Zavrieť

Porady

Budova a DPH

Chcela by som Vás požiadať o pomoc, nakoľko s DPH nepracujem. Firma však má byť plátca DPH. Máme takúto situáciu : Firma chce zrekonštruovať budovu, ktorú má v prenájme a jedná sa o investíciu cca 2mil.Sk. Má spísanú nájomnú zmluvu, že ju môže užívať, odpisovať, prenajímať -proste voľnú ruku od majiteľa. Jedná sa nám o toto : 1) keď bude firma plátca DPH a vykoná rekonštrukčné práce, tak pri nich si môže uplatniť odpočet DPH a teraz kedy ? ( hneď pri dodaní služby, alebo až po kolaudácii stavby ?)
2) Odpisuje budovu z hodnoty po rekonštrukcii : T.j. do majetku -užívania vo firme vošla budova s hodnotou 2mil.Sk + rekonštrukcia 2mil.Sk bez DPH = 4mil.Sk bude odpisovať 30 rokov. Je to správne ?
3) Čo sa stane ak po 6 rokoch prenajímateľ vypovie zmluvu, musí firma vrátiť štátu tú uplatnenú pomernú časť DPH z tej rekonštrukcie ?
Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    DPH si uznávate dňom prijatia služby...to jest nečakáte do kolaudačného rozhodnutia...
    budova sa z pohľadu dane z príjmov odpisuje 20 rokov
    v prípade ak skončí nájom skôr tak prenajímateľ v prípade ak nezaplatí za rekonštrukciu tak mu to vstupuje ako nepeňažné plnenie a musí to zdaniť...
    Naposledy upravil Vladimír Ozimý : 19.04.07 at 11:37

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Ďakujem za pomoc p.Ozimý. Čo v tom prípade vyradenia budovy, musí sa vrátiť DPH?

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Dan1 Pozri príspevok
    Ďakujem za pomoc p.Ozimý. Čo v tom prípade vyradenia budovy, musí sa vrátiť DPH?
    áno, v prípade, že sa odstúpi od nájmu budovy, ktorej rekonštrukciu odpisujete, musíte postupovať v zmysle § 54 ZDPH - úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku, nakoľko sa zmení účel jeho použitia

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Dan1 Pozri príspevok
    Chcela by som Vás požiadať o pomoc, nakoľko s DPH nepracujem. Firma však má byť plátca DPH. Máme takúto situáciu : Firma chce zrekonštruovať budovu, ktorú má v prenájme a jedná sa o investíciu cca 2mil.Sk. Má spísanú nájomnú zmluvu, že ju môže užívať, odpisovať, prenajímať -proste voľnú ruku od majiteľa. Jedná sa nám o toto : 1) keď bude firma plátca DPH a vykoná rekonštrukčné práce, tak pri nich si môže uplatniť odpočet DPH a teraz kedy ? ( hneď pri dodaní služby, alebo až po kolaudácii stavby ?)
    2) Odpisuje budovu z hodnoty po rekonštrukcii : T.j. do majetku -užívania vo firme vošla budova s hodnotou 2mil.Sk + rekonštrukcia 2mil.Sk bez DPH = 4mil.Sk bude odpisovať 30 rokov. Je to správne ?
    3) Čo sa stane ak po 6 rokoch prenajímateľ vypovie zmluvu, musí firma vrátiť štátu tú uplatnenú pomernú časť DPH z tej rekonštrukcie ?
    Ďakujem za radu.
    asi dobre nechápem ten zvýraznený text (viď. vyššie): budovu máte v operatívnom prenájme, ak som dobre pochopila - a chcete ju ešte aj odpisovať???
    Do OC prenajatej budovy v prípade jej rekonštrukcie sa bude zahŕňať iba cena rekonštrukcie a nie aj budovy, budova bude predsa v prenájme !!!

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    No je to takto, my sme si prenajali budovu od vlastníka a chceme si uplatňovať na ňu odpisy, tak som uvažovala takým spôsobom, že keď si na ňu uplatňujem odpis, tak ju dám do majetku v tej hodnote 2milSk. Je to chyba ? Majiteľ si odpisy neuplatňuje.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Dan1 Pozri príspevok
    Chcela by som Vás požiadať o pomoc, nakoľko s DPH nepracujem. Firma však má byť plátca DPH. Máme takúto situáciu : Firma chce zrekonštruovať budovu, ktorú má v prenájme a jedná sa o investíciu cca 2mil.Sk. Má spísanú nájomnú zmluvu, že ju môže užívať, odpisovať, prenajímať -proste voľnú ruku od majiteľa. Jedná sa nám o toto : 1) keď bude firma plátca DPH a vykoná rekonštrukčné práce, tak pri . nich si môže uplatniť odpočet DPH a teraz kedy ? ( hneď pri dodaní služby, alebo až po kolaudácii stavby ?) Nárok na odpočítanie má platca DPH, keď jej príde FA od dodavateľa služby, t.j. dňom dodania. Kolaudácia nemá s tým nič spoločné.
    2) Odpisuje budovu z hodnoty po rekonštrukcii : T.j. do majetku -užívania vo firme vošla budova s hodnotou 2mil.Sk + rekonštrukcia 2mil.Sk bez DPH = 4mil.Sk bude odpisovať 30 rokov. Je to správne ? V.4.0S sa odpisuje 20 rokov. Budovu mohol nájomca vlastniť 4 roky a kúpil budovu za 2.mil. Sk, takže sa nemôže odpisovať budova ako v prvom roku odpis. ale ako v 5.roku odpisovania. k ZC budovy pripočítate TZ, a to je pre Vás cena pre odpisovanie. Hovoríte, že prenajímateľ neuskutočňuje odpisy, t.j. budovu nemá v majetku. Vaša firma ako nájomca si chce uplatniť odpisy z budovy, máte to nejak zmluvne ošetrené, prejde na Vás vlastnícke právo?? Lebo to, že si zahrniete odpisy z budovy, z toho mi vyplývajú nejaké povinnosti. Neviem nejak sa mi to zdá ...... Vy si chcete uplatňovať náklady z niečoho, na čo ste vy neinvestovali .....ZDP par. 24 odsek 1 mi hovorí, kto môže odpisovať: vlastník nehnuteľnosti, tj. má k nemu vlastnícke právo,
    - daňovník, kt. nemá vlastnícke právo k majetku, ak účtuje alebo vedie evidenciu podľa par.6/11:C- nehnut. veci obstaranej na základe zmluvy, pri kt. prejde vlastnícke právo povolením do vkladu do katastra - a toto sa Vás netýka, takže odpisy si uplatniť nemôžete

    3) Čo sa stane ak po 6 rokoch prenajímateľ vypovie zmluvu, musí firma vrátiť štátu tú uplatnenú pomernú časť DPH z tej rekonštrukcie ?
    Ďakujem za radu.Ak prenajímateľ vypovie zmluvu, ide o jeho nepeňažný príjem vo výške ZC vykonaného TZ nájomcom. A na Vás sa vzťahuje - úprava dane odpočítanej pri IM podľa Z oDPH


    ...............................

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Dan1 Pozri príspevok
    No je to takto, my sme si prenajali budovu od vlastníka a chceme si uplatňovať na ňu odpisy, tak som uvažovala takým spôsobom, že keď si na ňu uplatňujem odpis, tak ju dám do majetku v tej hodnote 2milSk. Je to chyba ? Majiteľ si odpisy neuplatňuje.
    Takže je dohodnuté, že nájom za budovu neplatíte žiadny, áno? V takomto prípade by sa mala na základe dohody s prenajímateľom zaradiť do Vášho majetku budova v zostatkovej cene (evidovanej u prenajímateľa k 31.12.2006 - za predpokladu, že do tohto času uplatňoval na budovu odpisy prenajímateľ), k nej pripočítať hodnotu rekonštrukcie do času jej kolaudácie a z takto zistenej obstar. ceny počítať odpisy. V prípade, že by prenajímateľ zmluvu o nájme budovy vypovedal, upravujete DPH z rekonštrukcie tak, ako som už spomínala.

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    Ďakujem za radu Betka. Pri tej budove sme totiž zvažovali možnosť o ktorej sme sa dopočuli, že keby sme ako užívateľ - nie vlastník boli zapísaný na katastri, tak by sme mohli budovu odpisovať.

    Dan1 je offline (nepripojený) Dan1

    Dan1
    petovsan Pozri príspevok
    Takže je dohodnuté, že nájom za budovu neplatíte žiadny, áno? V takomto prípade by sa mala na základe dohody s prenajímateľom zaradiť do Vášho majetku budova v zostatkovej cene (evidovanej u prenajímateľa k 31.12.2006 - za predpokladu, že do tohto času uplatňoval na budovu odpisy prenajímateľ), k nej pripočítať hodnotu rekonštrukcie do času jej kolaudácie a z takto zistenej obstar. ceny počítať odpisy. V prípade, že by prenajímateľ zmluvu o nájme budovy vypovedal, upravujete DPH z rekonštrukcie tak, ako som už spomínala.
    Tak ďakujem.

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Dan1 Pozri príspevok
    Ďakujem za radu Betka. Pri tej budove sme totiž zvažovali možnosť o ktorej sme sa dopočuli, že keby sme ako užívateľ - nie vlastník boli zapísaný na katastri, tak by sme mohli budovu odpisovať.
    Tu ste možno mysleli, že by ste mohli odpisovať hmotný majetok pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia závazku prevodom práva na veriteľa, ak sa povodný vlastník písomne dohodne s veriteľom na výpožičke...
    A spýtam sa: Zabezpečuje sa nejaký závazok?

    Ešte som zabudla dodať v mojom príspevku, že TZ môžete odpisovať s ceny TZ, kt. pre Vás bude iný majetok, odpisuje sa 20 rokov...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.