom z predchádzajúcich rokov (428), alebo dať k náhrade spoločníkom.
    Účet 431 nemôže mať zostatok.
    Čiže v priebehu roka 2006 sa malo zaúčtovať 737594,-- Sk 429/431.

    Ďakujem. A keď to už rozoberáme,treba s tou sumou urobiť čo na 429?
    Som totálny blbec, čo sa týka účtov 421,423,428,429,431.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    Čiže v priebehu roka 2006 sa malo zaúčtovať 737594,-- Sk 429/431.

    Ďakujem. A keď to už rozoberáme,treba s tou sumou urobiť čo na 429?
    Som totálny blbec, čo sa týka účtov 421,423,428,429,431.

    429 - bude mať zostatok, kým sa nerozhodne ako tú stratu "vynahradiť". Buď zo zisku budúcich rokov, alebo spoločníci to zacvakajú.
    428 - nerozdelený zisk sa môže použiť na zvýšenie základného imania,
    431 - je to hosp.výsledok v schvalovacom konaní, vždy sa rozúčtuje podľa rozhodnutia VZ, doplnenie rezervného fondu (421), atď....

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    a dalo by sa tú stratu z 2005 ponížiť zo ziskov z predchádzajúcich rokov,z účtu nerozdelený zisk z min.rokov a na poníženie ZI? Lebo valná hromada u nás nejako nefunguje a malo by sa s tým niečo robiť. Naveky to tak asi zostať nemôže. Ale chcela by som, aby sa "akože" spravil zápis z Valnej hromady, no všetci čakajú, čo ja navrhnem, a ja, ako som priznala, sa v týchto účtoch absolútne nevyznám. Ďakujem Vám.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    JDM Pozri príspevok
    a dalo by sa tú stratu z 2005 ponížiť zo ziskov z predchádzajúcich rokov,z účtu nerozdelený zisk z min.rokov a na poníženie ZI? Lebo valná hromada u nás nejako nefunguje a malo by sa s tým niečo robiť. Naveky to tak asi zostať nemôže. Ale chcela by som, aby sa "akože" spravil zápis z Valnej hromady, no všetci čakajú, čo ja navrhnem, a ja, ako som priznala, sa v týchto účtoch absolútne nevyznám. Ďakujem Vám.
    Dá sa to tak, milí poraďáci?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    a dalo by sa tú stratu z 2005 ponížiť zo ziskov z predchádzajúcich rokov,z účtu nerozdelený zisk z min.rokov a na poníženie ZI? Lebo valná hromada u nás nejako nefunguje a malo by sa s tým niečo robiť. Naveky to tak asi zostať nemôže. Ale chcela by som, aby sa "akože" spravil zápis z Valnej hromady, no všetci čakajú, čo ja navrhnem, a ja, ako som priznala, sa v týchto účtoch absolútne nevyznám. Ďakujem Vám.
    Ak máš v r.2006 zisk,môžeš si ponížiť základ dane o túto stratu. Strata z r.2005 sa môže uhradiť zo zisku r.2004,2003..... ale jednoznačne potrebuješ k tomu VZ. Alebo ak máš na účte 365 - záväzky voči spoločníkom priveľa, akože dotovali pokladňu, potom radšej odporúčam dať spoločníkom uhradiť stratu:

    354/429 predpis úhrady straty
    211/354 uhrada straty
    365/211 vratka dotácii spoločníkom. Týmto spôsobom máš dve muchy jednou ranou.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Ďakujem.
    Ale predsa len mi to nedá nespýtať sa konktrétne. Zdedila som účtovníctvo v s.r.o. v katastrofálnom stave. Na účte 411 je 300,000,-- hoci v OR je len 200.000,--. Šupli tam pred 2 rokami 100.000,--zo zisku.No a na účte 428 mi vyskakuje skoro 400.000,-- zostatok, tak by som sa chcela spýtať, lebo sa v týchto veciach nevyznám a začínam:
    Dalo by sa so stratou, ktorá vznikla v roku 2006 urobiť to, že by som účet 429 ponížila s účtami 411 a 428? Teda ponížila by som ZI, aby bolo v zhodnosti s Obchodným registrom a nerozdelený zisk z minulých rokov?
    Ďakujem.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    Ďakujem.
    Ale predsa len mi to nedá nespýtať sa konktrétne. Zdedila som účtovníctvo v s.r.o. v katastrofálnom stave. Na účte 411 je 300,000,-- hoci v OR je len 200.000,--. Šupli tam pred 2 rokami 100.000,--zo zisku.No a na účte 428 mi vyskakuje skoro 400.000,-- zostatok, tak by som sa chcela spýtať, lebo sa v týchto veciach nevyznám a začínam:
    Dalo by sa so stratou, ktorá vznikla v roku 2006 urobiť to, že by som účet 429 ponížila s účtami 411 a 428? Teda ponížila by som ZI, aby bolo v zhodnosti s Obchodným registrom a nerozdelený zisk z minulých rokov?
    Ďakujem.
    Účet 428 môžeš upraviť po VZ o stratu za rok 2006. Ale s účtom 411 by som narábal opatrne, či náhodou nedoslo k reálnemu zvyšovaniu ZI, a iba sa pozabudlo na zápis zmien v Obchodnom registri. Kým to nemáš zistené s 411 by sa nemalo pohnúť.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 31.03.07 at 09:45

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    Zisťovala som, ako sa veci s tým ZI majú, podľa mňa by sa to malo uviesť na pravú mieru, pretože: v OR je výška ZI 200,000,-- Sk, a to na výšenie na 300,000,-- sa urobilo v roku 2005 zi zisku z roku 2004, ale nebolo žiadne VZ, vlastne doposiaľ neprebehlo nijaké VZ, a predchádzajúca účtovníčka sama od seba šupla na 411 sumu 100,000,--. Preto by som chcela s tým urobiť nejaký poriadok, a aspoň fiktívne napísať nejakú správu zo zasadania VZ, nechať ju podpísať a teda aj to ZI to ponížiť.
    Ďakujem" Smithovi".

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    JDM Pozri príspevok
    Zisťovala som, ako sa veci s tým ZI majú, podľa mňa by sa to malo uviesť na pravú mieru, pretože: v OR je výška ZI 200,000,-- Sk, a to na výšenie na 300,000,-- sa urobilo v roku 2005 zi zisku z roku 2004, ale nebolo žiadne VZ, vlastne doposiaľ neprebehlo nijaké VZ, a predchádzajúca účtovníčka sama od seba šupla na 411 sumu 100,000,--. Preto by som chcela s tým urobiť nejaký poriadok, a aspoň fiktívne napísať nejakú správu zo zasadania VZ, nechať ju podpísať a teda aj to ZI to ponížiť.
    Ďakujem" Smithovi".
    Zápisnice z VZ by sa mali urobiť na všetky roky, inak nakladanie s HV na účtoch 428 a 429 nemá opodstatnenie. Tie zápisnice potrebuješ ako podklad k zaúčtovaniu, resp. vysporiadaniu účtov 428,429. Podotýkam, že aj do zbierky listín sa mali zasielať zápisnice spolu s DP a výkazmi. U môjho klienta konateľ už dostal pokutu z Okresného súdu za nesplnenie povinnosti uloženia dokladov do zbierky listín.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 31.03.07 at 19:26

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.