Zavrieť

Porady

Aké % DPH?

Prosím o pomoc v prípadoch:

- klient k 31.3.2007 zrušil živnosť - platca DPH - posledné zdaň. obdobie II.Q/07 v evidencie mu ostala neodpísaná budova, ktorá bola obstaraná bez DPH, ale tech. zhodnotenie bolo s DPH (plynofikácia) - bolo tam účtované v dvoch sadzbách DPH - prosím poraďte mi ako vyčísli sumu DPH na vrátenie do ŠR - Má to by nejaká alikvotna časť sumy skutočného DPH zohľadnená s odpismi alebo to má byť terajšia sadzba 19% zo zost. ceny toho TZ?

- novoregistrovaný platca DPH mal zle nastavenú registračnú pokladnicu s 10% DPH - čo robiť? odviesť štátu 10% ako je v tržbách alebo jednoducho vyčísliť 19% a odviesť správne?

Ďakujem za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    zrušene registrácie.
    Ak platiteľ odpočítal daň pomerne, alebo vykonal úpravu odpočítanej dane, zohľadní tieto skutočnosti pri výpočte dane z majetku. Pri výpočte sa použije sadzba platná v čase vzniku danovej povinnosti. DAň sa vypočíta zo ZC majetku.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lotarka Pozri príspevok
    Prosím o pomoc v prípadoch:

    - klient k 31.3.2007 zrušil živnosť - platca DPH - posledné zdaň. obdobie II.Q/07 v evidencie mu ostala neodpísaná budova, ktorá bola obstaraná bez DPH, ale tech. zhodnotenie bolo s DPH (plynofikácia) - bolo tam účtované v dvoch sadzbách DPH - prosím poraďte mi ako vyčísli sumu DPH na vrátenie do ŠR - Má to by nejaká alikvotna časť sumy skutočného DPH zohľadnená s odpismi alebo to má byť terajšia sadzba 19% zo zost. ceny toho TZ?

    podľa § 81/6 (ZC daňová)
    - novoregistrovaný platca DPH mal zle nastavenú registračnú pokladnicu s 10% DPH - čo robiť? odviesť štátu 10% ako je v tržbách alebo jednoducho vyčísliť 19% a odviesť správne?

    odviesť 19%

    Ďakujem za odpovede!
    ...............

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Takže ten 1. prípad mi je jasný, ak som dobre pochopila, 19% zo ZC TZ.

    A ten novoregistrovaný platca - na DÚ mi povedali, že ak by bola poznámka v pokladničnej knihe, že to bolo zle nastavené - mám odviesť len tých 10% - no ja by som tam najradšej poznačila, že tam bola síce chyba pri vystavovaní bločkov, ale DÚ sa odviedlo správne 19%

    Mám ešte jednu otázku:
    môže nový platca DPH odpočítať aj DPH z kancel. potrieb, alebo služieb (ako napríklad kontrola plynového kotla), ktoré nakúpil ako neplatca DPH a prvé príjmy dosiahol už ako platca DPH - podľa §55??

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Prosím, poraďte mi!
    Hľadala som to aj v starých príspevkoch, ale jednoznačnú odpoveď som nikde nenašla. Tak môže si odpočítať DPH z kanc. potrieb alebo zo služieb???

    Zlata je offline (nepripojený) Zlata

    Zlata
    Z kancelársky potrieb iba v prípade, že ste o nich učtovali ako o tovare na sklade a pri vzniku registrácie boli zahrnuté do inventúry, čo som v praxi nerobí takmer nikto.
    Takže skôr nie.
    Zo služieb prijatých pred vznikom registrácie - taktiež nie.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lotarka Pozri príspevok
    Prosím, poraďte mi!
    Hľadala som to aj v starých príspevkoch, ale jednoznačnú odpoveď som nikde nenašla.

    http://www.porada.sk/t50840-dp-pre-d...gistracii.html

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Lotarka Pozri príspevok
    Mám ešte jednu otázku:
    môže nový platca DPH odpočítať aj DPH z kancel. potrieb...
    Pozrite pripnutý link.
    Lotarka Pozri príspevok
    ...môže nový platca DPH odpočítať aj DPH ... zo služieb (ako napríklad kontrola plynového kotla), ktoré nakúpil ako neplatca DPH a prvé príjmy dosiahol už ako platca DPH - podľa §55??
    Znenie § 55:

    § 55
    Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
    (1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok
    nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob.Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
    (2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.

    Služby spotrebného charakteru (oprava plynového kotla) v citovanom ustanovení nenájdete, t.j. zo služieb ako takých s dátumom dodania pred termínom registrácie nevzniká právo na odpočítanie dane.

    Uvedené je riešené v mnohých príspevkoch na Porade.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.