Zavrieť

Porady

Invent. rozdiely

Ahojte,
prosim vas odvadza sa DPH zo zasob pri zisteni manka?
Pri inventure vyslo manko - musim odviest DPH?
Dakujem
Usporiadat
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

Asi áno. V par.53 odts.5 sa hovorí síce len o krádeži tovaru, ale malo by sa to vzťahovať aj na bežné manko. Mal by si odviesť daň vo výške odpočítanej dane z chýbajúceho tovaru zisteného pri inventúre.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

No ved prave, v tom § sa hovori o kradezi - ja neveim ci manko do toho spada.
Je jasne, ze ten tovar chyba - ale ci je to kradez?

Je to nejasny § a nikde som k tomu nenasiel vyklad.
A potom by som si mal zakonite uplatnit DPH pre prebytku, nie?
Snad sa este niekto ozve
0 0
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

Pri prebytku nie, ved tá bola uplatnená pri kúpe toho tovaru.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Pri prebytku praveze nebola uplatnena. je to tovar, ktory uctovne nebol zachyteny a fyzicky sa nasiel.
Takze pokial nebol uctovne zachyteny ani som z toho tovaru si neodpocital DPH.
0 0
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

K prebytkovému tovaru nie je zrejem ani doklad a nemôže sa preto DPH odpočítať.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Jozef35

Takze tvoj nazor je, ze z hodnoty manka treba odviest DPH?

A v akom mesiaci? 12/2004, alebo 1/2005
0 0
jozef35 jozef35

jozef35 je offline (nepripojený) jozef35

Podľa mňa odviesť treba. Ak bola inventúra vykonaná a rozdiel bol zistený v 12/2004 tak za 12/2004. Ak sa inventúra konala napr. 1.1.2005 a vtedy boli zistené rozdiely, tak za 1/2005. To je môj názor. Ale mohli by sa zapojiť aj viacerí do diskusie.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Mohli by sa zapojit, lebo sa priznam, ze som za cele obdobie co robim uctovnika DPH z manka neodviedol.

A kontrol mam uz za sebou pozehnane. Preto ma to prekvapilo.
0 0
Noel Noel

Noel je offline (nepripojený) Noel

myslím , že aj v tomto prípade je dôležité slušnou internou smernicou určiť výšku manka do normy a prebytky Detto a podľa toho určiť postup účtovania . Ale mám k tomu otázku ak účtovať manko bez DPH, čo potom taký dar zo zásob alebo repre?
0 0
Lea Lea

Lea je offline (nepripojený) Lea

Dobry den, vcera som si precitala otazku a priznam sa, ze ma zaskocili niektore odpvede. Cely vecer som patrala po clanku na tuto temu v "mudrych knihach".Nasla som nasledovne - citujem:
"Otazka: Pri inventure tovaru v sklade a predajni sa zistilo manko na tovare. Nie je mozne urcit, ci manko vzniklo chybnou evidenciou, alebo kradezou, resp. stratou tovaru. Zrejme to bolo sposobene kombinaciou obidvoch moznosti. Ako je to s odvodom DPH? Je treba odviest DPH na vystupe z chybajuceho tovaru?
Odpoved: Zakon o DPH riesi len jeden pripad odvodu DPH z tych, ktore su uvedene v otazke, a to pripad odcudzenia tovaru."
Tak, a teraz si z toho nieco vyber...
Noel, pri dare zo zásob a repre sa DPH uplatni - pozri uctovanie na 543, 513.
Ale ked prezriem uctovanie na 549 - je to bez DPH.
Vidim, ze mam "obrovske" medzery a mala by som zacat poriadnejsie studovat, aby som vas dobehla.
0 0
olga88 olga88

olga88 je offline (nepripojený) olga88

Z kradezi tovaru DPH sa odvadza, a tiez z manka pokial prevysuje prirodzeny ubytok strat, tj. normostratu urcenu vlastnou smernicou sa DPH odviest musi.
DPH sa neodvadza len ak vznikla skoda.
Olga
Naposledy upravil olga88 : 30.01.05 at 11:36
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Pokiaľ nám chýba niečo zo skladu, neuvádzame to ako manko, ale dáme to do spotreby a riešime si to v tichosti na pracovisku. DPH sme odviedli raz, keď sme mali krádež, ale jednalo sa o majetok, ten sme museli vyradiť.
0 0
Danuska Danuska

Danuska je offline (nepripojený) Danuska

obyčajný človek- žena
tento rok bolo manko aj u nás, kedže naša spoločnosť bola posledným spotrebiťeľom, manko som odviedla z nákupnej ceny a to za mesiac december aj napriek tomu, že inve sme robili až v januári, pretože časovo a vecne súvisí s rokom 2004
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

Má niekto nové informácie o tejto problematike?
Treba odviesť DPH z manka, ktorého príčina
vzniku nie je jasná /či nesprávne vyskladnenie,
či odcudzenie zamestnancom/.
V zákone sa v § 53 ods. 5 píše, že sa DPH
odvádza len v prípade krádeže tovaru.

Podľa môjho názoru sa DPH odvádza len
v prípade krádeže tovaru nahlásenej polícii,
ale neodvádza sa v prípade manka tovaru.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Slovenka
Má niekto nové informácie o tejto problematike?
Treba odviesť DPH z manka, ktorého príčina
vzniku nie je jasná /či nesprávne vyskladnenie,
či odcudzenie zamestnancom/.
V zákone sa v § 53 ods. 5 píše, že sa DPH
odvádza len v prípade krádeže tovaru.

Podľa môjho názoru sa DPH odvádza len
v prípade krádeže tovaru nahlásenej polícii,
ale neodvádza sa v prípade manka tovaru.
Je to tak, z krádeže áno, inak nie,nie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef
Ahojte,
prosim vas odvadza sa DPH zo zasob pri zisteni manka?
Pri inventure vyslo manko - musim odviest DPH?
Dakujem
Inventarizačné rozdiely zistené pri riadnej fyzickej inventúre zásob nie sú pre účely DPH považované za krádež tovaru.

Iný prípad nastáva len v prípade mimoriadnej inventarizácie z dôvodu krádeže.
0 0
Jozef Jozef

Jozef je offline (nepripojený) Jozef

Nakoniec som sa dostal k tejto teme aj ja a tak ako som ju zacal dufam ju aj ukoncim.
Po diskusii s viacerymi uctovnikmi a aj s auditorom sme dospeli k tomu, ze z manka sa DPH.......N E O D V A D Z A.......

Som rad, ze aj ini maju taky nazor ako ja a pokial to nebude vyslovene uvedene v zakone o DPH, tak z manka DPH odvadzat nebudem a ani som de facto nikdy neodvadzal.

Jozef
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Noel
Ale mám k tomu otázku ak účtovať manko bez DPH, čo potom taký dar zo zásob alebo repre?
Podľa § 8 ods. 3 v prípade bezodplatného dodania tovaru sa predmetné plnenie považuje za dodanie za protihodnotu. Následne protihodnotou sa rozumie v tomto prípade cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. Čiže v prípade darovania majetku napr. zásob je potrebné odviesť daň z jeho obstarávacej ceny. V prípade repre ... nevzniká nárok na odpočítanie dane. Ak sa zmení "účel" použitia časti zásob pôvodne obstaraných za iným účelom (spotreba, predaj atď.) na repre. mám za to, že v prípade, že nemôže upraviť odpočítanie dane z dokladu - faktúry, nakoľko už túto zahrnul do odpočítania v inom zdaňovacom období, môže vystaviť doklad podľa § 71 ods. 9 a predmetné repre dodaniť. Rovnako, čo sa týka dokladu, sa postupuje aj v prípade daru.
0 0
Slovenka Slovenka

Slovenka je offline (nepripojený) Slovenka

A netreba odvádzať DPH ani vtedy, keď si náhradu manka uplatňujeme
u firmy, u ktorej máme prenajaté skladové priestory?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Slovenka
A netreba odvádzať DPH ani vtedy, keď si náhradu manka uplatňujeme
u firmy, u ktorej máme prenajaté skladové priestory?
Vykonali ste riadnu inventúru a zistili ste rozdiely? A prečo žiadate náhradu od firmy, u ktorej ste v prenájme? Manko sa spravidla uplatňuje voči hmotne zodpovedným osobám. V akom vzťahu, alebo aké dôvody sú na fakturáciu prenajímateľovi? Nejedná sa o spôsobenú škodu? Máte niečo zmluvne upravené?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať