Zavrieť

Porady

Zvýšenie platu pred odchodom do dôchodku

Ahojte poraďáci,

jeden môj klient dnes prišiel za mňou s nasledovným návrhom:

- chce vo svojej firme zamestnať svoju matku, ktorá je čiastočný invalid. Do starobného dôchodku má ešte rok a pol. Keďže momentálne pracuje na skrátený úväzok kde má malý zárobok (cca 5000 brutto), chcel by ju "akože" zamestnať vo svojej firme a dať jej plat napr. 20.000 Sk.

Moja otázka je, či si myslíte, že to je dobrý nápad? Pomôže jej tým vôbec v tom zmysle, že jej navýši dôchodok?

Zároveň chce ušetriť i on, pretože tých 20.000 by jej dával zo svojho platu. T.j. on má plat 50.000 a 20.000 by dal na matku a 30.000 by mu zostalo.
Ušetrí tak i na daniach vďaka odpočitateľnej položke na daňovníka (na matku i na seba) ...

Čo si myslíte, je to dobrý nápad?

Ďakujem.
Hana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Hanah Pozri príspevok
    Ahojte poraďáci,
    jeden môj klient dnes prišiel za mňou s nasledovným návrhom:
    - chce vo svojej firme zamestnať svoju matku, ktorá je čiastočný invalid. Do starobného dôchodku má ešte rok a pol. Keďže momentálne pracuje na skrátený úväzok kde má malý zárobok (cca 5000 brutto), chcel by ju "akože" zamestnať vo svojej firme a dať jej plat napr. 20.000 Sk.
    Moja otázka je, či si myslíte, že to je dobrý nápad? Pomôže jej tým vôbec v tom zmysle, že jej navýši dôchodok?
    Zároveň chce ušetriť i on, pretože tých 20.000 by jej dával zo svojho platu. T.j. on má plat 50.000 a 20.000 by dal na matku a 30.000 by mu zostalo.
    Ušetrí tak i na daniach vďaka odpočitateľnej položke na daňovníka (na matku i na seba) ...
    Čo si myslíte, je to dobrý nápad?
    Ďakujem.
    Hana
    Keďže matka pracuje na skrátený úväzok (VZ okolo 5000 Sk), tým si znižuje svoj osobný mzdový bod pre výpočet starobného dôchodku. V prípade, že by mala plat 20000 Sk, pravdepodobne by si dôchodok polepšila (záleží, aký mala plat v minulých rokoch). Ušetril by aj na odvodoch do ZP, pretože matka je invalidná.

    Hanah je offline (nepripojený) Hanah

    Hanah
    Ďakujem za odpoveď.
    Ešte by som sa chcela príp. spýtať, či je niekde na internete nejaká tabuľka, ktorá by počítala výšku dôchodku, po zadaní vstupných údajov.

    Príp. je možné požiadať sociálnu poisťovňu o predbežný výpočet dôchodku?

    Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

    Zita4
    Hanah Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď.
    Ešte by som sa chcela príp. spýtať, či je niekde na internete nejaká tabuľka, ktorá by počítala výšku dôchodku, po zadaní vstupných údajov.

    Príp. je možné požiadať sociálnu poisťovňu o predbežný výpočet dôchodku?
    Skús tu: http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1611

    Zvýšenie platu pred odchodom do dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.