Zavrieť

Porady

Kúpa ojazdeného auta - účtovanie

Prosím Vás o radu...

Kúpili sme auto do firmy od neplatcu DPH za 167000,- OC čiže bez DPH.
Zmluva aj platba je k 04. 04. 2007. Prihlásené bude / prepísane / do konca budúceho týždňa najneskôr do 13. 04. 2007.
- K akému dátumu ho treba zaradiť do účta a podať daň z mot. voz. ???

Ako a čo všetko treba účtovať a dávať do nákladov?????

Prosím poraďte , ešte sme auto vo firme nemali a nemám s tým žiadne skúsenosti. účtujem v JU.
Usporiadat
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Auto zaradiť do majetku dňom platby,t.j.4.4.v obstaráv.cene,podať daň z MV do 15 dní od prepisu na DI a zaplatiť daň z MV.Do nákladov pri zaradenom aute v majetku,účtovať spotrebu PL,podľa najazd.km,opravy,údržby,daň z MV,zák.poistné.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ďakujem si super,
čiže auto zaradím do majetku dňom platby, čiže 04. 04. 2007.
Prepísať sa pôjdeme až v stredu budúci týždeň - a od vtedy do 15 dní podať DPz MV a zaplatiť.

Vieš len neviem ako je to s tým benzínom , auto bude na firmu ale bude používane aj na súkromné účely. Viem že sa musí viesť kniha jázd ale čo tam reba písať každú trasu alebo proste celý deň? a keď sa ide z domu do práce a zase domov to už je súkromna jazda. - no proste neviem.

A bločky od benzínu môžem dávať do účta normálne všetky? na tú sumu ktorá je na bločku? tie bločky sa nejako špeciálne zakladajú a nemá to súvis so spotrebou? Ja proste neviem ani ako sa to robí konkrétne v praxi.....už som toho popozerala aj tu na porade ale neviem sa z toho vysomáriť
0 0
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
prosím keby ste mysleli aj naostatných keď zadávate názov témy ... podľa toho ako ste ho zadali nikto nenajde to čo téma obsahuje...
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Do výdavkov dávaš spotrebu benzínu len na podnikat.účely,podľa knihy jázd,kde sa vykazujú najazdené km za účelom dosiahnutia zisku,súkromné jazdy sa na konci roka prepočítajú % a o sumu súkr.jázd sa zníži ročný odpis.Do knihy zaznamenať každú jazdu v ten deň,v ktorý auto jazdí.Bločky od benzínu na konci mesiaca na základe najazdených km,prepočítaš priemer.spotr.podľa tech.preukazu a vyjde ti koľko litrov dáš do nákladov.Podľa toho priložíš bločky a zaúčtuješ do výdavkov-prevádz.réžia.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ospravedlňujem sa za tú tému.

Ako percentom prepočítam súkromné jazdy?

Budem si značiť súkromné jazdy niekam bokom a na konci roka ponížim odpis?

Len neviem ako sa to počíta. Asi Vás priveľmi zaťažujem čo? ale mám v tom naozaj hokej a porada je jediná super pomôcka akú poznám , skúsenosti a prax sú neoceniteľné....
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Spočítať na konci roka kilometre spolu zapísané v knihe jázd,kde sa uvádzajú aj súkromné a km v rámci podnikania,km najazdené v podnikaní určíš % na celkový počet km,napr.najazd.spolu 5 000 km z toho 3 000,.služobných a 2 000 súkr.je to 66,7 % z celk.počtu km.Z roč. odpisu si uplatníš len 66,7% do výdavkov.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ešte mám ozázočku,

ak je auto na firmu a všetko sa účtuje a dáva do nákladov firmy ale to auto sa používa predsa aj na súkromné účely .

Je nutné to priznať???? Dá sa to zistiť a ak áno ako a čo to znamená pre daňovákov?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ako napísala Vikinka s odpismi 66.7% náklady, tak isto benzín, opravy v tejto alikvotnej časti, tj. výdavky kt. vzniknú s používaním auta rozdelíte týmto koef. na VOZD a VNZD.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
monnica Pozri príspevok
Prosím Vás o radu...

Kúpili sme auto do firmy od neplatcu DPH za 167000,- OC čiže bez DPH.
.
Pokiaľ ste platiteľmi dph, tak v tomto prípade je nutné aj krátiť o dané % nárok na odpočet dph pri nákupe PHM, opravy, atď...
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Panebože čo to znamená krátiť DPH ako?

No DPH si uplatniť nemôžem pretože je od neplatcu DPH a ani nebudem ale výdavky na auto / opravy, benzín, ....ktoré sú s DPH / - nemôžem odpočítať celú DPH ......?????????

Prosím o nejaký príklad.

Stane sa niečo ak nevykážem súkromné jazdy / proste auto sa používa len na podnikanie / a normálne odpisujem a nič neponižujem o žiadne percento ....stane sa niečo??
0 0
jajko50 jajko50

jajko50 je offline (nepripojený) jajko50

monnica Pozri príspevok
Panebože čo to znamená krátiť DPH ako?

No DPH si uplatniť nemôžem pretože je od neplatcu DPH a ani nebudem ale výdavky na auto / opravy, benzín, ....ktoré sú s DPH / - nemôžem odpočítať celú DPH ......?????????

Prosím o nejaký príklad.

Stane sa niečo ak nevykážem súkromné jazdy / proste auto sa používa len na podnikanie / a normálne odpisujem a nič neponižujem o žiadne percento ....stane sa niečo??

ak sa auto používa len na podnikanie , tak sa nestane nič--môžeš to tak robiť.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ako je s tou DPH ??????? Keď je auto kúpene od neplatcu ale výdaje na auto sú s DPH a sme platcami DPH čo sa to vlastne robí inak ako normálne??
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
monnica Pozri príspevok
Panebože čo to znamená krátiť DPH ako?

No DPH si uplatniť nemôžem pretože je od neplatcu DPH a ani nebudem ale výdavky na auto / opravy, benzín, ....ktoré sú s DPH / - nemôžem odpočítať celú DPH ......?????????
Ja som nemyslela dph pri kúpe os.automobilu. Myslela som dph z kúpených PHM, z opráv, .... Tak ako cenu bez dph rozúčtuješ 66,6% na VOZD a zbytok na VNZD, tak aj dph podľa 66,6% si uplatníš do odpočtu a zbytok nemáš nárok. Nárok nemáš preto, lebo os.automobil budeš používať na súkromné účely pre vlastnú potrebu.



monnica
Stane sa niečo ak nevykážem súkromné jazdy / proste auto sa používa len na podnikanie / a normálne odpisujem a nič neponižujem o žiadne percento ....stane sa niečo??
Ak by ti prišli na to , že jazdy boli na súkr.účely, tak vtedy by ti dodanili rozdiel o neponížené náklady. Určite si položíš otázku a ako by mi na to môhli prísť? No naňu si už musíš odpovedať sama.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Už rozumiem , ďakujem

no ale ako sa dá na to prísť??
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

monnica Pozri príspevok
Už rozumiem , ďakujem

no ale ako sa dá na to prísť??
Tak na túto otázku odpoveď nedostaneš,na to porada neslúži!!!
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
monnica Pozri príspevok
Už rozumiem , ďakujem

no ale ako sa dá na to prísť??
Tak, ako som ti už odpovedala na konci v príspevku č.14, tak ti aj teraz na ňu odpoviem:

na túto otázku si musíš sama odpovedať....
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ste super že mi tak radíte ...opýtam sa inak...oplatí sa vôbec staršie auto písať na firmu alebo je lepšie na FO a poprípade využívať aj na podnikanie

je pravda, že ak je to staršie auto a chceme ho napísať na firmu potrebujeme znalecký posudok? - ohodnotenie auta čiže za koľko je kúpene vôbec nie je podstatné?
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Pri obstaraní auta a zaradení do majetku je podstatná cena,za ktorú bolo kúpené,nie ja potrebné mať znalecký posudok.Ak sa rozhodne FO auto nezaradiť do majetku a používa ho na podnik.účely a jedná sa o jeho vlastné auto,može uplaňovať zákl.náhr.6,20,-Sk za km a spotrebu benzínu.
0 0
monnica monnica

monnica je offline (nepripojený) monnica

Ahojte,
to auto sme nakoniec dali na súkromnú osobu a nie na firmu - vraj staré auto sa neoplatí dávať na firmu.

Chcem sa uistiť - čiže chceme ho používať aj na podnikateľské aj na súkromné účely.
Takže zaplatíme cestnú daň - môžem to urobiž kedykoľvek?
A potom to budem účtovať ako:

bude to - priemerná spotreba x km / 100 x cena benzínu ? - to do nákladov.

a potom ešte - 6,20 x km ? - to tiež do nákladov?

robí sa to ročne alebo mesačne? Priemerná spotreba je podľa TP a cena benzínu podľa čoho? Prosím aké bločky alebo čo potrebujem papierovo ukladať do účta.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Do nákladov ide náhrada 6.2 +PHM, na základe spotreby, ako si napísala.
Najlepšie je priebežne, keby ste to robili ročne, viete si predstaviť ten guláš?

Daň z MV - ste povinná podaľ DP na DU do 15 dní od vzniku daňovej povinnostialebo do 15 dní od zmeny skutočností..., dan si sám vypočítať a zaplatiť. Dan. povinnosť vzniká, keď sa auto začína používať na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať