Zavrieť

Porady

DPH ako súčasť základu dane

Prosím o radu:
Ak sa podnikateľ účtujúci v JÚ stal platiteľom DPH k 1.1.2007, pričom v evidencii vykázal zásoby za cca 70000 Sk, aký to má dopad na jeho
1. Daňové priznanie k DPH za 1. štvrťrok 2007?
2. Daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2006, v ktorom účtoval nákup zásob?
3. Daňové priznanie k dani z príjmov za r. 2007?
Po prečítaní príslušných paragrafov v zákonoch som sa už zamotala v zisťovaní, aký vzťah má spojenie z §55 zákona o DPH "okrem zásob" a z §17,ods.20, písm.a) "s výnimkou podľa ods. 3".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    ahoj nooo do roku 2006 sa mal o to navýšiť daňový základ v roku 2007 to nemá vplyv na daň z príjmu

    Viera 2 je offline (nepripojený) Viera 2

    Viera 2
    Ak tomu dobre rozumiem, metodicky správne je vypočítať DPH zo zásob v inventúre, zaradiť ich do daňového priznania k DPH za 1. štvrťrok 2007 a podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2006, kde si o uplatnenú DPH zo zásob navýši základ dane?
    Čo sa môže stať v prípade, ak to neurobí?

    Liptáčik je offline (nepripojený) Liptáčik

    Liptáčik
    Podľa mňa máš prvú časť správnu. DPH zo zásob evidovaných k 31. 12. 06 si uplatníš ako odpočet v 1. štrťvoku 07. Druhú časť nemáš správnu, pretože k 31. 12. si nebola platcom DPH, teda DP máš správne a nemôžeš podávať opravné DP.

    Viera 2 je offline (nepripojený) Viera 2

    Viera 2
    Tak a mám dve protichodné odpovede, z ktorých druhá sa mi páči viacej... (a aj logicky mi to tak vychádza).
    Ide o to, ktorá je pravdivá...

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Liptáčik Pozri príspevok
    Podľa mňa máš prvú časť správnu. DPH zo zásob evidovaných k 31. 12. 06 si uplatníš ako odpočet v 1. štrťvoku 07. Druhú časť nemáš správnu, pretože k 31. 12. si nebola platcom DPH, teda DP máš správne a nemôžeš podávať opravné DP.
    Základ dane pri dani z PFO upravuješ (zvyšuješ) o vrátenú časť DPH zo zásob až v I.Q.2007, pretože až vtedy vznikol nárok na jej vrátenie; tak ako píše Liptáčik; mala som takýto prípad asi 5 rokov dozadu (aj kontrolu), bolo to o.k.

    Viera 2 je offline (nepripojený) Viera 2

    Viera 2
    Vďaka! Teda podnikateľa to v rámci roka vyjde plus-mínus a ja nemám robotu naviac...
    Želám krásny deň!
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja som reagoval na daň z príjmu nie na DPH...tam je jasné že si to môžte uplatniť až v roku 2007 kedy ste sa stali platiteľom DPH ale to som neriešil to mi prišlo logické

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ja som reagoval na daň z príjmu nie na DPH...tam je jasné že si to môžte uplatniť až v roku 2007 kedy ste sa stali platiteľom DPH ale to som neriešil to mi prišlo logické
    veď práve, bavíme sa celý čas o dopade vrátenej DPH na daň z príjmu, tá vrátená DPH zo zásob vstupuje do základu dane z príjmov až v r.2007, nie v r.2006 ako píšeš, prečítaj si ešte raz všetky príspevky pekne od začiatku ...; uplatnenie si odpočtu DPH zo zásob je jasné, že môže byť až po registrácii za platiteľa, teda v I.Q.2007
    človiečik Vladimír Ozimý
    o.k. o.k. ustupujem...asi som unavený...už som dlho asi neučtoval začiatok registrácie tak pekný víkend a hlavne kľud

    petovsan je offline (nepripojený) petovsan

    petovsan
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    ... a hlavne kľud
    ja som v klídku (...už máme predsa po DP)... teda, mrzí ma, ak môj príspevok vyznel čo i len trochu podráždene, určite som to tak nechcela; a zasa sme o kúsok múdrejší, vďaka našej porade
    ... taktiež pekný víkend

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.