Zavrieť

Porady

Lekáreň-prijatá záloha na lieky

tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Prosím o radu, ako by ste riešili takúto situáciu.

Lekáreň je mesačným platiťeľom DPH.

Mesačne odvádza DPH z vydaných liekov pacientom .
Následne vystavuje faktúru pre Zdravotnú poisťovňu za lieky, ktoré hradí zdravotná poisťovňa. Túto faktúru preverí zdr.poisťovňa a lekárni uhradí faktúru.
Keďže zdr.poisť. nestíhala preveriť faktúru, aby lekáreň mala skôr peniaze, zaslala je preddavok.

Tak sa stalo, že Zdravotná poisťovňa /neplatiteľ DPH/ nám 16.3.2007 zaslala na účet SK 88000 zálohu na lieky a listom oznámila, že je to preddavok za 2/2007. Pritom už faktúru za mesiac 2/2007 na sumu 75000 mali k dispozícii, len ju nemali odkontrolovanú, takže ju ešte neuhrádzali.
No preddavok poslali v marci vo vyššej sume, ako je faktúra za 2/2007.

Ako mám riešiť ten preddavok na 2/2007 prijatý 16.3.2007?

Určite mali takýto prípad aj iné lekárne, preto prosím o pomoc pri riešení tohto prípadu.
Usporiadat
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

tinaM Pozri príspevok
Prosím o radu, ako by ste riešili takúto situáciu.

Lekáreň je mesačným platiťeľom DPH.

Mesačne odvádza DPH z vydaných liekov pacientom .
Následne vystavuje faktúru pre Zdravotnú poisťovňu za lieky, ktoré hradí zdravotná poisťovňa. Túto faktúru preverí zdr.poisťovňa a lekárni uhradí faktúru.
Keďže zdr.poisť. nestíhala preveriť faktúru, aby lekáreň mala skôr peniaze, zaslala je preddavok.

Tak sa stalo, že Zdravotná poisťovňa /neplatiteľ DPH/ nám 16.3.2007 zaslala na účet SK 88000 zálohu na lieky a listom oznámila, že je to preddavok za 2/2007. Pritom už faktúru za mesiac 2/2007 na sumu 75000 mali k dispozícii, len ju nemali odkontrolovanú, takže ju ešte neuhrádzali.
No preddavok poslali v marci vo vyššej sume, ako je faktúra za 2/2007.

Ako mám riešiť ten preddavok na 2/2007 prijatý 16.3.2007?

Určite mali takýto prípad aj iné lekárne, preto prosím o pomoc pri riešení tohto prípadu.
Problém mám už vyriešený.
Chcela som túto tému vymazať, ale nejako sa mi nedarí.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
tinaM Pozri príspevok
Problém mám už vyriešený.
Chcela som túto tému vymazať, ale nejako sa mi nedarí.
Uveď prosím ťa aj riešenie ak už máš. Može to pomôcť aj iným.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Myslela som, že neúčtuje nikto lekáreň, takže nech tam zbytočne nie je táto téma.

Riešenie.

Uvažovala som, že lieky z lekárne poskytujem pacientovi. Čiže zdaniteľné plnenie nastáva dňom dodania liekov pacientovi.
DPH z vydaných liekov v mesiaci 2/2007 som odviedla do 25.3.2007.

Pre zdravotnú poisťovňu som vystavila doklad, na základe ktorého mi uhradia sumu z vydaných liekov, ktoré hradí poisťovňa za pacienta.

Zdrav.poisťovňa mi zaslala 16.3.2007 zálohu, z ktorej neodvediem DPH, pretože mojim partnerom je pacient.

Prijatú zálohu budem účtovať ako úhradu zdrav.poisťovne za vydané lieky
za 2/2007.
Keďze mi poslali vyššiu zálohu, ako je doklad pre zdr.poisť., zbytok zaúčtujem ako výdaj neovpl.ZD. Použijem ho potom na úhradu liekov za mesiac 3/2007.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Dovolila som si použiť túto tému, i keď ide o optiku, nie lekáreň. Začínam mať "zálohový" problém s Dôverou. Každý mesiac jej posielame tak, ako ostatným ZP faktúru ( ZD + DPH) podloženú receptami. Žiadne vyúčtovanie z ich strany sa od januára 2007 nedeje, v marci a apríli poslali rovnakú sumu s textom na bankovom výpise "záloha". Pred časom nebol problém, ak vylúčili nepríslušné recepty, dostali od nás dobropis. Teraz neviem, čo s tými zálohami, či na základe ich prijatia musíme vystaviť faktúru (kvôli DPH).......ale to budem mať každý mesiac zdupľovanú daňovú povinnosť - raz z riadnej faktúry, potom z prijatej zálohy...alebo ako? Ja sa z toho zmyšííííííííím . Poraďte mi niekto prosím, ako postupovať. Vďaka.
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Paula Pozri príspevok
Dovolila som si použiť túto tému, i keď ide o optiku, nie lekáreň. Začínam mať "zálohový" problém s Dôverou. Každý mesiac jej posielame tak, ako ostatným ZP faktúru ( ZD + DPH) podloženú receptami. Žiadne vyúčtovanie z ich strany sa od januára 2007 nedeje, v marci a apríli poslali rovnakú sumu s textom na bankovom výpise "záloha". Pred časom nebol problém, ak vylúčili nepríslušné recepty, dostali od nás dobropis. Teraz neviem, čo s tými zálohami, či na základe ich prijatia musíme vystaviť faktúru (kvôli DPH).......ale to budem mať každý mesiac zdupľovanú daňovú povinnosť - raz z riadnej faktúry, potom z prijatej zálohy...alebo ako? Ja sa z toho zmyšííííííííím . Poraďte mi niekto prosím, ako postupovať. Vďaka.
Paula, presne ten istý problém bol s Dôverou, ktorý som opisovala vyššie. Pozri si príspevok, ako som to vyriešila ja. Opýtala som sa na to aj na daňovom úrade.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Čítala som, ale i tak neviem sa z toho vyšašúriť
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

Paula Pozri príspevok
Čítala som, ale i tak neviem sa z toho vyšašúriť
Z pohľadu DPH zdaniteľné plnenie nastáva momentom, keď liek /okuliare/ dodáš pacientovi. Ten Ti zaplatí a tržbu máš v reg.pokladni.dňom dodania a zaplatenia.
Raz za mesiac vystavuješ faktúru pre ZP, kde žiadaš doplatok od zdravotnej poisťovne. Tam máš dátum dodania a vyčíslenú DPH, ktorú odvedieš "na výstupe" ./chápem to ako doplatok za liek, ktorý som už vydala pacientovi/
Ale liek ani okuliare si nedodala im, ale pacientovi-vtedy došlo k zdaniteľnému plneniu celých okuliarov.
Preto som z prijatej zálohy neodviedla DPH, ale zaúčtovala som ju ako čiastkovú úhradu vystavenej faktúry. Oni totiž už tú faktúru nebudú hradiť.
Volala som aj do Dôvery a povedala som im, nech si uvedomia, že lekárne sú platiteľmi DPH a robia im problémy. Vraj to už nebudú robiť. Taktieť to mám v 3. a 4. mesiaci.
Tiež som sa s tým trápila, ale vysvetlila som si to takto a myslím, že to pri prípadnej kontrole obhájim.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Vďaka, už sa mi rozjasnieva
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Ja si počkám až začnú hradiť sumy na základe mnou vystavených faktúr za optické pomôcky a nie ako doteraz kedy hradili formou zálohy a potom im pošlem na odsúhlasenie zoznam pohľadávok , s tým ktoré zálohy boli uhradené vo vyššej sume a na ktoré pohľadávky som zostatky záloh previedla.Keď mi to potvrdia tak to bude v poriadku.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Sú to klasické čiastočné úhrady tak neviem prečo to spôsobuje problém. Nestíhnú skontrolovať február tak pošlú 80% z januárovej platby s tým že zvyšok doplatia po kontrole a keďže to nemajú v systéme tak tam nevedia dať VS číslo "faktúry". Po kontrole pošlú Protokol o kontrole s tým že buď je to v poriadku alebo treba vystaviť dobropis a zvyšok sa doplatí.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Peťo, pre mňa tento zálohový spôsob nebol klasický od r. 1998 zo strany žiadnej poisťovne, nestalo sa ANI RAZ. Toto je pre mňa novodobá záležitosť a iba zo strany Dôvery. Od iných dostanem protokol, ak treba vystaviť dobropis - v poriadku.
0 0
beroun beroun

beroun je offline (nepripojený) beroun

Ja zastávam názor, a mám taký dojem, že bol už na porade rozoberaný, že DPH sa účtuje podľa bloku z ERP, kde nie je zahrnutá len DPH za časť, ktorú zaplatil pacient, ale aj DPH za časť, ktorú má zaplatiť zdravotná poisťovňa. A teda "faktúry", ktoré sa posielajú do poisťovní už nemusia obsahovať vyčíslenú DPH, len sú to v podstate oznamy, ktoré poisťovňu informujú koľko majú zaplatiť. Na túto problematiku z hľadiska lekární existuje aj usmernenie neviem či DR SR alebo MF SR. Tipujem, že v optikách by to mohlo byť obdobné, ale s nimi nemám skúsenosť.
A keď aj zdravotná pisťovňa X neuhradí celú sumu, tak lekárnik si to preverí a žiada tú čiastku od inej poisťovni Y, avšak v takomto prípade sa už odvedená DPH nemení, len sa mení odberateľ v pohľadávke.
Keď zdravotná poisťovňa pošle viac peňazí tak je to len preplatok, ktorý sa v budúcnosti nejakým spôsobom musí vysporiadať.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

No ja som nenapísal že to je klasický spôsob pre poistovne ale klasický všeobecne,aj keď v minulosti už tak Spoločná aj Všeobecná platili že odsúhlasili výšku faktúry ale z nedostatku prostriedkov neposlali všetko naraz. Asi by to bolo vhodnejšie nazvať úhrada na splátky.
PS. Teda aby som bol zrozumiteľnejší- aj keď lekáreň alebo optika donesie do poistovne "faktúru" tak tým že nie je odkontrolovaná a zaevidovaná v pc tak pre poistovňu neexistuje. Preto zoberú poslednú pre nich známu platbu, urobia z nej 80% a po kontrole to započítajú. Ak vznikne rozdiel tak buď ho doplatia alebo započítajú s ďaľšou "faktúrou". Po kontrole pošlú normálny protokol o spracovani kde buď to bude sedieť alebo bude treba urobiť dobropis.
Naposledy upravil bepo : 10.05.07 at 17:25
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

Bepo tu je asi skôr problém ak je záloha vyššia, pretože som si napríklad zostatok zálohy za poukazy 02/2007 zaúčtovala ako zálohu na poukazy za 3/2007 a túto faktúru mi uhradili v apríli už v poriadku-tak mi teraz táto záloha visí v účtovníctve ,takže si myslím že je dobré odsúhlasiť si s nimi stav pohľadávok a spôsob prevedenia zálohy, aby som zase spatne nemusela prerábať účtovníctvo, vytláčať peňažné denníky a pod.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

misolga Pozri príspevok
si myslím že je dobré odsúhlasiť si s nimi stav pohľadávok a spôsob prevedenia zálohy, aby som zase spatne nemusela prerábať účtovníctvo, vytláčať peňažné denníky a pod.

Súhlasím a nech sa potom prispôsobia môjmu "použitiu" zálohy, keď už sa nenamáhajú od začiatku roka (už je do prkýnka máj) poslať svoje vyúčtovanie.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Som doplnil pôvodný príspevok. No Dôvere asi dala poriadne zabrať fúzia so Sideriou takže to ešte asi potrvá ale dajú to do poriadku a pri poistovniach sa zväčša započítava takže im nebude treba zvyšnú zálohu posielať späť.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Ja tiež účtujem lekáreň a tento týždeň už prišli protokoly a vyúčtovania záloh za 2 mesiac. Ja zasielam na poistovne zuctovacie doklady a mam pokoj, DPH zuctovavam na zaklade interneho dokladu podla výstupu z programu lekárne. Tento postup sa mi zdá jednoduchší.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

To že na poistovnu by sa mali posielať zúčtovacie doklady bez vyčíslenej dph je tu notoricky známe, nie je to jednoduchšie ale je to podľa usmernenia DR SR správne.
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

Fakturovanie som spomenula len okrajovo, hlavné boli zaslané vyúčtovania. A ešte sa chcem spýtať, ako vám platí poistovna Union. V poslednej dobe akosi mešká s platbami.
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Optika vydáva na lekárske poukazy rovnako ako lekáreň takže tam by to malo byť rovnaké ako pri lekárňach- dátum dodania je dátum vydania skiel a rámu pacientovi,pokladňa by mala evidovať dph z hotovostnej platby pacienta aj zo sumy na poukaze, dph na páske z erp by mala byť rozčlenená na dph z tržby a dph na poistovňu a interným dokladom zaúčtovať dph na poistovňu z mesačnej pásky erp a poistovni iba poslať zúčtovací doklad v hodnote poukazov.
Union platí ako platí ale horšia je Európska ZP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať